Gloria Buzău a urcat pe podiumul Ligii Florilor

Cel de-al patrulea meci din etapa a XIV-a a primului eșalon feminin s-a disputat la Cluj, acolo unde ”U” a primit vizita Gloriei Buzău. Echipa pregătită de Ovidiu Mihăilă a reușit să se impună, însă nu fără emoții, după ce prima repriză s-a încheiat la egalitate. Buzăul s-a desprins la 6 goluri în minutul 49, 25-19, și meciul părea rezolvat, însă echipa ardeleană a avut o revenire spectaculoasă, înscriind 5 goluri consecutive în următoarele 3 minute ! Echipa oaspete a gestionat bine finalul, a marcat de trei ori la rând și n-a mai avut emoții în ultimele 4 minute. Cu această victorie, Gloria Buzău a urcat pe locul 3, iar miercuri va primi vizita vicecampioanei CSM București.

”U” CLUJ – SCM GLORIA BUZĂU 27-29 (13-13) Arbitri: Marian Drăghici / Ionuț Drăguț

Cluj: Prodan, Țăgean 1 gol – Necula 8, Chintoan 6, Dinidiligan 4, Moraru 3, Araujo 3, Boian 2, Tamas, Pica, Cordos. Antrenor: Alin Bondar.

Buzău: Blazek, Mîrcă Olariu, Iordache – Iuganu 14, Subțirică-Iovănescu 4, Stoleru 4, Rotaru 2, Apetrei 2, Simion 1, Gavrilă 1, Petruș 1, Khouildi, Mărginean, Petrovic, Ilie. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.