Minaur Baia Mare s-a calificat fără probleme în turul 2 al Cupei EHF masculine

Conform așteptărilor, Minaur Baia Mare s-a calificat fără probleme în turul al doilea al Cupei EHF masculine, după o dublă manșă lejeră cu bulgarii de la Lokomotiv Gorna Oryahovitsa. Astfel, după 44-22 la Baia Mare, maramureșenii s-au impus cu 33-21 în returul din Bulgaria.

Adversară din Bosnia-Herțegovina pentru CSM București în Cupa EHF masculină

Marți, la Viena, a avut loc tragerea la sorți a partidelor din turul 2 al Cupei EHF, continuatoarea Cupei Challenge. La feminin, România nu are reprezentante, fiind în partea superioară a ierarhiei pe cluburi, în timp ce la masculin țara noastră va fi reprezentată de Minaur Baia Mare (calificată direct în turul 3) și CSM București.

Bistrița a învins campioana Poloniei și e la un pas de sferturile Cupei EHF

Gloria Bistrița a reușit duminică seara cea de-a doua victorie în grupa C a Cupei EHF feminine și e la un punct de calificarea în sferturile de finală. Echipa ardeleană s-a instalat la conducere încă din startul partidei, a intrat cu 8 goluri avans la pauză și s-a impus fpără probleme.

Victorie mare a Gloriei Bistrița în Cupa EHF, o nouă înfrângere pentru Cisnădie

Cele două reprezentante ale României în grupele Cupei EHF feminine au disputat duminică partidele rundei a patra. Gloria Bistrița-Năsăud a obținut o victorie de prestigiu, prima în această fază a competiției, în fața uneia dintre favoritele la câștigarea trofeului, Odense.

Înfrângeri în deplasare pentru Bistrița și Cisnădie în Cupa EHF

Gloria Bistrița și Măgura Cisnădie au evoluat duminică în Danemarca, în etapa a treia a grupelor Cupei EHF. În grupa C, Gloria Bistrița a avut în față un adversar foarte puternic, în fața căruia a rezistat 45 de minute, însă valoarea superioară a echipei daneze și-a spus cuvântul în final. Măgura Cisnădie, în schimb, a suferit o nouă înfrângere la scor în grupa D.

Grupă infernală pentru Măgura Cisnădie în Cupa EHF

Joi la Viena, a avut loc tragerea la sorți a grupelor Cupei EHF la handbal feminin, în urne intrând și două echipe românești, Corona Brașov și Măgura Cisnădie. Măgura Cisnădie va evolua în grupa B, alături de campioana Croației, Podravka Vegeta, de deținătoarea trofeului, Siofok (Ungaria) și de formația daneză Kobenhavn Handball.

Spectacol total la Brașov: Corona s-a calificat dramatic în grupele Cupei EHF

Meci spectaculos duminică după-amiază la Brașov, în manșa a doua a turului 3 preliminar din Cupa EHF feminină. Gazdele de la Corona se impuseseră cu 27-25 la Bistrița și porneau teoretic cu prima șansă, însă oaspetele au luat conducerea în minutul 4, iar în minutul 8 conduceau cu 5-2, după golurile marcate de Szabo și Dincă.

Măgura Cisnădie pierde prima manșă în Insulele Canare dar rămâne în cărți pentru calificarea în grupele Cupei EHF

Măgura Cisnădie a jucat duminică prima manșă a turului al treilea preliminar din Cupa EHF la Telde, în Insulele Canare, pe terenul campioanei Spaniei, Rocasa Gran Canaria. Ardelencele au avut început slab de meci, fiind conduse cu 7-1 și 8-2, dar au revenit și gazdele au intrat la pauză cu un singur gol avans.