Liga Florilor / Victorie la pas pentru CSM București în fața Craiovei, declarații Adrian Vasile și Bogdan Burcea

CSM București a obținut joi cea de-a douăsprezecea victorie în campionat, după un joc în care n-a avut probleme în fața SCM-ului din Craiova. Echipa olteană s-a prezentat din nou cu doar 9 jucătoare de câmp, problemele medicale fiind o telenovelă fără sfârșit în tabăra craioveană.

Patru zile până la turneul preolimpic / Cristina Laslo: Norvegia are un ușor trac cu noi

Naționala feminină se pregătește intens pentru meciurile anului, care îi pot aduce calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo. România va juca sâmbătă de la ora 20.30 cu Norvegia și duminică de la ora 17.00 cu Muntenegru, în cadrul turneului ce se va desfășura în capitala Muntenegrului, Podgorica.

Calificare cu emoții pentru CSM București în sferturile Champions League / Ce au spus după meci antrenorii Vasile și Pera

CSM București era marea favorită la calificare după victoria cu 33-24 obținută pe terenul marii rivale SCM Râmnicu Vâlcea, însă a tremurat serios în finalul jocului de pe teren propriu de sâmbătă. Vâlcea s-a impus cu 27-21 în capitală, însă a condus de două ori la 7 goluri în ultimele 10 minute, dar nu a avut suficientă luciditate pe faza de atac.

Liga Florilor / CSM București remizează cu noroc cu ultima clasată

Primul joc al etapei a XII-a din Liga Florilor a adus și surpriza campionatului, lidera CSM București fiind la un pas de înfrângere în fața ultimei clasate, U Cluj. După ce a câștigat categoric sâmbătă la Râmnicu Vâlcea în Champions League, echipa bucureșteană a crezut că poate câștiga meciul cu Clujul doar intrând pe teren.

Naționala feminină se va reuni săptămâna viitoare fără antrenorul principal

Naționala feminină are stabilit un stagiu de pregătire a turneului preolimpic din Muntenegru, care va avea loc în perioada 19-21 martie. Stagiul va avea loc la București și va fi condus de antrenorul secund Bent Dahl, în contextul în care Adrian Vasile se află în izolare.

Schimbare de strategie în pregătirea naționalei feminine

Noul selecționer al naționalei feminine, Adrian Vasile, a anunțat vineri lista celor 23 de jucătoare convocate la prima reunire a lotului din acest an, care va avea loc pe 2 februarie. Selecționerul a anunțat că, la această reunire, jucătoarele vor primi un set de documente cuprinzând strategia noului colectiv tehnic.

Adrian Vasile a prefațat meciul săptămânii în DELO Champions League

CSM București va juca sâmbătă, de la ora 19, în Norvegia, la Kristiansand, derby-ul grupei A din DELO Champions League, desemnat de site-ul oficial al Federației Europene de Handbal drept ”meciul săptămânii”. CSM București a plecat în țara fiordurilor fără Cristina Neagu, însă antrenorul Adrian Vasile este optimist.

Exclusiv / Adrian Vasile: Suntem într-o situație de avarie, important e să repornim competițiile oficiale !

CSM București este în izolare și se pregătește de primul meci oficial al sezonului 2020-2021, sfertul de finală din Cupa României cu CSM Slatina, care ar trebui să se dispute pe 3 septembrie. În ceea ce privește ”sondajul” realizat de EHF vizavi de preferința pentru sistemul de disputare a Ligii Campioanelor, clubul bucureștean s-a pronunțat pentru sistemul clasic.