Măgura Cisnădie pierde prima manșă în Insulele Canare dar rămâne în cărți pentru calificarea în grupele Cupei EHF

Măgura Cisnădie a jucat duminică prima manșă a turului al treilea preliminar din Cupa EHF la Telde, în Insulele Canare, pe terenul campioanei Spaniei, Rocasa Gran Canaria. Ardelencele au avut început slab de meci, fiind conduse cu 7-1 și 8-2, dar au revenit și gazdele au intrat la pauză cu un singur gol avans.

Corona Brașov și CSM București au remizat după un joc spectaculos

Etapa a zecea a Ligii Florilor a programat la Brașov duelul dintre Corona și CSM București, două dintre protagonistele Ligii Florilor, care vor evolua în weekend în cupele europene. Cele două formații au oferit un joc spectaculos, în care s-a făcut risipă de energie, în fața unei săli pline și entuziaste.

CSM București câștigă restanța cu Cisnădie, Cvijic și Pintea, descalificate !

CSM București și Măgura Cisnădie s-au întâlnit duminică, în sala Rapid, într-o restanță din etapa a opta a Ligii Florilor, disputată între două echipe ce reprezintă România în cupele europene. Cu o săptămână înainte de deplasarea în Polonia, pentru partida din Champions League cu Lublin, vicecampioana a avut destule probleme în fața Măgurii Cisnădie.

Corona Brașov și Măgura Cisnădie s-au calificat fără emoții în turul 3 al Cupei EHF

România are deocamdată trei echipe în turul al treilea preliminar al Cupei EHF după ce Corona Brașov și Măgura Cisnădie s-au calificat sâmbătă, Gloria Bistrița-Năsăud va intra direct în această fază a competiției, iar SCM Craiova va juca duminică acasă cu calificarea pe masă, câștigând prima manșă tot pe teren propriu.

Corona Brașov și Măgura Cisnădie au câștigat pe teren propriu în Cupa EHF

Corona Brașov și Măgura Cisnădie au câștigat sâmbătă partidele disputate pe teren propriu, în prima manșă a turului al doilea preliminar din Cupa EHF feminină. Cu Sorina Tîrcă din nou pe post de golgeteră, Corona a avut un singur gol avans la pauză, dar în minutul 50 avea 7 goluri avans.

Șase echipe românești evoluează sâmbătă în cupele europene

Nu mai puțin de șase formații din România vor juca sâmbătă în cupele europene. Prima va fi Dinamo București, care va evolua în etapa a treia a grupelor pe terenul campioanei Rusiei, Chekhovskie Medvedi. Partida va începe de la ora 16 și va fi transmisă de Digisport, Telekom Sport și Look. Campioana Ligii Florilor, SCM Râmnicu Vâlcea, va juca în Franța, la Brest.

Corona Brașov a trecut cu bine și de etapa a șasea în Liga Florilor

Cel de-al doilea meci al etapei a șasea din Liga Florilor s-a disputat vineri după-amiază la Brașov, combatante fiind două dintre reprezentantele României în Cupa EHF, Corona și Măgura Cisnădie. Cu tandemul Tîrcă – Laslo în prim-plan, echipa pregătită de Ion Crăciun s-a impus, la capătul unui joc echilibrat și frumos.

Victorii pentru Baia Mare, Craiova și Cisnădie în Liga Florilor

Favoritele hârtiei s-au impus în cele trei partide disputate sâmbătă la prânz, în cadrul etapei a cincea din Liga Florilor. Minaur Baia Mare a câștigat categoric pe teren propriu în fața Rapidului, care a rămas cu zero puncte.

Măgura Cisnădie a rezistat doar o repriză la Râmnicu Vâlcea, campioana a trecut în fruntea Ligii Florilor

Capul de afiș al etapei a treia din Liga Florilor, partida dintre SCM Râmnicu Vâlcea și Măgura Cisnădie, a oferit un joc de nivel european cel puțin în primele 30 de minute, după care valoarea superioară a lotului campioanei și-a spus cuvântul.

Victorii pentru Cisnădie și Baia Mare în Liga Florilor

Măgura Cisnădie și Minaur Baia Mare, au câștigat partidele disputate sâmbătă seara în cadrul etapei a doua din Liga Florilor. Măgura s-a impus fără probleme în fața nou-promovatei HCM Slobozia, care a condus o singură dată pe tabelă, cu 1-0, după golul marcat de Georgescu în minutul 3.

SCM Râmnicu Vâlcea mai face un pas spre titlu după ce a avut în față un portar în zi de grație

Ca și CSM București joi, SCM Râmnicu Vâlcea a câștigat pe teren propriu în etapa a 23-a a Ligii Florilor, la capătul unui joc al cărui deznodământ a stat sub semnul întrebării până în ultimul minut. Măgura Cisnădie a condus în primul sfert de oră, dar, de la 4-7 în minutul 12, gazdele au înscris de 5 ori la rând în următoarele 5 minute.