Dinamo anunță o nouă ”repatriere”; prima echipă care renunță la turneul de promovare masculin

Dinamo București a anunțat luni un nou transfer, este vorba de o revenire la gruparea din Ștefan Cel Mare. După un sezon petrecut în Ungaria, la Tatabanya, cu care a evoluat în Cupa EHF, Andras Szasz (26 de ani) se întoarce la Dinamo, pentru care a mai evoluat în sezonul 2018-2019.

Cinci transferuri la Dunărea Brăila, Turda și Focșaniul au anunțat noi achiziții

Campaniile de transferuri în vederea sezonului viitor continuă în forță în ambele eșaloane de elită ale handbalului românesc. Dunărea Brăila a anunțat nu mai puțin de 5 achiziții, conform site-ului obiectivbr.ro. Citiți și ce mutări au fost anunțate la echipele din Liuga Zimbrilor.

Și președintele CS Dinamo atacă decizia FRH: Decizia Consiliului de Administrație este de neînțeles

Decizia Consiliului de Administrație al Federației Române de Handbal nu a fost deloc pe placul conducerii campioanei Ligii Zimbrilor. Președintele CS Dinamo, George Cosac, a emis un comunicat, publicat pe site-ul clubului bucureștean, în care-și manifestă dezacordul vizavi de hotărârea FRH și își felicită jucătorii pentru performanțele obținute.

Liga Zimbrilor / Turda a mers cu echipa a doua la meciul cu Dinamo, Bacăul a reușit a treia victorie consecutivă, toate rezultatele de joi

Duelul dintre primele două clasate din Liga Zimbrilor a fost un simplu galop de sănătate al campioanei, dat fiind faptul că Potaissa Turda a ales să deplaseze în capitală echipa a doua. E drept că acest lucru le-a oferit dinamoviștilor posibilitatea să le dea mai multe minute de joc tinerilor Lazăr, Hossu și Dima, însă probabil că telespectatorii s-ar fi așteptat la altceva.

Liga Zimbrilor / Victorii pentru Dinamo, Potaissa și Călărași, Steaua a câștigat după ce a înscris doar 4 goluri în prima repriză

Ultimele 4 meciuri din etapa a 22-a a Ligii Zimbrilor au oferit dispute echilibrate, partidele încheindu-se cu scoruri strânse. Primele două clasate, Dinamo și Potaissa Turda, au câștigat în deplasare înainte de prima întâlnire din acest sezon, care va avea loc joi, în sala ”Dinamo”.

Liga Zimbrilor / Dinamo a câștigat derby-ul cu Steaua, toate rezultatele de joi

Ultimele cinci partide din etapa a 21-a a Ligii Zimbrilor s-au disputat joi, capul de afiș fiind constituit de eternul derby Dinamo – Steaua. Campioana s-a revanșat pentru înfrângerea suferită în tur, la Chiajna, după un joc echilibrat. Dinamoviștii au intrat cu un gol avans la pauză, după ce primul gol al partidei s-a înscris în minutul 6, și s-au distanțat la 21-17 în minutul 54.

S-a decis: Dinamo va juca marele meci cu PSG în propria sală

Oficialii dinamoviști au decis marți locul de desfășurare a primei manșe din optimile Champions League, cu Paris Saint-Germain. După ce au fost luate în calcul Sala Polivalentă din capitală, dar și Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, decizia a fost ca partida să aibă loc în sala ”Dinamo”, duminică, 22 martie, de la ora 18.

Dinamo face istorie în Champions League și va aduce în România colecția de vedete de la PSG

Campioana României s-a revanșat duminică pentru eliminarea de anul trecut, din play-off-ul pentru optimile Champions League, a câștigat și returul cu Sporting (26-24) și a reușit o calificare istorică. Dinamo va aduce pentru optimi o super-echipă, Paris Saint-Germain, plină de mari vedete, cum ar fi Nikola Karabatic, Luc Abalo, Mikkel Hansen sau Sander Sagosen.

Suporterii dinamoviști anunță proteste vehemente la adresa președintelui FRH / „Nu ne vom opri până nu vei zbura din federație”

Peluza Cătălin Hîldan a publicat miercuri dimineață, pe contul de Facebook, o postare extrem de virulentă vizavi de hotărârea Consiliului de Administrație al FRH, de a restrânge la 3 numărul de jucători extracomunitari care pot fi folosiți de o echipă. În mod evident, măsura lovește în plin campioana Ligii Zimbrilor, Dinamo București.

Dinamo a câștigat la Lisabona prima manșă a play-off-ului cu Sporting

Campioana României a avut o evoluție foarte bună în deplasarea de la Lisabona, învingând-o pe Sporting (26-25) în prima manșă a play-off-ului pentru calificarea în optimile Champions League. Dinamo a luat astfel o opțiune importantă, însă nu decisivă, pentru calificare, dacă ne amintim că, anul trecut, portughezii au câștigat la București.

Victorie la pas pentru Dinamo cu 6 zile înainte de play-off-ul cu Sporting Lisabona

Etapa a 19-a a Ligii Zimbrilor a început duminică dimineață, în sala ”Dinamo”, acolo unde campioana a primit replica ”lanternei roșii” a campionatului, CSM Reșița. Conform așteptărilor, Dinamo s-a impus fără probleme, chiar dacă nou-promovata bănățeană a ținut aproape timp de 35 de minute.

Victorii ale favoritelor joi seara, în Liga Zimbrilor / Declarații după victoria campioanei la Călărași

Etapa a 18-a a Ligii Zimbrilor s-a încheiat joi seara fără rezultate surprinzătoare, echipele favorite obținând victorii. După două meciuri fără victorie, campioana Dinamo s-a impus la Călărași, în timp ce Constanța a învins la scor, pe teren propriu, pe CSM Focșani. Turda a câștigat la Reșița, iar Timișoara i-a făcut cadou căpitanului Cristi Fenici o victorie de ziua lui de naștere.

Timișoara produce surpriza pe terenul campioanei Ligii Zimbrilor

Mare surpriză sâmbătă, la prânz, în sala ”Dinamo”, acolo unde campioana a remizat (23-23) în compania deținătoarei Cupei României, SCM Poli Timișoara, echipă ce se confruntă cu serioase probleme financiare. După ce a condus cu 3-2 în minutul 10, campioana n-a mai înscris timp de 13 minute, iar Timișoara s-a desprins la 7-3 în minutul 19.

Dinamo, la a doua înfrângere în campionat, victorie clară pentru CSM București

Campioana și lidera autoritară a Ligii Zimbrilor, Dinamo București, a suferit luni seara cea de-a doua înfrângere în campionat, 26-27, pe terenul vicecampioanei HC Dobrogea Sud Constanța. Conform așteptărilor, partida a fost echilibrată și foarte încrâncenată, arbitrii Robert Harabagiu și Silviu Stănescu dictând nu mai puțin de 16 eliminări.

Dinamo câștigă fără probleme în fața CSM-ului București în Liga Zimbrilor

Campioana Dinamo București s-a impus la pas la prima apariție oficială din acest an, în partida de pe teren propriu cu CSM București, ultima din etapa a XV-a din Liga Zimbrilor. Meciul a fost relativ echilibrat în primele 10 minute, apoi dinamoviștii s-au desprins treptat, pe fondul evoluției foarte bune a lui Missaoui.