Victorii pentru fruntașe în seria B a eșalonului secund masculin

Etapa a 13-a din seria B a Diviziei A masculine a programat două meciuri duminică și unul miercuri, dat fiind faptul că CSM Alexandria a jucat în Cupa României. Lidera CS Medgidia  a jucat acasă și a învins echipa secundă a Stelei, duelul ”sateliților” dintre HC Dobrogea Sud și CSM București a fost adjudecat de constănțeni.

Alexandria a câștigat derby-ul cu Medgidia, Unirea Sânnicolau Mare s-a impus pe teren propriu

Seria B a eșalonului secund masculin a programat vineri, la Alexandria, disputa dintre echipele care au obținut în sezonul trecut calificarea la turneul semifinal. CSM Alexandria s-a revanșat după înfrângerea de luna trecută, suferită la Medgidia, obținând o victorie clară.

Steaua a urcat pe podium după ce a câștigat la Vaslui, iar Minaur a pierdut la Focșani / Sandu Iacob: A fost cel mai bun meci al nostru în deplasare

Steaua București a urcat pe podiumul Ligii Zimbrilor, în urma victoriei obținute joi seara, la Vaslui. După ce oaspeții au condus cu 2 goluri la pauză, vasluienii au ținut apropae până în minutul 43, când Steaua conducea cu 20-19.

Steaua și CSM Bacău au câștigat pe teren propriu în Liga Zimbrilor

Cele două partide disputate sâmbătă în cadrul etapei a zecea din Liga Zimbrilor au adus victorii la limită ale echipelor care au evoluat pe teren propriu. Steaua a trecut de CSM Focșani într-un final pe muchie de cuțit, în care oaspeții au revenit de la 27-30 în minutul 56.

”Sateliții” au câștigat tot în seria B a eșalonului secund masculin

Cele trei partide ale etapei a noua din seria B a Diviziei A masculine s-au disputat duminică, cu ”sateliții” echipelor din Liga Zimbrilor pe post de gazde. Lidera CS Medgidia a stat în această rundă, însă următoarele două clasate au pierdut, astfel că dobrogenii și-au păstrat avansul confortabil.

Steaua pierde la Făgăraș, Constanța câștigă acasă cu Timișoara

Ultimele două partide ale etapei a noua din Liga Zimbrilor s-au disputat la Constanța și Făgăraș. Pe litoral, bănățenii au condus la pauză, însă gazdele au preluat conducerea definitiv în minutul 34, 16-15, desprinzându-se decisiv după minutul 40.

A început primul retur din seria B a eșalonului secund masculin

Joi s-au disputat cele trei partide din etapa a opta a seriei B din Divizia A masculină. Lidera CS Medgidia a câștigat derby-ul local cu „satelitul” vicecampioanei, CSU Pitești a învins acasă echipa secundă a CSM-ului din București, în timp ce CSM Ploiești a suferit a șaptea înfrângere consecutivă.

Victorii pentru Medgidia și Pitești în eșalonul secund masculin

Joi s-au disputat partidele ultimei runde din primul tur al seriei B din Divizia A masculină. Lidera CS Medgidia a câștigat pe teren propriu cu ”satelitul” lui CSM București, în timp ce CSU Pitești a obținut a treia victorie a sezonului, împotriva echipei secunde a Stelei.

Steaua a câștigat derby-ul cu Dinamo, campioana a suferit primul eșec din acest sezon

Indiferent de pozițiile din clasament și de componența loturilor, duelul Steaua – Dinamo a avut mereu o încărcătură aparte, fapt confirmat și miercuri seara. Păcat doar că atmosfera din sala de la Chiajna nu s-a ridicat la nivelul unui astfel de derby, sunt meciuri de juniori cu public mai numeros și mai multă gălăgie în tribune.