Vâlcea pierde acasă fără drept de apel în Liga Europeană

Cea de-a doua reprezentantă a României în sferturile de finală ale Ligii Europene feminine a pierdut duminică, pe teren propriu, și are șanse minime de a merge în Final Four. SCM Râmnicu Vâlcea a fost învinsă cu 39-33 de echipa daneză Herning-Ikast, după un meci în care apărarea echipei oltene a făcut un joc deplorabil.

Minaur și Baia Mare și SCM Râmnicu Vâlcea joacă în sferturile Ligii Europene în weekend

Cele două echipe românești care s-au calificat în sferturile de finală ale Ligii Europene feminine dispută în acest weekend prima manșă, ambele evoluând pe teren propriu. Minaur Baia Mare va primi sâmbătă vizita echipei norvegiene Sola HK, grupare ce-l are ca antrenor pe un fost handbalist al echipei masculine a clubului maramureșean.

Minaur Baia Mare a câștigat finala mică a Ligii Europene feminine, Nantes a cucerit trofeul

Handbalistele de la Minaur au mai îndulcit puțin amarul înfrângerii din semifinala de sâmbătă cu Nantes și au câștigat finala mică a primei ediții a Ligii Europene, al cărei turneu final se desfășoară la Baia Mare. Echipa pregătită de Costică Buceschi le-a învins cu 33-31 pe danezele de la Herning-Ikast, însă după ce echipa nordică a condus mai bine de 50 de minute.