Grupă infernală pentru Măgura Cisnădie în Cupa EHF

Joi la Viena, a avut loc tragerea la sorți a grupelor Cupei EHF la handbal feminin, în urne intrând și două echipe românești, Corona Brașov și Măgura Cisnădie. Măgura Cisnădie va evolua în grupa B, alături de campioana Croației, Podravka Vegeta, de deținătoarea trofeului, Siofok (Ungaria) și de formația daneză Kobenhavn Handball.

Spectacol total la Brașov: Corona s-a calificat dramatic în grupele Cupei EHF

Meci spectaculos duminică după-amiază la Brașov, în manșa a doua a turului 3 preliminar din Cupa EHF feminină. Gazdele de la Corona se impuseseră cu 27-25 la Bistrița și porneau teoretic cu prima șansă, însă oaspetele au luat conducerea în minutul 4, iar în minutul 8 conduceau cu 5-2, după golurile marcate de Szabo și Dincă.

Victorii pentru echipele ”europene”, Buzăul a pierdut la Brăila

Etapa a XI-a a Ligii Florilor a programat miercuri seara patru partide, toate fiind câștigate de echipele care au evoluat pe teren propriu. Campioana SCM Râmnicu Vâlcea a trecut de Minaur Baia Mare fără mari probleme, după ce s-a desprins încă din startul jocului.

Egal spectaculos între Minaur și Corona, Slatina învinge la scor Rapidul

Unul din cele mai interesante jocuri ale etapei a noua din Liga Florilor s-a disputat sâmbătă dimineață, la Baia Mare, între Minaur și vicelidera campionatului, Corona Brașov. După ce au dominat prima repriză, oaspetele au intrat la pauză cu un avantaj de trei goluri, dar maramureșencele au revenit în mitanul secund.

Corona Brașov și Măgura Cisnădie s-au calificat fără emoții în turul 3 al Cupei EHF

România are deocamdată trei echipe în turul al treilea preliminar al Cupei EHF după ce Corona Brașov și Măgura Cisnădie s-au calificat sâmbătă, Gloria Bistrița-Năsăud va intra direct în această fază a competiției, iar SCM Craiova va juca duminică acasă cu calificarea pe masă, câștigând prima manșă tot pe teren propriu.

Victorie lejeră a campioanei, probleme pentru CSM București și Corona

Liga Florilor a programat marți trei partide din trei etape diferite, în care au evoluat pe teren propriu echipe care reprezintă România în cupele europene. La Râmnicu Vâlcea s-a disputat o restanță din etapa a șaptea, în care echipa campioană a primit replica nou-promovatei Rapid București.

Corona Brașov și Măgura Cisnădie au câștigat pe teren propriu în Cupa EHF

Corona Brașov și Măgura Cisnădie au câștigat sâmbătă partidele disputate pe teren propriu, în prima manșă a turului al doilea preliminar din Cupa EHF feminină. Cu Sorina Tîrcă din nou pe post de golgeteră, Corona a avut un singur gol avans la pauză, dar în minutul 50 avea 7 goluri avans.

Șase echipe românești evoluează sâmbătă în cupele europene

Nu mai puțin de șase formații din România vor juca sâmbătă în cupele europene. Prima va fi Dinamo București, care va evolua în etapa a treia a grupelor pe terenul campioanei Rusiei, Chekhovskie Medvedi. Partida va începe de la ora 16 și va fi transmisă de Digisport, Telekom Sport și Look. Campioana Ligii Florilor, SCM Râmnicu Vâlcea, va juca în Franța, la Brest.

Corona Brașov a trecut cu bine și de etapa a șasea în Liga Florilor

Cel de-al doilea meci al etapei a șasea din Liga Florilor s-a disputat vineri după-amiază la Brașov, combatante fiind două dintre reprezentantele României în Cupa EHF, Corona și Măgura Cisnădie. Cu tandemul Tîrcă – Laslo în prim-plan, echipa pregătită de Ion Crăciun s-a impus, la capătul unui joc echilibrat și frumos.

Brașovul obține a patra victorie consecutivă, Zalăul pierde din nou la limită, CSM București câștigă acasă cu Slobozia

Etapa a patra a Ligii Florilor a programat sâmbătă după-amiază trei partide. Cea mai disputată a fost cea de la Bistrița, acolo unde Gloria a obținut prima victorie din acest sezon în fața propriilor suporteri.

Victorie convingătoare a campioanei cu Brăila, succes categoric al Brașovului în capitală

Campioana SCM Râmnicu Vâlcea a debutat cu o victorie pe teren propriu în noua ediție de campionat, împotriva unei echipe ce s-a întărit considerabil în această vară. La echipa vâlceană a revenit, cu o evoluție consistentă, coordonatoarea Alicia Fernandez.