Liga Florilor / Bistrița și Mioveniul au obținut primele victorii

Primele două meciuri ale zilei în Liga Florilor s-au disputat la Slatina și Mioveni și au oferit dispute echilibrate. Gloria Bistrița-Năsăud a reușit prima victorie a sezonului în deplasarea de la Slatina, însă se poate spune că echipa gazdă a scăpat printre degete măcar un punct.

Liga Florilor / Campioana a câștigat la Bistrița primul joc al etapei a doua

Prima partidă a rundei a doua din primul eșalon feminin s-a disputat luni seara la Bistrița, acolo unde Gloria a primit vizita campioanei CSM București, care va debuta duminică în noua ediție a Champions League. Neutilizată în prima etapă, Cristina Neagu a fost trimisă în teren inițial pentru aruncările de la 7 metri.

Liga Florilor / Rezultate identice în cele două partide de vineri, campioana continuă să sufere

Gloria Buzău și CSM București au câștigat partidele disputate vineri, în cadrul primei etape a Ligii Florilor, cu scoruri identice, 25-23, dar cu adversari de calibru diferit. Astfel, proaspăta câștigătoare a Cupei României a învins multinaționala din Bistrița după ce s-a desprins la 6-1 în minutul 14.

Cupa României feminin / Tabloul sferturilor de finală e complet

Ultimele două jocuri din optimile Cupei României feminine au adus victorii ale echipelor bucureștene, la capătul unor partide care se anunțau mai echilibrate decât au fost. Astfel, CSM București a învins la pas Bistrița lui Kim Rasmussen, care a ținut pasul cu echipa campioană doar în primele 25 de minute.

Kim Rasmussen: Trebuie să facem în 6 zile ceea ce, în mod normal, se face în 6-8 săptămâni

Noul antrenor al Gloriei Bistrița-Năsăud, danezul Kim Rasmussen, va debuta într-un joc oficial pe banca grupării ardelene chiar împotriva echipei cu care a câștigat Champions League în 2016, CSM București. Partida va conta pentru optimile Cupei României și se va disputa marți, de la ora 18.

S-a încheiat etapa a 26-a în Liga Florilor

Runda a 26-a a primului eșalon feminin s-a încheiat sâmbătă seara, la Sfântu Gheorghe, cu victorii obținute de Bistrița, Slatina și Zalău. SCM Craiova pare tot mai aproape de perspectiva disputării barajului, în timp ce Zalăul a urcat pe locul 7. Etapa a 27-a va avea loc duminică, tot la Sfântu Gheorghe.

Liga Florilor / Clujul și Ploieștiul sunt matematic retrogradate, Minaur își consolidează locul 2

Etapa a 25-a a Ligii Florilor a debutat joi dimineață, în Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe, cu duelul ardelean dintre Gloria Bistrița-Năsăud și U Cluj. După o primă repriză bună, pe care au terminat-o cu 3 goluri avans, clujencele au marcat de numai 5 ori în repriza a doua.