CSM Slatina obține a patra victorie a sezonului în Liga Florilor

CSM Slatina a confirmat forma bună de la început de an, arătată în partida cu CSM București și în prima repriză din deplasarea de la Buzău. Echipa pregătită de Victorina Bora a reușit prima victorie din 2020, în jocul disputat pe teren propriu împotriva Minaurului din Baia Mare, scor 23-22.

Victorie muncită pentru Minaur Baia Mare în Liga Florilor

Cel de-al doilea meci al etapei a XII-a din primul eșalon feminin s-a disputat marți seara la Baia Mare, unde Minaru a primit vizita Dunării Brăila, echipă ce și-a schimbat antrenorul în pauza de iarnă. Conform așteptărilor, partida a fost echilibrată, dar și presărată cu multe greșeli tehnice, gazdele obținând victoria (24-22) în ultimele 10 minute.

Handbalistele de la Minaur au câștigat turneul pe care l-au organizat în acest weekend

Vineri și sâmbătă, Baia Mare a fost gazda unui turneu internațional feminin, la care au participat Minaur, Măgura Cisnădie, U Cluj și echipa din prima ligă maghiară DVSC Schaeffler Debrecen. Competiția s-a desfășurat în sistem ”Final Four” și a fost câștigată de echipa gazdă după două victorii la limită, cu Măgura Cisnădie și Debrecen. Iată rezultatele complete și casetele tehnice.

Victorie surprinzătoare a Făgărașului la Focșani, Dinamo a câștigat la Vaslui, Constanța și Călărașiul au câștigat acasă

CSM Făgăraș a furnizat surpriza primei etape a returului sezonului regulat din Liga Zimbrilor, impunându-se în deplasarea de la Focșani. Echipa pregătită de Raul Fotonea a condus pe toată durata partidei, reușind să gestioneze bine finalul de meci, în care gazdele se apropiaseră la un gol.

Bacăul dă lovitura în cupă la Baia Mare, după aruncările de departajare ! / Ce a spus Adrian Petrea după meci

CSM Bacău a întrerupt seria rezultatelor nefavorabile cu o victorie surprinzătoare în Cupa României, pe terenul lui Minaur Baia Mare, la capătul unui joc al cărui deznodământ s-a decis la aruncările de departajare. Minaur a intrat la pauză cu două goluri avans la capătul a 30 de minute echilibrate, apoi s-a desprins la 18-13 în minutul 36.

Victorii pentru Timișoara și CSM București în Liga Zimbrilor

Ultimele două partide din ultima etapă a turului sezonului regulat al Ligii Zimbrilor s-au disputat vineri la Timișoara și în capitală. SCM Poli Timișoara s-a impus în fața formației CSM Bacău, echipă care a condus la pauză, însă a înscris doar 8 goluri în repriza secundă.

Victorii clare pentru Dinamo, Timișoara și Minaur în Liga Zimbrilor

Festival de goluri în sala ”Dinamo” joi seara, în etapa a 12-a a Ligii Zimbrilor. Campioana Dinamo București a obținut a zecea victorie în campionat, după ce a înscris nu mai puțin de 46 de goluri în partida cu CSM Făgăraș, cu o serie de 8 goluri consecutive între minutele 50 și 57.

Victorii muncite pentru Constanța și Baia Mare în Liga Zimbrilor

Etapa a zecea a Ligii Zimbrilor a programat joi seara două partide, la Călărași și Baia Mare, deznodământul ambelor confruntări stabilindu-se în ultimele 10 minute. Vicecampioana HC Dobrogea Sud și-a continuat parcursul bun sub comanda noului antrenor Djordje Cirkovic.

Victorii pentru echipele ”europene”, Buzăul a pierdut la Brăila

Etapa a XI-a a Ligii Florilor a programat miercuri seara patru partide, toate fiind câștigate de echipele care au evoluat pe teren propriu. Campioana SCM Râmnicu Vâlcea a trecut de Minaur Baia Mare fără mari probleme, după ce s-a desprins încă din startul jocului.

Minaur a obținut victoria în ultimele secunde la Reșița, Bacăul a defilat la Craiova, CSU Târgu Jiu a câștigat acasă

După ce deznodământul partidei dintre Steaua și Potaissa Turda s-a decis la aruncările de departajare, doar câteva secunde au lipsit ca același lucru să se întâmple și la Reșița, la partida dintre CSM și Minaur Baia Mare. Bojan Butulija a debutat pe banca tehnică a gazdelor, echipa reșițeană contând pentru prima dată în acest sezon pe Trifkovic și Tevzadze.

Egal spectaculos între Minaur și Corona, Slatina învinge la scor Rapidul

Unul din cele mai interesante jocuri ale etapei a noua din Liga Florilor s-a disputat sâmbătă dimineață, la Baia Mare, între Minaur și vicelidera campionatului, Corona Brașov. După ce au dominat prima repriză, oaspetele au intrat la pauză cu un avantaj de trei goluri, dar maramureșencele au revenit în mitanul secund.

Buzăul a câștigat duelul pentru locul 3 cu Minaur, victorii pentru Zalău și Bistrița

Sâmbătă s-au disputat trei partide din Liga Florilor, capul de afiș al zilei fiind constituit de partida de la Buzău, dintre SCM Gloria și Minaur Baia Mare, care avea ca miză ocuparea locului al treilea într-un clasament intermediar infleunțat, e drept, de multe restanțe.

Baia Mare ratează ocazia de a deveni lideră, Bacăul câștigă după patru etape

După înfrângerea suferită miercuri de Dinamo în derby-ul cu Steaua, Minaur Baia Mare avea ocazia de a trece pe primul loc dacă o învingea pe teren propriu pe Potaissa Turda. Prima repriză s-a încheiat la egalitate, după mai multe răsturnări de scor: 7-5 (min. 13), 7-9 (min. 19), 10-9 (min. 23), 13-14 (min. 29).

Victorii pentru Brăila, Bistrița și Baia Mare în Liga Florilor

Etapa a șaptea a Ligii Florilor a programat sâmbătă trei partide, în care gazdele au obținut două victorii, iar oaspetele un succes. Dunărea Brăila a reușit să se impună acasă în fața SCM-ului din Craiova, după un meci echilibrat, la capătul căruia echipa olteană n-a reușit să înscrie în ultimele 5 minute.

Minaur rămâne în plasa campioanei, Călărașiul câștigă categoric la Focșani

Joi seara s-au disputat alte două partide din etapa a șaptea a Ligii Zimbrilor, care au confirmat că lupta pentru calificarea în play-off va fi extrem de aprigă în acest sezon. Minaur Baia Mare și-a păstrat invincibilitatea și a reușit a șasea victorie a sezonului, în partida de pe teren propriu cu HC Buzău, maramureșenii ocupând locul al doilea.

Rapidul și Slatina obțin primele victorii, Bistrița e în picaj

Etapa a șasea a Ligii Florilor a programat sâmbătă trei partide, în două dintre acestea întâlnindu-se ultimele patru clasate. CSM Slatina a obținut o victorie importantă la Slatina, prima din această ediție de campionat, în timp ce Carmen Amariei a debutat cu dreptul pe banca Rapidului, în duelul noilor promovate.