CSM București a câștigat marele derby cu campioana, Cisnădie s-a impus în restanța de la Slobozia

Marele derby al Ligii Florilor MOL s-a disputat miercuri seara într-o atmosferă dezolantă, fără spectatori, vicecampioana CSM București reușind să se impună la limită (23-22), după ce Vâlcea a avut în ultimul minut atacul prin care putea egala, însă n-a făcut-o.

Liga Florilor MOL / Craiova și Cisnădie au câștigat pe teren propriu

Ultimele două partide de sâmbătă, contând pentru etapa a 18-a din primul eșalon feminin au fost câștigate de echipele care au evoluat în fața propriilor suporteri. SCM Craiova s-a impus categoric în fața ultimei clasate, dar pentru Slobozia meciul cu-adevărat important urmează sâmbăta viitoare.

Liga Florilor MOL / Victorii acasă pentru Zalău și Brăila

Cele două meciuri disputate duminică, în cadrul etapei a 17-a a Ligii Florilor, au fost câștigate de echipele care au evoluat pe teren propriu. Iar dacă victoria Dunării Brăila era cumva previzibilă, înfrângerea Bistriței la Zalău poate fi catalogată drept surprinzătoare.

Bistrița pierde la Craiova, Minaur remizează la Cisnădie în Liga Florilor

Ultimele două partide din prima etapă a returului primului eșalon feminin, în care au evoluat reprezentantele României în Cupa EHF, s-au disputat joi seara. La Cisnădie, Măgura a condus cu 4 goluri la pauză și s-a desprins la 21-15 în minutul 40, după care oaspetele au înscris de 5 ori consecutiv.

Victorie mare a Gloriei Bistrița în Cupa EHF, o nouă înfrângere pentru Cisnădie

Cele două reprezentante ale României în grupele Cupei EHF feminine au disputat duminică partidele rundei a patra. Gloria Bistrița-Năsăud a obținut o victorie de prestigiu, prima în această fază a competiției, în fața uneia dintre favoritele la câștigarea trofeului, Odense.

Înfrângeri în deplasare pentru Bistrița și Cisnădie în Cupa EHF

Gloria Bistrița și Măgura Cisnădie au evoluat duminică în Danemarca, în etapa a treia a grupelor Cupei EHF. În grupa C, Gloria Bistrița a avut în față un adversar foarte puternic, în fața căruia a rezistat 45 de minute, însă valoarea superioară a echipei daneze și-a spus cuvântul în final. Măgura Cisnădie, în schimb, a suferit o nouă înfrângere la scor în grupa D.

Victorii în deplasare pentru campioană și vicecampioană, Bistrița și Zalăul s-au impus pe teren propriu

SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București au obținut victorii previzibile în deplasare în partidele disputate miercuri, în cadrul etapei a XII-a a Ligii Florilor. Campioana a avut, însă, destule probleme în prima repriză a partidei de la Slobozia, desprinzându-se decisiv în primele 5 minute ale mitanului secund.

Eșec usturător pentru Măgura Cisnădie în Cupa EHF

Măgura Cisnădie și-a început noua aventură în grupele Cupei EHF într-o sală de școală generală la Koprivnica, acolo unde campioana Croației a lăsat intrarea liberă la primul meci oficial din acest an. Din păcate, echipa ardeleană și-a început parcursul în grupe așa cum l-a încheiat pe cel de anul trecut.

Handbalistele de la Minaur au câștigat turneul pe care l-au organizat în acest weekend

Vineri și sâmbătă, Baia Mare a fost gazda unui turneu internațional feminin, la care au participat Minaur, Măgura Cisnădie, U Cluj și echipa din prima ligă maghiară DVSC Schaeffler Debrecen. Competiția s-a desfășurat în sistem ”Final Four” și a fost câștigată de echipa gazdă după două victorii la limită, cu Măgura Cisnădie și Debrecen. Iată rezultatele complete și casetele tehnice.

Grupă infernală pentru Măgura Cisnădie în Cupa EHF

Joi la Viena, a avut loc tragerea la sorți a grupelor Cupei EHF la handbal feminin, în urne intrând și două echipe românești, Corona Brașov și Măgura Cisnădie. Măgura Cisnădie va evolua în grupa B, alături de campioana Croației, Podravka Vegeta, de deținătoarea trofeului, Siofok (Ungaria) și de formația daneză Kobenhavn Handball.

Măgura Cisnădie a eliminat campioana Spaniei și România va avea două echipe în grupele Cupei EHF

Măgura Cisnădie a reușit să devină a doua echipă din România calificată în grupele Cupei EHF, după un final de meci pe muchie de cuțit, calificarea fiind decisă de golurile înscrise în deplasare. Partida a început sub semnul echilibrului, iar Măgura s-a desprins pentru prima dată la 3 goluri în minutul 24, 9-6.

Măgura Cisnădie pierde prima manșă în Insulele Canare dar rămâne în cărți pentru calificarea în grupele Cupei EHF

Măgura Cisnădie a jucat duminică prima manșă a turului al treilea preliminar din Cupa EHF la Telde, în Insulele Canare, pe terenul campioanei Spaniei, Rocasa Gran Canaria. Ardelencele au avut început slab de meci, fiind conduse cu 7-1 și 8-2, dar au revenit și gazdele au intrat la pauză cu un singur gol avans.