Steaua pierde la Făgăraș, Constanța câștigă acasă cu Timișoara

Ultimele două partide ale etapei a noua din Liga Zimbrilor s-au disputat la Constanța și Făgăraș. Pe litoral, bănățenii au condus la pauză, însă gazdele au preluat conducerea definitiv în minutul 34, 16-15, desprinzându-se decisiv după minutul 40.

Șase echipe românești evoluează sâmbătă în cupele europene

Nu mai puțin de șase formații din România vor juca sâmbătă în cupele europene. Prima va fi Dinamo București, care va evolua în etapa a treia a grupelor pe terenul campioanei Rusiei, Chekhovskie Medvedi. Partida va începe de la ora 16 și va fi transmisă de Digisport, Telekom Sport și Look. Campioana Ligii Florilor, SCM Râmnicu Vâlcea, va juca în Franța, la Brest.

SCM Poli Timișoara a învins campioana Greciei în Cupa EHF după o revenire spectaculoasă pe final

Deținătoarea Cupei României a debutat cu o victorie în turul al doilea preliminar al Cupei EHF, reușind să învingă, pe teren propriu, campioana Greciei, Olympiacos. După o primă repriză echilibrată, oaspeții au intrat cu avans minim la pauză, dar s-au desprins la 5 goluri în minutul 41, 22-17.

Timișoara la prima victorie, Focșaniul la prima înfrângere

Cu patru zile înainte de debutul în Cupa EHF, SCM Politehnica Timișoara a obținut prima victorie în Liga Zimbrilor, în partida de pe teren propriu cu CSM Focșani, echipă neînvinsă după primele cinci etape. Nu le-a fost, însă, deloc ușor bănățenilor, echipa vrânceană oferind o replică puternică.

Meciuri nebune sâmbătă, în Liga Zimbrilor

Etapa a cincea a Ligii Zimbrilor a programat sâmbătă patru partide, a căror desfășurare i-a ținut pe suporteri cu sufletul la gură până spre final. În prologul etapei, Steaua a învins-o pe HC Buzău, cu veteranii Florea și Mihalcea în prim plan, însă bucureștenii s-au desprins decisiv în ultimele 5 minute.

Turda câștigă la scor în fața Timișoarei în al doilea meci al etapei din Liga Zimbrilor

Cea de-a doua partidă a etapei a treia din primul eșalon masculin s-a disputat la Turda, între două echipe ce vor reprezenta România în ediția 2019-2020 a cupelor europene. Gazdele de la Potaissa s-au impus clar, la capătul unui joc în care au condus din primul până în ultimul minut.

Pero Milosevic: „Cred că puteam beneficia de mai mult respect, dacă nu sunt salariile la zi, puteau fi măcar echipamentul și sala”

La finalul Cupei Politehnica, antrenorul principal al deținătoarei Cupei României a dat o declarație reprodusă de pagina de Facebook a clubului timișorean. Pero Milosevic a vorbit atât despre sezonul ce urmează, cât și despre problemele cu care se confruntă echipa sa.

Timișoara a surclasat echipa secundă a Potaissei Turda și a câștigat Cupa Politehnica

Cupa Politehnica s-a încheiat sâmbătă cu cele două finale. Sârbii de la Metaloplastika Sabac au ocupat locul al treilea după ce au câștigat cu CSM Bacău, în timp ce SCM Poli Timișoara a învins-o pe Potaissa Turda la o diferență surprinzător de mare.

Noul Minaur a învins Timișoara, Potaissa a câștigat greu cu Reșița

Prima zi a turneului care se desfășoară la Turda în sistem ”Final Four” a început cu prima partidă disputată de Minaur Baia Mare sub comanda tehnicianului francez Stephane Plantin. A fost un debut cu dreptul, maramureșenii reușind să o învingă pe deținătoarea Cupei României.