Minaur Baia Mare e a doua finalistă a Cupei României masculine

Minaur Baia Mare este a doua echipă care a obținut calificarea în finala Cupei României masculine, după ce a câștigat cu 22-21 semifinala cu CSM București. La fel ca prima semifinală, partida dintre Minaur și CSM s-a disputat sub semnul echilibrului, fiind una săracă în goluri. Momentele decisive ale jocului s-au derulat în ultimele șase minute ale jocului. Mai întâi, în minutul 54, împotriva lui Chike Onyejekwe s-a dictat o eliminare discutabilă, iar după aceea, în minutul 55, portarul Terekhov a apărat un 7 metri executat de Ioannou. Echipa maramureșeană s-a desprins la 22-19 în minutul 56, iar bucureștenii n-au mai reușit să înscrie decât de două ori.

Așadar, duminică, de la ora 17.30, CSM Constanța și Minaur Baia Mare vor lupta pentru câștigarea Cupei României. Marea finală va fi precedată de meciul pentru locurile 3-4, dintre CSU Suceava și CSM București, care va începe la ora 15.

CSM BUCUREȘTI – MINAUR BAIA MARE 21-22 (11-12) Arbitri: Ioan Barbu / Gabriel Badiu

CSM: Shymanskyi, Merlă – Dodică 5, Rotaru 4, Csepreghi 3, Ioannou 3, Botea 2, Onyejekwe 2, Mitu 1, Bizău 1, Szasz, Nica, Ungureanu, Duță. Antrenor: Eliodor Voica.

Minaur: Buzogany, Terekhov – Kotrc 6, Cip 3, Vujic 3, Da Silva 3, Vujovic 2, Căbuț 2, Ratkovic 2, Kozakevych 1, Nagy, Pop, Fotache, Bera.