Rapid București și SCM Gloria Buzău sunt primele calificate în Final Four-ul Cupei României feminine

Joi s-au disputat primele două partide din sferturile de finală ale Cupei României feminine. După ce a eliminat în optimi pe SCM Craiova, Rapidul a reușit calificarea în Final Four, obținând o victorie categorică pe terenul lui U Cluj. Cel de-al doilea sfert de finală a fost mult mai echilibrat, Minaur intrând cu avantaj mimim la pauză la Buzău.

Liga Florilor MOL / Rapidul obține o victorie mare la Slobozia, ce a spus antrenoarea Carmen Amariei

Ultimele două partide ale etapei a 19-a din primul eșalon feminin au opus ultimele patru clasate. CSM Slatina a câștigat la pas acasă, în fața celor de la U Cluj și este la 10 puncte distanță de primul loc care duce la barajul de menținere în prima divizie. La Slobozia, Rapidul a izbutit o victorie extrem de importantă în lupta pentru evitarea singurului loc care duce la retrogradarea directă.

Liga Florilor / Victorii ale favoritelor sâmbătă dimineață, evoluții bune ale jucătoarelor din lotul lărgit al naționalei

Etapa a 18-a a Ligii Florilor a programat sâmbătă dimineață două partide, în care două dintre echipele aflate în lupta pentru evitarea retrogradării directe au evoluat pe teren propriu în compania unor formații din jumătatea superioară a clasamentului. N-a fost loc de surprize, chiar dacă, în ambele jocuri, echipele gazdă au ținut aproape timp de circa 35 de minute.

Liga Florilor MOL / Victorii pentru campioană și vicecampioană înainte de meciurile din Champions League din weekend

SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București continuă, umăr la umăr, cursa pentru titlu în Liga Florilor MOL. Campioana a disputat marți restanța din etapa a 17-a cu penultima clasată, în fața căreia s-a impus fără mari probleme, chiar dacă echipa ardeleană a oferit o replică destul de consistentă.

Victorii categorice ale echipelor din Liga Florilor în Cupa României

Primele patru partide de marți, contând pentru optimile Cupei României feminine, au consemnat tot atâtea victorii categorice ale echipelor din Liga Florilor, care au evoluat în deplasare, împotriva unor echipe din Divizia A. Diferențele de scor înregistrate la București, Bacău și Roman reflectă nu doar diferența dintre loturi, ci mai ales prăpastia valorică existentă între primele două eșaloane.

Se încinge lupta în subsolul clasamentului Ligii Florilor

Etapa a XVI-a a Ligii Florilor a programat sâmbătă trei partide, în care au fost implicate ultimele patru clasate, două încheiate cu victorii ale gazdelor și una cu succesul oaspetelor. Lupta pentru evitarea locului care duce la retrogradarea directă se încinge, în condițiile victoriilor reușite de U Cluj și Rapid, care au trimis-o pe HCM Slobozia pe ultima poziție a clasamentului.

Divizia A masculin / Szejke Odorhei și U Cluj au câștigat pe teren propriu

Cea de-a doua jumătate a sezonului în seria C a Diviziei A masculine a început duminică, cu partidele etapei a XI-a, desfășurate la Odorheiu Secuiesc și Cluj-Napoca. Lidera autoritară a seriei, Szejke Odorhei, s-a impus categoric în fața tinerilor de la CNE Sighișoara, în timp ce deznodământul disputei dintre U Cluj și CSM Sighișoara s-a decis în ultimele două minute.

Constanța, la un pas de surpriză în Cupa României, Romanul a eliminat Reșița

Primul meci al zilei din 16-imile Cupei României feminine s-a disputat la Roman, între două divizionare secunde, gazdele de la CSM având câștig de cauză, 30-25. La Constanța, CSU Neptun a pierdut în fața celor de la U Cluj (29-32), deși conducea în minutul 54 cu 28-25.

Victorii în deplasare pentru campioană și vicecampioană, Bistrița și Zalăul s-au impus pe teren propriu

SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București au obținut victorii previzibile în deplasare în partidele disputate miercuri, în cadrul etapei a XII-a a Ligii Florilor. Campioana a avut, însă, destule probleme în prima repriză a partidei de la Slobozia, desprinzându-se decisiv în primele 5 minute ale mitanului secund.

Handbalistele de la Minaur au câștigat turneul pe care l-au organizat în acest weekend

Vineri și sâmbătă, Baia Mare a fost gazda unui turneu internațional feminin, la care au participat Minaur, Măgura Cisnădie, U Cluj și echipa din prima ligă maghiară DVSC Schaeffler Debrecen. Competiția s-a desfășurat în sistem ”Final Four” și a fost câștigată de echipa gazdă după două victorii la limită, cu Măgura Cisnădie și Debrecen. Iată rezultatele complete și casetele tehnice.

Magnum Botoșani câștigă la Cluj și merge în sferturile Cupei României masculine

Penultimul meci din cadrul optimilor de finală ale Cupei României masculine s-a disputat luni la prânz, la Cluj, între U și o altă divizionară secundă, CS Magnum Botoșani. Clujenii au început în forță, conducând cu 6-2 după primul sfert de oră, însă moldovenii au revenit cu veteranul Cristian Adomnicăi la timonă.

Victorii pentru Szejke Odorhei și CSM Sighișoara în seria C a Diviziei A masculine

Cele două partide ale etapei a noua din seria C a eșalonului secund masculin s-au disputat sâmbătă după-amiază, gazdele reușind să ia toate punctele. Lidera Szejke Odorheiu Secuiesc a obținut a șaptea victorie consecutivă în campionat, reușind să treacă de fosta prim-divizionară U Cluj.

U Cluj și CSU Craiova au câștigat duelurile pentru locul 2 în seriile C și D din Divizia A masculină

Etapa programată în weekend în seriile C și D din Divizia A masculină a programat partide între contracandidate la locul 2. În seria C, U Cluj s-a impus la Sighișoara, în timp ce, în seria D, CSU Craiova a câștigat, pe teren propriu, disputa cu Unirea Sânnicolau Mare, dar oaspeții au reclamat arbitrajul.

Alte trei divizionare secunde au avansat în optimile Cupei României

Primele trei partide de duminică din cadrul 16-imilor Cupei României masculine au însemnat dueluri între echipe din eșalonul al doilea. Dintre acestea, cel mai interesant a fost cel de la Alexandria, unde s-au întâlnit două echipe cu pretenții de promovare în Liga Zimbrilor.