Rapid București și SCM Gloria Buzău sunt primele calificate în Final Four-ul Cupei României feminine

Joi s-au disputat primele două partide din sferturile de finală ale Cupei României feminine. După ce a eliminat în optimi pe SCM Craiova, Rapidul a reușit calificarea în Final Four, obținând o victorie categorică pe terenul lui U Cluj. Cel de-al doilea sfert de finală a fost mult mai echilibrat, Minaur intrând cu avantaj mimim la pauză la Buzău.

Liga Zimbrilor / Victorii pentru Dinamo, Potaissa și Călărași, Steaua a câștigat după ce a înscris doar 4 goluri în prima repriză

Ultimele 4 meciuri din etapa a 22-a a Ligii Zimbrilor au oferit dispute echilibrate, partidele încheindu-se cu scoruri strânse. Primele două clasate, Dinamo și Potaissa Turda, au câștigat în deplasare înainte de prima întâlnire din acest sezon, care va avea loc joi, în sala ”Dinamo”.

Turda a învins pe Minaur și a trecut pe primul loc în Liga Zimbrilor

Cel de-al doilea meci al etapei a 21-a din Liga Zimbrilor a opus, la Turda, două echipe situate pe podium. Potaissa și-a valorificat avantajul terenului propriu și, după o primă repriză încheiată la egalitate, s-a desprins în mitanul secund și obținut victoria care a urcat-o în fruntea ierarhiei, cu 1 punct peste Dinamo, care joacă joi acasă derby-ul cu Steaua.

Victorii pentru Vâlcea și Minaur în Liga Florilor

Etapa a 19-a a Ligii Florilor a programat miercuri două partide, în care au fost implicate echipe ce vor juca în weekend în cupele europene. Campioana SCM Râmnicu Vâlcea a câștigat fără probleme derby-ul oltenesc cu SCM Craiova și va juca sâmbătă pe terenul campioanei Europei, Gyor.

Liga Florilor / Victorii ale favoritelor sâmbătă dimineață, evoluții bune ale jucătoarelor din lotul lărgit al naționalei

Etapa a 18-a a Ligii Florilor a programat sâmbătă dimineață două partide, în care două dintre echipele aflate în lupta pentru evitarea retrogradării directe au evoluat pe teren propriu în compania unor formații din jumătatea superioară a clasamentului. N-a fost loc de surprize, chiar dacă, în ambele jocuri, echipele gazdă au ținut aproape timp de circa 35 de minute.

Liga Zimbrilor / Minaur Baia Mare, la a patra victorie consecutivă

Etapa a 20-a din sezonul regulat al Ligii Zimbrilor a programat vineri seară, la Focșani, partida dintre penultima clasată (HC Buzău) și ocupanta locului al treilea. După un început bun al buzoienilor, care conduceau cu 2-1 în minutul 5, maramureșenii au marcat de 5 ori la rând în următoarele 6 minute, dar gazdele au revenit și au egalat la 12 în minutul 26.

Minaur a urcat pe locul 3 și în Liga Florilor MOL

După ce, duminică dimineață, băieții de la Minaur au învins Steaua și au urcat pe podiumul Ligii Zimbrilor, după-amiază a fost rândul handbalistelor de la Baia Mare să treacă pe locul al treilea în primul eșalon. Numai că, spre deosebire de echipa lui Stephane Plantin, gruparea pregătită de Costică Buceschi a avut o misiune mult mai ușoară.

Liga Zimbrilor / Minaur a învins Steaua și a urcat pe podium, declarații Stephane Plantin și Sandu Iacob

Minaur Baia Mare și Steaua București au jucat duminică dimineață, pe terenul maramureșenilor, într-un joc contând pentru etapa a 19-a a Ligii Zimbrilor, având ca miză ocuparea ultimului loc de pe podium. Primele 22 de minute au fost echilibrate, apoi Minaur s-a desprins la 14-10 în minutul 26 și a intrat cu două goluri avans la pauză.

Cupa României feminin/ Vâlcea câștigă clar la Bistrița, Rapidul elimină Craiova, victorie categorică pentru Minaur

Ultimele trei partide din optimile Cupei României feminine au opus echipe din Liga Florilor. Capul de afiș al acestei faze a fost constituit de partida de la Bistrița, dintre Gloria și campioana SCM Râmnicu Vâlcea. După o primă repriză relativ echilibrată, oaspetele au dominat mitanul secund, desprinzându-se chiar la 10 goluri, 26-16 în minutul 54, și obținând o victorie mai clară decât era de așteptat.

