Liga Zimbrilor / Turda a învins din nou Steaua, Dunărea Călărași a legat două victorii

Potaissa Turda a câștigat joi seara la Chiajna și a învins Steaua pentru a treia oară în acest sezon, după ce câștigase și în tur și în Cupa României. Steaua a început mai bine, a condus cu 3-0, dar oaspeții au revenit după primul sfert de oră și au preluat conducerea în minutul 17, 8-7.

Liga Zimbrilor / Minaur a învins Steaua și a urcat pe podium, declarații Stephane Plantin și Sandu Iacob

Minaur Baia Mare și Steaua București au jucat duminică dimineață, pe terenul maramureșenilor, într-un joc contând pentru etapa a 19-a a Ligii Zimbrilor, având ca miză ocuparea ultimului loc de pe podium. Primele 22 de minute au fost echilibrate, apoi Minaur s-a desprins la 14-10 în minutul 26 și a intrat cu două goluri avans la pauză.

Divizia A masculin / Meci cu scântei la Ploiești, ambii antrenori de la Medgidia au fost descalificați !

Etapa a 18-a din seria B a eșalonului secund masculin a programat la Ploiești duelul dintre ultima clasată și lidera seriei, cele două echipe având pe băncile tehnice doi arbitri de Liga Națională, Silviu Stănescu la gazde și Adrian Georgescu la oaspeți. Partida a fost deosebit de încinsă și dură, arbitrii Alexandru Constantin și Laszlo Gal dictând nu mai puțin de 15 eliminări jucătorilor celor două echipe.

Liga Zimbrilor / Humet aduce victoria Stelei în ultimele secunde la Buzău, CSM București câștigă acasă cu CSM Vaslui

rimele două partide ale etapei a XVIII-a din Liga Zimbrilor s-au disputat miercuri, încheindu-se cu victorii ale echipelor din capitală. La București, în sala ”Rapid”, CSM-ul a învins pe CSM Vaslui, la capătul unei partide în care golgeter a fost sărbătoritul zilei, Goce Georgievski.

Record de goluri marcate într-o repriză la partida Steaua – CSM Bacău / Declarații Sandu Iacob și Adrian Petrea

Prima partidă a etapei a 17-a a Ligii Zimbrilor s-a disputat joi seara la Chiajna, într-o atmosferă intimă, așa cum foarte bine a caracterizat-o comentatorul TVR Cristian Mîndru. Steaua s-a impus fără mari probleme în fața Bacăului, moldovenii fiind la a șaptea înfrângere consecutivă.

Victorii pentru Buzău, Călărași, Steaua și Vaslui în Liga Zimbrilor / Adrian Petrea acuză o viciere de rezultat

După partida încinsă de la Timișoara, duminică seara s-au disputat alte patru partide în cadrul etapei a 16-a a Ligii Zimbrilor. Bacăul a suferit la Buzău cea de-a șasea înfrângere consecutivă în campionat, Steaua s-a impus la Reșița, Dunărea Călărași a învins clar pe Minaur Baia Mare, în timp ce Vasluiul a obținut o victorie importantă împotriva Focșaniului.

Victorii pentru Steaua, Minaur, Făgăraș și Focșani în Liga Zimbrilor

În afara partidei de la Bacău, în toate celelalte patru meciuri disputate joi în etapa a XV-a a Ligii Zimbrilor gazdele au luat toate punctele, mai greu sau mai ușor. Astfel, Steaua a trecut de Dunărea Călărași desprinzându-se în ultimele 10 minute, când oaspeții au reușit doar două goluri.

Divizia A masculin / Rezultate și casete tehnice din seria B

Cea de-a doua jumătate a sezonului în seria B a eșalonului secund masculin a început duminică, cu partidele etapei a XV-a. Lidera CS Medgidia a câștigat pe terenul „satelitului” vicecampioanei HC Dobrogea Sud Constanța, în timp ce echipele secunde ale Stelei și CSM-ului din București au obținut victorii.

Steaua a câștigat jocul de verificare de la Făgăraș

CSM Făgăraș și Steaua au disputat sâmbătă o partidă de verificare, care ar fi trebuie să fie a doua din acest weekend, însă traficul le-a jucat feste steliștilor vineri și aceștia n-au mai ajuns în timp util pentru meciul programat în acea zi. Partida a fost echilibrată, cele două echipe succedându-se la conducere.

CSM Făgăraș a câștigat Cupa Szejke

Turneul amical desfășurat, timp de 3 zile, la Odorheiu Secuiesc, s-a încheiat sâmbătă cu ultima etapă. Conform așteptărilor, cele două echipe din Liga Zimbrilor au obținut victorii, CSM Făgăraș intrând în posesia Cupei Szejke, datorită golaverajului mai bun decât al Stelei. Iată rezultatele și casetele tehnice din ultima etapă.

Steaua și CSM Făgăraș au terminat la egalitate la Cupa Szejke

Turneul amical organizat de divizionara secundă Szejke Odorheiu Secuiesc a programat vineri etapa a doua, în care colegele de eșalon au jucat între ele. Steaua și CSM Făgăraș au terminat la egalitate, în timp ce gazdele au învins la scor pe CSM Oradea. Sâmbătă se dispută ultimele două partide ale turneului, CSM Oradea – CSM Făgăraș și Szejke – Steaua.

Turneu amical la Odorhei: victorii pentru Steaua și Făgăraș în prima zi

Lidera seriei C din eșalonul secund masculin, Szejke Odorheiu Secuiesc, organizează în aceste zile un turneu amical dotat cu Cupa Szejke, la care au fost invitate prim-divizionarele Steaua București și CSM Făgăraș, precum și lidera seriei D din Divizia A, CSM Oradea.

Victorii pentru Alexandria și Steaua II în seria B a eșalonului secund masculin

Ultima etapă a primei jumătăți a sezonului regulat din seria B a Diviziei A masculine a început joi, cu victoria liderei CS Medgidia în capitală, cu CSM II București, a continuat sâmbătă, când ”satelitul” Stelei a învins pe CSU Pitești, și s-a încheiat marți cu victoria celor de la CSM Alexandria împotriva ultimei clasate.

Victorii pentru Timișoara, CSM București și HC Buzău în Liga Zimbrilor

SCM Poli Timișoara a câștigat primul meci al etapei a 14-a din Liga Zimbrilor. Deținătoarea Cupei României s-a impus în fața Stelei, la capătul unui joc echilibrat, în care bănățenii s-au desprins decisiv în ultimele 5 minute.

Victorii pentru fruntașe în seria B a eșalonului secund masculin

Etapa a 13-a din seria B a Diviziei A masculine a programat două meciuri duminică și unul miercuri, dat fiind faptul că CSM Alexandria a jucat în Cupa României. Lidera CS Medgidia  a jucat acasă și a învins echipa secundă a Stelei, duelul ”sateliților” dintre HC Dobrogea Sud și CSM București a fost adjudecat de constănțeni.