Junioarele de la Vâlcea mai fac o victimă, Mioveniul câștigă categoric derby-ul cu FC Argeș

Etapa a XV-a din seria C a eșalonului secund feminin a programat joi după-amiază două partide foarte interesante. După ce a pierdut duminică, la Râmnicu Vâlcea, lidera Dacia Mioveni a jucat derby-ul județean, cu FC Argeș. Partida a fost echilibrată doar în primele 8 minute, după care elevele lui Daniel Gheorghe s-au desprins și au obținut o victorie categorică, consolidându-și fotoliul de lidere.

FC Argeș – Dacia Mioveni 15-27 (5-15)

Argeș: Paraschiv, Constantin – Conea 4, Bidașcu 3, Popescu 3, Manea 2, Voica 2, Zainea 1, Stanca, Ciolponea, Lăcătuș, Țalu, Preda. Antrenor: Titel Răduță.

Mioveni: Diaconu, Mititelu, Dumitrache – Todorovska 7, Onicaș 5, Nițu 3, Vacariu 2, Ganea 2, Șerban 2, Prelevic 2, Deaconu 2, Dumitrașcu 1, Pîrvulescu 1, Toader. Antrenor: Daniel Gheorghe.

După ce i-a administrat liderei Dacia Mioveni prima înfrângere, Național Râmnicu Vâlcea a câștigat din nou în fața unei echipe ce luptă pentru calificarea la turneul semifinal, Activ Plopeni. Junioarele pregătite de Mirela Cîtu au luat conducerea în minutul 12, au intrat cu 6 goluri avans la pauză, însă, în repriza a doua, oaspetele au reușit să revină de la 13-18 la 17-18 în minutul 47. Gazdele și-au revenit în ultimele 10 minute și au obținut a noua victorie a sezonului, trecând pe locul 2 în serie.

Național Râmnicu Vâlcea – Activ Plopeni 26-24 (14-8)

Vâlcea: Dulgheriu, Rus – Bălăceanu 6, Vâlcan 6, Marin 6, Ciui 2, Necula 2, Matei 2, Mincu 1, Neacșu 1, Coman, Șchiopu. Antrenori: Mirela Cîtu, Maria Rădoi, Ildiko Barbu.

Plopeni: Popescu, Grigore – Beșleagă 8, Șerban 7, I. Leuștean 3, Panaite 3, Stoica 2, Voiculescu 1, Neagu, Mureș, Tăbăcaru, V. Leuștean. Antrenor: Florin Ciupitu.

În cel de-al treilea meci al etapei,

CSU Târgoviște – LPS Târgu Jiu 36-28 (17-10)

Târgoviște: Șerban, Preda – Liță 17, Buzătoaia 8, Marinică 7, Ivanciu 2, Drăguț 1, Manea 1, Ion, Micu, Rădoi. Antrenor: Aurel Iancu.

Tg. Jiu: Ciuchiatu, Iordache – Andrița 10, Frunză 6, Predoi 6, Burche 3, Diaconescu 2, Popescu 1, Paicu, Chirilă, Tăbuș. Antrenor: Nicolae Lăscăteu (descalificat în minutul 39).

Dacia Mioveni conduce în clasament, cu 34 de puncte, fiind urmată de Național Rm. Vâlcea, 28 de puncte, Activ Plopeni, 26 de puncte, FC Argeș, 24 de puncte, ACS SZNKK Odorhei și CSU Târgoviște cu câte 9 puncte și LPS Tg. Jiu, 3 puncte.