Dinamo, Timișoara și CSM Alexandria s-au calificat în sferturile Cupei României

Se cunosc deja jumătate din echipele care vor evolua în sferturile de finală ale Cupei României masculine. Deținătoarea Cupei României și echipa campioană s-au calificat fără probleme după partidele cu Dunărea Călărași și CSU Pitești. Cea de-a patra echipă calificată în sferturi este divizionara secundă CSM Alexandria, care s-a impus categoric pe teren propriu.

Dinamo câștigă la Focșani după un meci tensionat

Campioana Dinamo București a obținut joi seara, la Focșani, a unsprezecea victorie în Liga Zimbrilor, la capătul unui joc în care au avut mult mai multe probleme decât s-ar fi așteptat. Partida dintre CSM Focșani și Dinamo se anunța foarte disputată, dacă ținem cont de faptul că ultima întâlnire dintre cele două formații, un amical disputat astă vară la Focșani.

Team-managerul campioanei Dinamo a rămas în spital în Danemarca / Multă sănătate, Ovidiu Semen !

După ce a terminat neînvinsă partidele din grupele Champions League, campioana Dinamo București a revenit luni seara în țară fără unul dintre cei mai importanți oameni ai săi. Este vorba de team-managerul Ovidiu Semen, omul care a ținut-o în viață pe Dinamo în cele mai grele mai momente.

Dinamo câștigă și ultimul meci din grupele Champions League și va juca în din nou play-off cu Sporting Lisabona

Campioana Dinamo București a terminat en-fanfare parcursul din grupa D a celei mai importante competiții pentru echipele de club. Partida de duminică seara, disputată pe terenul vicecampioanei Danemarcei, nu mai avea nicio miză vizavi de clasamentul final al grupei, însă dinamoviștii au tratat-o cât se poate de serios.

Victorii clare pentru Dinamo, Timișoara și Minaur în Liga Zimbrilor

Festival de goluri în sala ”Dinamo” joi seara, în etapa a 12-a a Ligii Zimbrilor. Campioana Dinamo București a obținut a zecea victorie în campionat, după ce a înscris nu mai puțin de 46 de goluri în partida cu CSM Făgăraș, cu o serie de 8 goluri consecutive între minutele 50 și 57.

Dinamo câștigă și se desprinde în fruntea Ligii Zimbrilor

Penultimul meci al etapei a XI-a din Liga Zimbrilor s-a disputat duminică după-amiază în sala ”Dinamo”, acolo unde campioana a primit vizita penultimei clasate, HC Buzău. Un meci ce se anunța dezechilibrat, ținând cont de diferența de valoare dintre cele două combatante, dar care a fost echilibrat timp de 40 de minute.

Dinamo obține a șasea victorie în Champions League și câștigă grupa D

Campioana României a câștigat categoric miercuri seara penultimul meci susținut în cadrul grupei D din Champions League, împotriva campioanei Rusiei, Chekhovskie Medvedi. La adăpostul faptului că erau deja calificați în play-off-ul pentru optimi, dinamoviștii n-au avut o primă repriză strălucită, iar rușii conduceau 4 goluri în minutul 18, 11-7.

Dinamo e ultima echipă calificată în optimile Cupei României

Ultima partidă din cadrul 16-imilor Cupei României masculine s-a disputat duminică, în sala ”Dinamo”, între campioana României și CSM București. Gazdele s-au impus la capătul unui joc echilibrat și foarte încrâncenat, cu multe durități, în care cei mai buni jucători au fost portarii Missaoui și Krupa.

Victorii ale primelor două clasate din seria B a eșalonului secund feminin

Sâmbătă și duminică s-au disputat cele trei partide ale etapei a XII-a din seria B a Diviziei A feminine, primele două clasate obținând victorii scontate. CSU Neptun Constanța a câștigat în deplasarea de la Călărași, în fața unei echipe în creștere de formă.

Danubius Călărași a furnizat surpriza etapei în seria B a eșalonului secund feminin

Lidera CSU Neptun Constanța a stat în etapa a XI-a a seriei B din Divizia A feminină, ale cărei partide s-au disputat miercuri. CSU Știința București a egalat la puncte echipa dobrogeană după ce a câștigat partida cu ”satelitul” CSM-ului , după ce a fost condusă la pauză.

A treia remiză pentru Dinamo București în Champions League, calificarea în play-off e asigurată

Campioana Dinamo București și-a păstrat invincibilitatea în Champions League și după a opta partidă disputată în grupe, pe terenul suedezilor de la IFK Kristianstad. ”Câinii” au terminat cu avans minim primele 30 de minute, după ce au condus și la 3 goluri.

Dinamo a obținut a cincea victorie în Champions League

Dinamo București a primit miercuri seara vizita echipei pe terenul căreia remizase în primul joc al noului sezon de Champions League. Campioana României a fost lipsită de aportul căpitanului Dan Savenco, accidentat la antrenamentul de marți, iar lipsa acestuia s-a resimțit în centrul defensivei.

Remiză în Polonia și Dinamo termină neînvinsă prima jumătate a meciurilor din grupă în Champions League

Campioana României a reușit o remiză în deplasarea de pe terenul vicecampioanei Poloniei, la capătul unui joc în care n-a excelat pe faza de atac, dar s-a apărat foarte bine. Dinamo a încheiat prima repriză cu un handicap de un gol după ce a condus cu 5-2 și 7-4 în primul sfert de oră.

Steaua a câștigat derby-ul cu Dinamo, campioana a suferit primul eșec din acest sezon

Indiferent de pozițiile din clasament și de componența loturilor, duelul Steaua – Dinamo a avut mereu o încărcătură aparte, fapt confirmat și miercuri seara. Păcat doar că atmosfera din sala de la Chiajna nu s-a ridicat la nivelul unui astfel de derby, sunt meciuri de juniori cu public mai numeros și mai multă gălăgie în tribune.

Șase echipe românești evoluează sâmbătă în cupele europene

Nu mai puțin de șase formații din România vor juca sâmbătă în cupele europene. Prima va fi Dinamo București, care va evolua în etapa a treia a grupelor pe terenul campioanei Rusiei, Chekhovskie Medvedi. Partida va începe de la ora 16 și va fi transmisă de Digisport, Telekom Sport și Look. Campioana Ligii Florilor, SCM Râmnicu Vâlcea, va juca în Franța, la Brest.

Dinamo a reușit a șaptea victorie consecutivă în Liga Zimbrilor

Primul joc al etapei a șaptea din Liga Zimbrilor s-a disputat luni după-amiază, în sala ”Dinamo”, acolo unde campioana a primit replica celor de la CSM Bacău. Cu cinci zile înainte de partida de la Chekhov din Champions League, dinamoviștii au avut parte de un meci destul de tare, împotriva unei echipe în evident progres față de sezonul trecut.