EURO 2020 / A patra înfrângere a României, învinsă și de Ungaria

România rămâne singura echipă din grupele principale fără niciun punct după ce a pierdut luni seara în fața Ungariei. Din păcate, echipa noastră a plătit din nou tribut lipsei de imaginație și de precizie în ofensivă, care n-a putut fi compensată de evoluția bună a portarilor. Poate că nici selecționerul Burcea n-a găsit cele mai bune formule de echipă și e curios că, după ce vorbești de necesitatea unei reconstrucții, o trimiți pe Andreea Popa în teren doar în ultimele 5 minute.

Ungaria a început mai bine și s-a desprins la 7-4 în minutul 11, handbalistele maghiare menținându-se la conducere până în minutul 24. Pe fondul numeroaselor intervenții ale Denisei Dedu, România a preluat conducerea, 13-12 în minutul 26, după golul Lorenei Ostase, care a avut o nouă evoluție remarcabilă. Naționala noastră a intrat cu un gol avans la pauză, iar în debutul mitanului secund a condus la 2 goluri, ratând în două rânduri desprinderea la 3 ”lungimi”. După minutul 40, însă, au reapărut greșelile în jocul ofensiv al româncelor, Ungaria a preluat conducerea și s-a desprins la 20-18 în minutul 44, iar Bogdan Burcea a cerut time-out, apoi România a egalat la 20 în minutul 48 prin Cristina Laslo. Finalul le-a aparținut maghiarelor, care s-au distanțat la 24-22 în minutul 55, România a suferit din nou în atac și a mai pierdut un meci la europene. Marți, de la ora 17, echipa noastră va juca ultimul meci la campionatul european, împotriva Olandei.

UNGARIA – ROMÂNIA 26-24 (13-14) Arbitri: Jelena Mitrovic / Andjelina Kazanegra (Muntenegru)

Ungaria: Biro 9 interv., Szikora 1 interv. – Schatzl 7 goluri / 9 aruncări, Lakatos 5/6, Szollosi-Zacsik 4/7, Klujber 3/7, Kovacsics 2/3, Helembai 2/3, Lukacs 2/5, Hafra 1/3, Faluvegi 0/2, Tomori 0/2, Csiszar-Szekeres, Tovizi. Antrenori: Gabor Elek, Gabor Danyi, Anita Gorbicz.

România: Dumanska 3 interv., Dedu 8 interv., Măzăreanu 1 interv. – Ostase 8/9, Neagu 5/10, Buceschi 3/4, Laslo 3/7, Seraficeanu 2/6, Dincă 1/3, Iuganu 1/2, L. Popa 1/3, Savu 0/1, Polocoșer, Subțirică-Iovănescu, Țicu, A. Popa. Antrenor: Bogdan Burcea.

Foto: Sorin Pană – Facebook Sportul Ilustrat

2 comentarii la „EURO 2020 / A patra înfrângere a României, învinsă și de Ungaria

 • 15/12/2020 la 17:19
  Permalink

  Jucătoare avem, sper să ajungă la națională antrenoare care să știe să le motiveze, să vadă forma de moment, să gândească flexibil: Luca, Bora, Gogârlă, Amariei, Soare. Gata cu înfumurații!

  Răspunde
  • 15/12/2020 la 18:17
   Permalink

   Echipa natioala a jucat slab la acest campionat european! Vedeta echipei Cristina Neagu a facut multe greseli( vezi meciul cu Ungharia),dar antrenorul Burcea s_a sfiit sa-i faca observatii, dand dovada de lipsa de autoritate!

   Răspunde

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *