Liga Zimbrilor / Victorii categorice pentru Făgăraș, Turda și Steaua

Primele trei partide ale etapei a 22-a din primul eșalon masculin au consemnat victorii de la 8 goluri în sus pentru favorite. CSM Făgăraș a obținut o victorie prețioasă în fața Botoșaniului, după o primă repriză echilibrată,  ”împingând” momentan Suceava pe primul loc retrogradabil.

Liga Zimbrilor / CSM București câștigă duelul pentru locul 4 cu Minaur, Steaua învinge categoric Botoșaniul

CSM București și Minaur Baia Mare s-au întâlnit într-o partidă având ca miză locul 4 din primul eșalon masculin, ultimul care asigură un loc de cupă europeană în sezonul viitor. Bucureștenii s-au impus cu 26-24 după un joc în care au condus în cea mai mare parte a timpului, însă au avut mari emoții în final.

Liga Zimbrilor / Grbovic aduce victoria Stelei în ultimele secunde

Meciul dintre Steaua și HC Buzău din turul campionatului a fost unul foarte echilibrat și încheiat cu un mare scandal, buzoienii primind cadou un 7 metri din care au egalat la ultima fază. Returul a avut parte de 11 eliminări și nu mai puțin de 20 de aruncări de la 7 metri și a fost palpitant până la ultima fază.

Liga Zimbrilor / Vasluiul a făcut instrucție cu Steaua, CSM București a învins la limită Focșaniul, Constanța a surclasat Reșița

Etapa a 18-a a Ligii Zimbrilor a programat vineri primele trei partide, cea de debut, dintre CSM Reșița și HC Dobrogea Sud Constanța, fiind și cea mai dezechilibrată. Dacă în septembrie bănățenii le-au pus mari probleme constănțenilor, de data aceasta echipa din Reșița a părut în multe momente că face un simplu act de prezență.

Liga Zimbrilor / Turda a avut parte de un nou meci pe muchie de cuțit, Dinamo a reușit a 16-a victorie consecutivă

Etapa a 17-a, a doua a returului sezonului regulat s-a încheiat joi seara la Sfântu Gheorghe. Rămasă fără stranieri, CSM Făgăraș a pierdut clar în fața Sucevei și se apropie vertiginos de zona fierbinte a clasamentului. Dinamo a avut din nou de furcă în fața Focșaniului, ca și în meciul din tur.

Liga Zimbrilor / Meci dramatic între Turda și Timișoara, victorii clare pentru Dinamo și Steaua

Cel mai spectaculos și echilibrat meci al etapei a XVI-a a Ligii Zimbrilor a fost cel dintre Potaissa Turda și Poli Timișoara, unul în care portarii au fost la înălțime, bănățenii fiind la câteva secunde de victorie. Călin Dedu a marcat în minutul 59 și a scos o eliminare, iar Timișoara a intrat în ultimul minut cu un om în plus și un gol avans.

Final de tur în Liga Zimbrilor: Dinamo a câștigat derby-ul cu Steaua, Irimuș a închis poarta Potaissei, Focșaniul a legat trei victorii iar Bacăul a produs surpriza etapei

Turul sezonului regulat din Liga Zimbrilor s-a încheiat la Sfântu Gheorghe cu patru partide interesante. CSM Focșani a legat trei victorii, impunându-se destul de clar în partida cu CSM Făgăraș, în timp ce Potaissa Turda a trecut de Minaur având în poartă un Irimuș senzațional, secondat cu brio de Șelaru la aruncările de la 7 metri.

Liga Zimbrilor / CSM București și Steaua au câștigat ultimele meciuri ale etapei a 14-a

Ultimele două partide ale etapei a 14-a din Liga Zimbrilor au fost câștigate de favoritele hârtiei, adică bucureștenele CSM și Steaua. Echipa primăriei capitalei s-a impus în disputa cu HC Buzău după ce s-a desprins decisiv în ultimul sfert de oră, omul decisiv fiind din nou Raul Nantes Campos.

Sandu Iacob debutează cu victorie la CSM Bacău, Timișoara bate Steaua !