Minaur Baia Mare a răzbunat, la Bacău, eliminarea din Cupa României

CSM Bacău n-a reușit să întrerupă seria nefastă din campionat, suferind joi seara cea de-a opta înfrângere consecutivă, 19-23 pe teren propriu, cu Minaur Baia Mare. Maramureșenii au venit în Moldova deciși să răzbune eșecul din cupă, de la Baia Mare, având în portarul Ionuț Ciobanu cel mai bun jucător, cu 13 intervenții.

Victorii ale gazdelor la Vaslui și Baia Mare în Liga Zimbrilor

CSM Vaslui și Minaur Baia Mare au câștigat joi seara partidele disputate pe teren propriu în etapa a 17-a a Ligii Zimbrilor. Vasluiul lui Leonard Bibirig s-a impus în fața Buzăului după un joc foarte echilibrat, cu răsturnări de scor, în care oaspeții au condus și la 5 goluri în prima repriză.

Victorii pentru Buzău, Călărași, Steaua și Vaslui în Liga Zimbrilor / Adrian Petrea acuză o viciere de rezultat

După partida încinsă de la Timișoara, duminică seara s-au disputat alte patru partide în cadrul etapei a 16-a a Ligii Zimbrilor. Bacăul a suferit la Buzău cea de-a șasea înfrângere consecutivă în campionat, Steaua s-a impus la Reșița, Dunărea Călărași a învins clar pe Minaur Baia Mare, în timp ce Vasluiul a obținut o victorie importantă împotriva Focșaniului.

Bistrița pierde la Craiova, Minaur remizează la Cisnădie în Liga Florilor

Ultimele două partide din prima etapă a returului primului eșalon feminin, în care au evoluat reprezentantele României în Cupa EHF, s-au disputat joi seara. La Cisnădie, Măgura a condus cu 4 goluri la pauză și s-a desprins la 21-15 în minutul 40, după care oaspetele au înscris de 5 ori consecutiv.

Victorii pentru Steaua, Minaur, Făgăraș și Focșani în Liga Zimbrilor

În afara partidei de la Bacău, în toate celelalte patru meciuri disputate joi în etapa a XV-a a Ligii Zimbrilor gazdele au luat toate punctele, mai greu sau mai ușor. Astfel, Steaua a trecut de Dunărea Călărași desprinzându-se în ultimele 10 minute, când oaspeții au reușit doar două goluri.

Minaur a câștigat turneul de la Baia Mare, finala mică s-a încheiat la egalitate

Minaur Baia Mare a câștigat finala turneului amical pe care l-a organizat joi și vineri, învingând în finală pe Potaisssa Turda, care a aliniat o echipă cu mulți tineri. Finala mică, dintre CSM Reșița și CSU Suceava, s-a încheiat la egalitate. Iată rezultatele și casetele tehnice din ziua a doua a turneului.

Primele rezultate și casete tehnice ale turneului amical masculin de la Baia Mare

Minaur Baia Mare organizează joi și vineri un turneu amical în sistem ”Final Four”, la care au fost invitate Potaissa Turda, CSM Reșița și lidera seriei A din eșalonul secund, CSU Suceava. În partidele primei zile, gazdele au învins CSM Reșița, în timp ce Turda a câștigat la scor în fața Sucevei.

CSM Slatina obține a patra victorie a sezonului în Liga Florilor

CSM Slatina a confirmat forma bună de la început de an, arătată în partida cu CSM București și în prima repriză din deplasarea de la Buzău. Echipa pregătită de Victorina Bora a reușit prima victorie din 2020, în jocul disputat pe teren propriu împotriva Minaurului din Baia Mare, scor 23-22.

Victorie muncită pentru Minaur Baia Mare în Liga Florilor

Cel de-al doilea meci al etapei a XII-a din primul eșalon feminin s-a disputat marți seara la Baia Mare, unde Minaru a primit vizita Dunării Brăila, echipă ce și-a schimbat antrenorul în pauza de iarnă. Conform așteptărilor, partida a fost echilibrată, dar și presărată cu multe greșeli tehnice, gazdele obținând victoria (24-22) în ultimele 10 minute.