Victorii muncite pentru Constanța și Baia Mare în Liga Zimbrilor

Etapa a zecea a Ligii Zimbrilor a programat joi seara două partide, la Călărași și Baia Mare, deznodământul ambelor confruntări stabilindu-se în ultimele 10 minute. Vicecampioana HC Dobrogea Sud și-a continuat parcursul bun sub comanda noului antrenor Djordje Cirkovic.

Victorii pentru echipele ”europene”, Buzăul a pierdut la Brăila

Etapa a XI-a a Ligii Florilor a programat miercuri seara patru partide, toate fiind câștigate de echipele care au evoluat pe teren propriu. Campioana SCM Râmnicu Vâlcea a trecut de Minaur Baia Mare fără mari probleme, după ce s-a desprins încă din startul jocului.

Minaur a obținut victoria în ultimele secunde la Reșița, Bacăul a defilat la Craiova, CSU Târgu Jiu a câștigat acasă

După ce deznodământul partidei dintre Steaua și Potaissa Turda s-a decis la aruncările de departajare, doar câteva secunde au lipsit ca același lucru să se întâmple și la Reșița, la partida dintre CSM și Minaur Baia Mare. Bojan Butulija a debutat pe banca tehnică a gazdelor, echipa reșițeană contând pentru prima dată în acest sezon pe Trifkovic și Tevzadze.

Egal spectaculos între Minaur și Corona, Slatina învinge la scor Rapidul

Unul din cele mai interesante jocuri ale etapei a noua din Liga Florilor s-a disputat sâmbătă dimineață, la Baia Mare, între Minaur și vicelidera campionatului, Corona Brașov. După ce au dominat prima repriză, oaspetele au intrat la pauză cu un avantaj de trei goluri, dar maramureșencele au revenit în mitanul secund.

Buzăul a câștigat duelul pentru locul 3 cu Minaur, victorii pentru Zalău și Bistrița

Sâmbătă s-au disputat trei partide din Liga Florilor, capul de afiș al zilei fiind constituit de partida de la Buzău, dintre SCM Gloria și Minaur Baia Mare, care avea ca miză ocuparea locului al treilea într-un clasament intermediar infleunțat, e drept, de multe restanțe.

Baia Mare ratează ocazia de a deveni lideră, Bacăul câștigă după patru etape

După înfrângerea suferită miercuri de Dinamo în derby-ul cu Steaua, Minaur Baia Mare avea ocazia de a trece pe primul loc dacă o învingea pe teren propriu pe Potaissa Turda. Prima repriză s-a încheiat la egalitate, după mai multe răsturnări de scor: 7-5 (min. 13), 7-9 (min. 19), 10-9 (min. 23), 13-14 (min. 29).

Victorii pentru Brăila, Bistrița și Baia Mare în Liga Florilor

Etapa a șaptea a Ligii Florilor a programat sâmbătă trei partide, în care gazdele au obținut două victorii, iar oaspetele un succes. Dunărea Brăila a reușit să se impună acasă în fața SCM-ului din Craiova, după un meci echilibrat, la capătul căruia echipa olteană n-a reușit să înscrie în ultimele 5 minute.

Minaur rămâne în plasa campioanei, Călărașiul câștigă categoric la Focșani

Joi seara s-au disputat alte două partide din etapa a șaptea a Ligii Zimbrilor, care au confirmat că lupta pentru calificarea în play-off va fi extrem de aprigă în acest sezon. Minaur Baia Mare și-a păstrat invincibilitatea și a reușit a șasea victorie a sezonului, în partida de pe teren propriu cu HC Buzău, maramureșenii ocupând locul al doilea.

Rapidul și Slatina obțin primele victorii, Bistrița e în picaj

Etapa a șasea a Ligii Florilor a programat sâmbătă trei partide, în două dintre acestea întâlnindu-se ultimele patru clasate. CSM Slatina a obținut o victorie importantă la Slatina, prima din această ediție de campionat, în timp ce Carmen Amariei a debutat cu dreptul pe banca Rapidului, în duelul noilor promovate.

Prima victorie pentru Buzău, prima înfrângere pentru Steaua / Ce a spus Eliodor Voica după primul succes al sezonului

Ultimele două partide din etapa a șasea a Ligii Zimbrilor s-au disputat vineri seara, la Chiajna și la Buzău. Steaua a suferit prima înfrângere din noua ediție a Ligii Zimbrilor în fața Minaurului, echipa maramureșeană având o primă repriză foarte bună, cu portarul Ionuț Ciobanu în prim-plan.

Dinamo are maximum de puncte, Turda și Minaur câștigă acasă

Ultimele trei partide ale rundei a cincea din Liga Zimbrilor s-au disputat duminică și au consemnat victorii ale gazdelor. Campioana Dinamo a reușit a cincea victorie consecutivă, însă a avut mult de furcă în partida cu Dunărea Călărași, în condițiile în care și-a menajat mai mulți jucători.

Ce a fost duminică în Liga Zimbrilor la București, Reșița și Călărași

Etapa a patra a Ligii Zimbrilor a programat duminică ultimele trei partide, la București, Reșița și Călărași. În capitală, CSM București a obținut un egal in extremis în fața CSM-ului din Focșani, vrâncenii fiind la câteva secunde de o mare victorie.

Victorii pentru Baia Mare, Craiova și Cisnădie în Liga Florilor

Favoritele hârtiei s-au impus în cele trei partide disputate sâmbătă la prânz, în cadrul etapei a cincea din Liga Florilor. Minaur Baia Mare a câștigat categoric pe teren propriu în fața Rapidului, care a rămas cu zero puncte.

Minaur și CSM Focșani câștigă pe teren propriu în Liga Zimbrilor / Ce a spus Stephane Plantin după a doua victorie cu echipa maramureșeană

Ultimele două partide ale etapei a treia din Liga Zimbrilor s-au disputat duminică seara, la Baia Mare și Focșani, gazdele având câștig de cauză în ambele jocuri. Minaur s-a impus în fața Dunării Călărași la capătul unui meci pe care l-a controlat în majoritatea timpului, cu Csepreghi pe post de golgeter.