A început Divizia A feminină, primele rezultate și casete tehnice

Miercuri, la Sfântu Gheorghe și Brașov, a început ediția 2020-2021 a eșalonului secund feminin. Primele partide s-au disputat în seriile B și C, de joi urmând să înceapă și întrecerile în seria A. Vă prezentăm rezultatele și casetele tehnice pe care le obținem, articolul fiind actualizat pe măsura obținerii informațiilor.

HCM Slobozia e la un pas de colaps

Promovată în 2019 în Liga Florilor, HCM Slobozia se află într-o situație financiară extrem de delicată, probabilitatea ca echipa ialomițeană să nu poată evolua în ediția viitoare a primului eșalon fiind foarte mare. De altfel, echipa a rămas fără antrenorul Gheorghe Covaciu și are, la acest moment, doar două jucătoare sub contract !

CSM București a câștigat marele derby cu campioana, Cisnădie s-a impus în restanța de la Slobozia

Marele derby al Ligii Florilor MOL s-a disputat miercuri seara într-o atmosferă dezolantă, fără spectatori, vicecampioana CSM București reușind să se impună la limită (23-22), după ce Vâlcea a avut în ultimul minut atacul prin care putea egala, însă n-a făcut-o.

Liga Florilor MOL / Rapidul obține o victorie mare la Slobozia, ce a spus antrenoarea Carmen Amariei

Ultimele două partide ale etapei a 19-a din primul eșalon feminin au opus ultimele patru clasate. CSM Slatina a câștigat la pas acasă, în fața celor de la U Cluj și este la 10 puncte distanță de primul loc care duce la barajul de menținere în prima divizie. La Slobozia, Rapidul a izbutit o victorie extrem de importantă în lupta pentru evitarea singurului loc care duce la retrogradarea directă.

Liga Florilor MOL / Craiova și Cisnădie au câștigat pe teren propriu

Ultimele două partide de sâmbătă, contând pentru etapa a 18-a din primul eșalon feminin au fost câștigate de echipele care au evoluat în fața propriilor suporteri. SCM Craiova s-a impus categoric în fața ultimei clasate, dar pentru Slobozia meciul cu-adevărat important urmează sâmbăta viitoare.

Cupa României feminin/ Vâlcea câștigă clar la Bistrița, Rapidul elimină Craiova, victorie categorică pentru Minaur

Ultimele trei partide din optimile Cupei României feminine au opus echipe din Liga Florilor. Capul de afiș al acestei faze a fost constituit de partida de la Bistrița, dintre Gloria și campioana SCM Râmnicu Vâlcea. După o primă repriză relativ echilibrată, oaspetele au dominat mitanul secund, desprinzându-se chiar la 10 goluri, 26-16 în minutul 54, și obținând o victorie mai clară decât era de așteptat.

Se încinge lupta în subsolul clasamentului Ligii Florilor

Etapa a XVI-a a Ligii Florilor a programat sâmbătă trei partide, în care au fost implicate ultimele patru clasate, două încheiate cu victorii ale gazdelor și una cu succesul oaspetelor. Lupta pentru evitarea locului care duce la retrogradarea directă se încinge, în condițiile victoriilor reușite de U Cluj și Rapid, care au trimis-o pe HCM Slobozia pe ultima poziție a clasamentului.

Victorii în deplasare pentru campioană și vicecampioană, Bistrița și Zalăul s-au impus pe teren propriu

SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București au obținut victorii previzibile în deplasare în partidele disputate miercuri, în cadrul etapei a XII-a a Ligii Florilor. Campioana a avut, însă, destule probleme în prima repriză a partidei de la Slobozia, desprinzându-se decisiv în primele 5 minute ale mitanului secund.

Victorii pentru echipele ”europene”, Buzăul a pierdut la Brăila

Etapa a XI-a a Ligii Florilor a programat miercuri seara patru partide, toate fiind câștigate de echipele care au evoluat pe teren propriu. Campioana SCM Râmnicu Vâlcea a trecut de Minaur Baia Mare fără mari probleme, după ce s-a desprins încă din startul jocului.

Buzăul a câștigat duelul pentru locul 3 cu Minaur, victorii pentru Zalău și Bistrița

Sâmbătă s-au disputat trei partide din Liga Florilor, capul de afiș al zilei fiind constituit de partida de la Buzău, dintre SCM Gloria și Minaur Baia Mare, care avea ca miză ocuparea locului al treilea într-un clasament intermediar infleunțat, e drept, de multe restanțe.

Victorii pentru Brăila, Bistrița și Baia Mare în Liga Florilor

Etapa a șaptea a Ligii Florilor a programat sâmbătă trei partide, în care gazdele au obținut două victorii, iar oaspetele un succes. Dunărea Brăila a reușit să se impună acasă în fața SCM-ului din Craiova, după un meci echilibrat, la capătul căruia echipa olteană n-a reușit să înscrie în ultimele 5 minute.