Victorie surprinzătoare a Făgărașului la Focșani, Dinamo a câștigat la Vaslui, Constanța și Călărașiul au câștigat acasă

CSM Făgăraș a furnizat surpriza primei etape a returului sezonului regulat din Liga Zimbrilor, impunându-se în deplasarea de la Focșani. Echipa pregătită de Raul Fotonea a condus pe toată durata partidei, reușind să gestioneze bine finalul de meci, în care gazdele se apropiaseră la un gol.

Dinamo, Timișoara și CSM Alexandria s-au calificat în sferturile Cupei României

Se cunosc deja jumătate din echipele care vor evolua în sferturile de finală ale Cupei României masculine. Deținătoarea Cupei României și echipa campioană s-au calificat fără probleme după partidele cu Dunărea Călărași și CSU Pitești. Cea de-a patra echipă calificată în sferturi este divizionara secundă CSM Alexandria, care s-a impus categoric pe teren propriu.

Liga Zimbrilor / Ultimele două clasate au pierdut în deplasare, Turda a câștigat la Vaslui

Cele trei meciuri care au început la ora 18 joi, contând pentru ultima etapă a turului sezonului regulat, nu au consemnat surprize, chiar dacă echipele considerate outsidere au oferit replici consistente favoritelor. Ultimele două clasate au luptat din greu pentru puncte la Călărași și Făgăraș, însă au plecat cu tolba goală.

Gabriel Armanu a debutat cu dreptul pe banca Dunării Călărași

Debut victorios pentru noul tehnician al Dunării Călărași, Gabriel Armanu, în deplasarea de la Buzău. După ce gazdele au avut un început mai bun, conducând cu 4-2 în minutul 7, călărășenii au preluat conducerea după ce au înscris de 4 ori la rând, intrând apoi la pauză cu un avans de 3 goluri.

Timișoara învinge dramatic Călărașiul, lupta pentru play-off e din ce în ce mai încinsă

Lupta pentru accederea în play-off-ul Ligii Zimbrilor este, în acest sezon, mai palpitantă ca niciodată, în condițiile în care între locul 5 și locul 11 sunt doar 3 puncte. La această situație a contribuit inclusiv partida de miercuri de la Timișoara, prima din etapa a 11-a a primului eșalon masculin.

Victorii muncite pentru Constanța și Baia Mare în Liga Zimbrilor

Etapa a zecea a Ligii Zimbrilor a programat joi seara două partide, la Călărași și Baia Mare, deznodământul ambelor confruntări stabilindu-se în ultimele 10 minute. Vicecampioana HC Dobrogea Sud și-a continuat parcursul bun sub comanda noului antrenor Djordje Cirkovic.

Finaluri încinse la București și Focșani, victorie clară a Potaissei

Primele trei partide ale etapei a noua din Liga Zimbrilor s-au disputat vineri după-amiază, două dintre dispute încheindu-se cu victorii la limită ale gazdelor, care echilibrează foarte mult lupta pentru calificarea în play-off.

Dunărea Călărași și CSM Făgăraș s-au calificat fără probleme în optimile Cupei României

Ultimele două partide de duminică, din 16-imile Cupei României n-au adus nicio surpriză, astfel că niciuna din echipele din eșalonul secund care au evoluat acasă împotriva unor formații din primul eșalon n-a reușit să câștige sau măcar să piardă la o diferență mai mică de 9 goluri.

Victorii pentru Călărași și Constanța în Liga Zimbrilor / Declarații după Dunărea Călărași – CSM Vaslui

Vicecampioana HC Dobrogea Sud Constanța a izbutit să obțină joi, la Buzău, prima victorie în deplasare în campionat, la capătul unei partide pe care a avut-o la discreție după un prim sfert de oră echilibrat. Dunărea Călărași a reușit a patra victorie, în partida de pe teren propriu cu CSM Vaslui.

Minaur rămâne în plasa campioanei, Călărașiul câștigă categoric la Focșani

Joi seara s-au disputat alte două partide din etapa a șaptea a Ligii Zimbrilor, care au confirmat că lupta pentru calificarea în play-off va fi extrem de aprigă în acest sezon. Minaur Baia Mare și-a păstrat invincibilitatea și a reușit a șasea victorie a sezonului, în partida de pe teren propriu cu HC Buzău, maramureșenii ocupând locul al doilea.

Victorii pentru Dinamo și Călărași în Liga Zimbrilor

ampioana Dinamo s-a impus la pas joi seara, în deplasarea de pe terenul nou-promovatei CSM Reșița, într-un duel în care s-au aflat față-n față frații Niucșor și Marius Negru (foto). Reșițenii au ținut pasul cu campioana în primele 20 de minute, după care bucureștenii s-au desprins treptat, diferența maximă fiind de 14 goluri.

Dinamo are maximum de puncte, Turda și Minaur câștigă acasă

Ultimele trei partide ale rundei a cincea din Liga Zimbrilor s-au disputat duminică și au consemnat victorii ale gazdelor. Campioana Dinamo a reușit a cincea victorie consecutivă, însă a avut mult de furcă în partida cu Dunărea Călărași, în condițiile în care și-a menajat mai mulți jucători.