Victorii pentru Vâlcea și Minaur în Liga Florilor

Etapa a 19-a a Ligii Florilor a programat miercuri două partide, în care au fost implicate echipe ce vor juca în weekend în cupele europene. Campioana SCM Râmnicu Vâlcea a câștigat fără probleme derby-ul oltenesc cu SCM Craiova și va juca sâmbătă pe terenul campioanei Europei, Gyor.

Buzăul a câștigat duelul Gloriilor din Liga Florilor MOL / Horațiu Pașca a văzut cartonașul roșu în ultimul minut

Cu patru zile înainte de prima manșă a sfertului de finală cu Herning-Ikast, Gloria Bistrița a primit vizita Gloriei Buzău, meci disputat în devans, contând pentru etapa a 19-a a Ligii Florilor MOL. După o primă repriză echilibrată, oaspetele au intrat la pauză cu avans minim.

Liga Florilor MOL / Victorii acasă pentru Zalău și Brăila

Cele două meciuri disputate duminică, în cadrul etapei a 17-a a Ligii Florilor, au fost câștigate de echipele care au evoluat pe teren propriu. Iar dacă victoria Dunării Brăila era cumva previzibilă, înfrângerea Bistriței la Zalău poate fi catalogată drept surprinzătoare.

Cupa României feminin/ Vâlcea câștigă clar la Bistrița, Rapidul elimină Craiova, victorie categorică pentru Minaur

Ultimele trei partide din optimile Cupei României feminine au opus echipe din Liga Florilor. Capul de afiș al acestei faze a fost constituit de partida de la Bistrița, dintre Gloria și campioana SCM Râmnicu Vâlcea. După o primă repriză relativ echilibrată, oaspetele au dominat mitanul secund, desprinzându-se chiar la 10 goluri, 26-16 în minutul 54, și obținând o victorie mai clară decât era de așteptat.

Luni și marți se dispută optimile Cupei României feminine

Cupa României la handbal feminin a ajuns în faza optimilor de finală, cele opt partide fiind programate la începutul săptămânii. Primul meci va avea loc luni, la Pitești, în timp ce capul de afiș al acestei faze este constituit de duelul dintre Gloria Bistrița și SCM Râmnicu Vâlcea.

Bistrița a învins campioana Poloniei și e la un pas de sferturile Cupei EHF

Gloria Bistrița a reușit duminică seara cea de-a doua victorie în grupa C a Cupei EHF feminine și e la un punct de calificarea în sferturile de finală. Echipa ardeleană s-a instalat la conducere încă din startul partidei, a intrat cu 8 goluri avans la pauză și s-a impus fpără probleme.

Bistrița pierde la Craiova, Minaur remizează la Cisnădie în Liga Florilor

Ultimele două partide din prima etapă a returului primului eșalon feminin, în care au evoluat reprezentantele României în Cupa EHF, s-au disputat joi seara. La Cisnădie, Măgura a condus cu 4 goluri la pauză și s-a desprins la 21-15 în minutul 40, după care oaspetele au înscris de 5 ori consecutiv.

Înfrângeri în deplasare pentru Bistrița și Cisnădie în Cupa EHF

Gloria Bistrița și Măgura Cisnădie au evoluat duminică în Danemarca, în etapa a treia a grupelor Cupei EHF. În grupa C, Gloria Bistrița a avut în față un adversar foarte puternic, în fața căruia a rezistat 45 de minute, însă valoarea superioară a echipei daneze și-a spus cuvântul în final. Măgura Cisnădie, în schimb, a suferit o nouă înfrângere la scor în grupa D.

CSM București câștigă greu în fața Bistriței în Liga Florilor

Două dintre echipele care reprezintă România în cupele europene s-au întâlnit miercuri, în capitală, într-un meci restant al ultimei etape a turului Ligii Florilor. CSM București s-a impus în fața Gloriei Bistrița, scor 28-25, însă a muncit din greu pentru a-și trece în cont cele 3 puncte.

Victorii în deplasare pentru campioană și vicecampioană, Bistrița și Zalăul s-au impus pe teren propriu

SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București au obținut victorii previzibile în deplasare în partidele disputate miercuri, în cadrul etapei a XII-a a Ligii Florilor. Campioana a avut, însă, destule probleme în prima repriză a partidei de la Slobozia, desprinzându-se decisiv în primele 5 minute ale mitanului secund.

Egal în Polonia pentru Bistrița în primul meci din grupele Cupei EHF

Gloria Bistrița-Năsăud și-a început cu o remiză (22-22) parcursul în grupa C a Cupei EHF, pe terenul campioanei Poloniei, echipă ce suferise 6 înfrângeri în grupele Champions League și a înscris pe raportul de joc doar 12 jucătoare. După o primă repriză bună, echipa ardeleană a suferit mult în ofensivă în a doua parte a jocului și a ratat ocazia de a câștiga, după ce nu a fructificat ultimul atac al meciului.