Dunărea Călărași, la prima victorie a sezonului / Video-declarații Gabriel Armanu și Florin Ciubotariu

Dunărea Călărași a obținut joi dimineață prima victorie din campionat, în partida cu nou promovata Magnum Botoșani. Handbaliștii lui Gabriel Armanu nu au părut, însă, să se simtă foarte confortabil după înfrângerile din primele două zile.

Bacăul obține prima victorie a sezonului în fața fostului antrenor / Ce a spus Rareș Păunică după meci

Duelurile din ultimii ani dintre Bacău și Călărași au avut mereu o încărcătură aparte, dat fiind faptul că echipa de la malul Dunării are în componență foarte mulți foști jucători băcăuani, iar acum este condusă de fostul antrenor al CSM-ului Bacău, Gabriel Armanu. De data aceasta, Bacăul a luat toate punctele și a făcut-o pe merit, după o evoluție mai bună în toate compartimentele și cu un Saldatsenka impecabil între buturi.

Renaud-David a dus Buzăul spre prima victorie a sezonului

Al doilea meci al zilei în Sepsi Arena a opus două echipe cu aspirații de play-off, care au luptat pentru victorie până la final. Buzăul s-a impus în cele din urmă la limită (21-20), pentru că a greșit mai puțin pe faza de atac și a avut în francezul Leo Renaud-David omul care a făcut diferența.

Liga Zimbrilor / Victorii pentru Dinamo, Potaissa și Călărași, Steaua a câștigat după ce a înscris doar 4 goluri în prima repriză

Ultimele 4 meciuri din etapa a 22-a a Ligii Zimbrilor au oferit dispute echilibrate, partidele încheindu-se cu scoruri strânse. Primele două clasate, Dinamo și Potaissa Turda, au câștigat în deplasare înainte de prima întâlnire din acest sezon, care va avea loc joi, în sala ”Dinamo”.

Liga Zimbrilor / Dinamo a câștigat derby-ul cu Steaua, toate rezultatele de joi

Ultimele cinci partide din etapa a 21-a a Ligii Zimbrilor s-au disputat joi, capul de afiș fiind constituit de eternul derby Dinamo – Steaua. Campioana s-a revanșat pentru înfrângerea suferită în tur, la Chiajna, după un joc echilibrat. Dinamoviștii au intrat cu un gol avans la pauză, după ce primul gol al partidei s-a înscris în minutul 6, și s-au distanțat la 21-17 în minutul 54.

Liga Zimbrilor / Turda a învins din nou Steaua, Dunărea Călărași a legat două victorii

Potaissa Turda a câștigat joi seara la Chiajna și a învins Steaua pentru a treia oară în acest sezon, după ce câștigase și în tur și în Cupa României. Steaua a început mai bine, a condus cu 3-0, dar oaspeții au revenit după primul sfert de oră și au preluat conducerea în minutul 17, 8-7.

Liga Zimbrilor / Turda câștigă acasă, Dunărea Călărași se impune categoric la Făgăraș

Potaissa Turda și-a consolidat poziția secundă din clasamentul Ligii Zimbrilor cu o victorie clară împotriva unei echipe ce pare să nu găsească ieșirea din ”gaura neagră” în care a intrat în noiembrie, băcăuanii fiind la a noua înfrângere consecutivă.

Horațiu Gal a primit cadou de ziua lui o victorie cu Dunărea Călărași

Potaissa Turda a câștigat joi partida restanță de pe teren propriu, cu Dunărea Călărași, chiar de ziua antrenorului Horațiu Gal. După un prim sfert de oră echilibrat, turdenii s-au desprins treptat, sancționând cu numeroase contraatacuri greșelile făcute de adversari pe atacul pozițional, astfel că Potaissa a intrat cu 7 goluri avans la pauză.

Victorii ale favoritelor joi seara, în Liga Zimbrilor / Declarații după victoria campioanei la Călărași

Etapa a 18-a a Ligii Zimbrilor s-a încheiat joi seara fără rezultate surprinzătoare, echipele favorite obținând victorii. După două meciuri fără victorie, campioana Dinamo s-a impus la Călărași, în timp ce Constanța a învins la scor, pe teren propriu, pe CSM Focșani. Turda a câștigat la Reșița, iar Timișoara i-a făcut cadou căpitanului Cristi Fenici o victorie de ziua lui de naștere.

Victorii pentru Buzău, Călărași, Steaua și Vaslui în Liga Zimbrilor / Adrian Petrea acuză o viciere de rezultat

După partida încinsă de la Timișoara, duminică seara s-au disputat alte patru partide în cadrul etapei a 16-a a Ligii Zimbrilor. Bacăul a suferit la Buzău cea de-a șasea înfrângere consecutivă în campionat, Steaua s-a impus la Reșița, Dunărea Călărași a învins clar pe Minaur Baia Mare, în timp ce Vasluiul a obținut o victorie importantă împotriva Focșaniului.

Victorii pentru Steaua, Minaur, Făgăraș și Focșani în Liga Zimbrilor

În afara partidei de la Bacău, în toate celelalte patru meciuri disputate joi în etapa a XV-a a Ligii Zimbrilor gazdele au luat toate punctele, mai greu sau mai ușor. Astfel, Steaua a trecut de Dunărea Călărași desprinzându-se în ultimele 10 minute, când oaspeții au reușit doar două goluri.