Cu o singură victorie după 11 etape, CSM Bacău a abordat partida cu CSM Focșani cu Sandu Iacob pe banca tehnică și cu o mare sete de victorie. De altfel, băcăuanii au fost superiori în prima repriză, pe care au încheiat-o doar cu un gol avans, însă vrâncenii au revenit în mitanul secund și au preluat conducerea.

Steaua s-a răzgândit și a reziliat amiabil contractul cu Sandu Iacob

Relațiile contractuale dintre Clubul Sportiv al Armatei Steaua București și antrenorul Sandu Iacob s-au încheiat, în sfârșit, pe cale amiabilă, după un litigiu din care ambele părți au avut doar de pierdut. Reamintim că, în vară, tehnicianul a solicitat încetarea colaborării pe cale amiabilă.

Egal dramatic între Steaua și Minaur, Vasluiul câștigă duelul moldav cu Magnum Botoșani

Meci pe muchie de cuțit vineri seara în sala ”Apollo” din București, între Steaua și Minaur Baia Mare. Maramureșenii au avut mai multe absențe importante – Csepreghi, Toledo, Araujo, dar au intrat cu patru goluri avans la pauză.  Steliștii au revenit, însă, în ultimul sfert de oră, înscriind câteva goluri ușoare după erorile ofensive ale adversarilor.

EXCLUSIV / Clubul Steaua îl va repune pe Sandu Iacob în funcția de antrenor principal

La solicitarea noastră, Clubul Sportiv al Armatei Steaua București ne-a remis un punct de vedere vizavi de litigiul cu antrenorul Sandu Iacob, pierdut la instanțele Federației Române de Handbal. Vă prezentăm integral răspunsul pe care l-am primit, cu mențiunea că clubul militar precizează că-l va reinstala în drepturi pe Sandu Iacob.

Comisia de Apel a decis: Sandu Iacob este în continuare antrenorul Stelei !

Comisia de Apel a Federației Române de Handbal a decis miercuri să respingă apelul clubului Steaua București împotriva Hotărârii nr. 499/14.10.2020 a Comisiei de Memorii din cadrul FRH, în contradictoriu cu antrenorul Sandu Iacob. Mai mult, clubul militar este obligat la plata sumei 2.193,34 lei.

Steaua e din nou în conflict cu un antrenor

Clubul Sportiv al Armatei Steaua pare să se specializeze în conflicte cu foștii săi antrenori. După ce a pierdut litigiul cu Viorel Mazilu, în urma căruia s-a ales și cu interdicția de a face transferuri gruparea militară are acum ceva de împărțit cu fostul căpitan al echipei naționale, Sandu Iacob.

Liga Zimbrilor / Turneul de la Sfântu Gheorghe s-a încheiat cu victorii ale Buzăului și Constanței

Ultimele două partide ale etapei a IX-a și ale mega-turneului desfășurat la Sfântu Gheorghe au dat câștig de cauză echipelor care teoretic plecau cu prima șansă. Ambele jocuri au fost echilibrate în cea mai mare parte a lor, Buzăul și Constanța reușind să se desprindă spre final.

Portarii Mihai Merlă și Vlăduț Rusu, protagoniștii victoriilor obținute de CSM București și Dunărea Călărași

CSM-ul lui Eliodor Voica a câștigat sâmbătă derby-ul bucureștean cu Steaua (29-27), echipa militară suferind astfel prima înfrângere în campionat, după cinci victorii și două remize. Cele două echipe s-au aflat pe rând la conducere în prima repriză, la capătul căreia steliștii au terminat cu un gol avans.

Victorie clară a Stelei, care rămâne neînvinsă în Liga Zimbrilor / Declarația hazlie a lui Bojan Butulija

Prima partidă din etapa a VII-a a Ligii Zimbrilor a opus echipe cu stări de spirit diferite, dar și cu diferențe mari de calendar competițional. Astfel, Reșița s-a aflat la al patrulea joc în 5 zile, în timp ce Steaua a jucat duminică și a avut apoi 3 zile de pauză, echipa militară având, așadar, un net avantaj la capitolul prospețime fizică.