Steaua îi administrează Focșaniului prima înfrângere și urcă pe podium

Vicecampioana României își continuă parcursul extrem de aglomerat din debutul de sezon cu o nouă victorie. Handbaliștii pregătiți de Ovidiu Mihăilă au învins luni seara, în epilogul etapei a patra, echipa pregătită de Sandu Iacob, fosta lideră a Ligii Zimbrilor.

Cele două echipe au mers umăr la umăr timp de 25 de minute, apoi oaspeții s-au desprins la 11-9 în minutul 28, dar steliștii au fost cei care au intrat la pauză cu avantaj minim. Echilibrul s-a menținut până în minutul 42, când scorul era 17-17, după care, în următoarele 9 minute, vicecampionii au înscris de 5 ori consecutiv, conservând diferența de 5 goluri până la final.

Steaua București – CSM Focșani 27-22 (13-12)

Steaua: Stănescu – Humet 11 goluri, Georgescu 5, Roșu 3, Florea 3, Vujic 2, Grbovic 2, Vegar 1, Milosevic, Stavrositu, Bizău, Becheru. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.

Focșani: Marocico – Hrimiuc 5, Moisă 4, Mocanu 4, Rață 3, Miroiu 3, Țuțu 2, Hagiu 1, Pătru, Popovici, Eros, Sladic. Antrenor: Sandu Iacob.