Echipele românești și-au aflat adversarele din Liga Europeană și Cupa EHF

Marți, la Viena, au avut loc tragerile la sorți ale primelor tururi din Liga Europeană și Cupa EHF, atât la masculin, cât și la feminin. În Liga Europeană feminină, România va avea patru reprezentante, dintre care doar Măgura Cisnădie va intra în turul 2 preliminar.

Patru echipe românești în Liga Europeană feminină

Federația Europeană de Handbal lista echipelor participante în ediția 2021/2022 a Ligii Europene feminine. Pe tabloul competiției se regăsesc patru echipe din România: Măgura Cisnădie (va întra în turul 2 preliminar), SCM Râmnicu Vâlcea, SCM Gloria Buzău (vor intra în turul 3 preliminar) și Minaur Baia Mare (va intra direct în faza grupelor).

Liga Florilor / CSM București este noua campioană, cu 3 etape înainte de finalul campionatului

CSM București și-a asigurat titlul de campioană cu 3 etape înainte de finalul ediției 2020/2021 a Ligii Florilor. Echipa bucureșteană a avut un parcurs aproape perfect, cu 25 de victorii și o remiză, în partida din tur cu U Cluj, echipa în fața căreia a câștigat duminică jocul care i-a asigurat matematic titlul.

Liga Florilor / Clujul mai face o surpriză, CSM București gâfâie fără Neagu

Deși virtual retrogradată, U Cluj-Napoca nu a renunțat la luptă și a mai făcut sâmbătă o victimă, după ce a învins-o cu 32-29 pe Dunărea Brăila. Ca de obicei, golgheterele ardelencelor au fost Diana Lazăr și Rebeca Necula, U Cluj obținând a patra victorie a sezonului.

Liga Florilor / Victorii ale echipelor de pe podium în primele trei meciuri ale etapei a 23-a

Primele trei partide ale etapei a 23-a din Liga Florilor au adus pe teren chiar primele trei clasate, acestea obținând victorii fără mari emoții. Astfel, Vâlcea a trecut de Brăila după un joc echilibrat doar în primele 10 minute, apoi Minaur a învins-o fără probleme pe Măgura Cisnădie pentru ca, în cel de-al treilea meci al rundei, CSM București să mai facă un pas spre titlu.

Liga Florilor / Măgura bate Rapidul și urcă pe locul 4, victorii pentru Craiova și CSM București

Măgura Cisnădie și-a revenit rapid după înfrângerea cu HC Zalău, a învins clar Rapidul și, profitând de înfrângerea surprinzătoare a Buzăului cu Dacia Mioveni, a urcat pe locul 4. SCM Craiova a obținut a doua victorie consecutivă, trecând fără probleme de CSM Galați, în timp ce CSM București a învins-o previzibil pe CSM Slatina.

Liga Florilor / CSM a câștigat derby-ul bucureștean, Zalăul a învins Măgura Cisnădie

HC Zalău a câștigat penultimul meci al etapei a 20-a din Liga Florilor, confirmând forma bună arătată și în precedentele două runde. Deși condusă cu 3-0 în startul jocului, echipa lui Gheorghe Tadici a revenit și a preluat conducerea în minutul 25 (11-10), intrând apoi cu 3 goluri avans la pauză, 13-10.

Liga Florilor / Zalăul a chinuit-o rău pe CSM București, schimb dur de replici între antrenorii Tadici și Vasile

Etapa a 19-a a Ligii Florilor a început în sala LPS Bistrița cu duelul dintre CSM Galați și Măgura Cisnădie. Gălățencele au fost din nou echipa păcii, pierzând fără drept de apel și e foarte ciudat de ce gruparea de la Dunăre nu folosește deloc jucătoarele de la echipa de junioare, în condițiile în care pierde fără drept de apel.

Măgura Cisnădie a învins Buzăul după un joc încins, încheiat cu un conflict între antrenorii Mihăilă și Weber / Victorii pentru Vâlcea, CSM București și Minaur

Meci cu scântei marți după-amiază la Bistrița, între două echipe cu pretenții la un loc de cupă europeană, SCM Gloria Buzău și Măgura Cisnădie. Având în Elena Voicu un portar în zi de grație, Măgura Cisnădie a obținut o victorie importantă, la capătul unui meci tensionat, în care Buzăul a ratat 4 aruncări de la 7 metri.

Liga Florilor / Rapid și Cisnădie s-au impus la pas

Meciurile de la prânz din prima etapă a returului Ligii Florilor au consemnat victorii scontate ale echipelor favorite, Rapid București și Măgura Cisnădie, în fața unor formații angrenate în lupta pentru evitarea retrogradării. Iată rezultatele, casetele tehnice și câteva declarații.

A noua înfrângere a Craiovei în Liga Florilor

Cea de-a doua partidă a etapei a 14-a din primul eșalon feminin a fost mai degrabă dezamăgitoare vizavi de nivelul la care au evoluat două echipe cu pretenții. Chiar dacă a avut un lot mult mai complet decât în jocurile precedente, beneficiind de aportul unor jucătoare cu mare experiență ca Zamfir, Savu, Adespii sau Tudorică, gruparea pregătită de fostul selcționer Bogdan Burcea a etalat un joc slab.

Liga Florilor / Măgura Cisnădie a câștigat ultimul meci al etapei a XIII-a

După ce a făcut senzație în runda precedentă, când a terminat la egalitate cu CSM București, ”U” Cluj n-a mai repetat acea evoluție și a pierdut clar joi seara partida cu Măgura Cisnădie. Astfel, clujencele au început slab, Măgura a condus cu 9-3 în minutul 11, apoi ”U” a revenit la 12-14.

Liga Florilor / CSM București, la a unsprezecea victorie consecutivă

Ultimul joc al zilei de marți, din etapa a XI-a a Ligii Florilor, se anunța mai echilibrat decât a fost de fapt, CSM București având doar 11 jucătoare înscrise pe raportul de joc, din care 2 junioare. Echipa bucureșteană a început în trombă, iar antrenorul Măgurii, Alexandru Weber, a cerut două time-out-uri în primele 16 minute.

Liga Florilor / Alina Czeczi aduce victoria Brăilei în ultimele secunde

Ultimul joc al zilei de miercuri, din etapa a zecea a Ligii Florilor, a fost cel mai echilibrat și mai spectaculos. Două echipe din prima jumătate a clasamentului au oferit un joc frumos, în viteză, deznodământul partidei fiind decis la ultima fază. Cele două echipe s-au succedat la conducere, Brăila intrând la pauză cu un avans de trei goluri după ce ratase și două aruncări de la 7 metri.

Liga Florilor / Victorii pentru Vâlcea, Bistrița și CSM București în primele trei meciuri ale etapei a IX-a

Marți, în Sala Polivalentă din București, s-au disputat primele trei partide ale etapei a noua din primul eșalon feminin. SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București au obținut victorii scontate cu Activ Ploiești și Dunărea Brăila, în timp ce Bistrița își continuă parcursul bun cu o victorie în fața Măgurii Cisnădie.

Liga Florilor / Minaur și Vâlcea au câștigat duelurile echipelor din partea superioară a ierarhiei

Măgura Cisnădie – Minaur Baia Mare și SCM Râmnicu Vâlcea – Dunărea Brăila au fost capetele de afiș ale zilei de joi din etapa a VIII-a a Ligii Florilor, cele două partide aducând față în față echipe din fruntea clasamentului, cu pretenții la cupe europene.

Liga Florilor / Mioveni, Rapid și Cisnădie au câștigat primele meciuri ale etapei a șaptea

Etapa a șaptea a primului eșalon feminin a programat marți, în sala ”Dumitru Popescu Colibași” din Brașov, primele trei partide. Dacia Mioveni s-a impus în duelul nou-promovatelor în fața celor de la Activ Prahova Ploiești, Rapidul a trecut fără probleme, în timp ce Măgura Cisnădie a câștigat la scor în fața unei echipe din Slatina care a marcat doar 4 goluri în ultimele 30 de minute !

Carlos Viver debutează cu o remiză pe banca Rapidului

Ultimul meci din 2020 în Liga Florilor a consemnat debutul lui Carlos Viver, antrenorul vicecampioanei mondiale, pe banca Rapidului. Din păcate pentru gruparea feroviară, n-a fost să fie prima victorie a sezonului, dar n-a fost nici înfrângere, Rapidul contabilizând a treia remiză (19-19) în șase etape.