A noua înfrângere a Craiovei în Liga Florilor

Cea de-a doua partidă a etapei a 14-a din primul eșalon feminin a fost mai degrabă dezamăgitoare vizavi de nivelul la care au evoluat două echipe cu pretenții. Chiar dacă a avut un lot mult mai complet decât în jocurile precedente, beneficiind de aportul unor jucătoare cu mare experiență ca Zamfir, Savu, Adespii sau Tudorică, gruparea pregătită de fostul selcționer Bogdan Burcea a etalat un joc slab.

Liga Florilor / Măgura Cisnădie a câștigat ultimul meci al etapei a XIII-a

După ce a făcut senzație în runda precedentă, când a terminat la egalitate cu CSM București, ”U” Cluj n-a mai repetat acea evoluție și a pierdut clar joi seara partida cu Măgura Cisnădie. Astfel, clujencele au început slab, Măgura a condus cu 9-3 în minutul 11, apoi ”U” a revenit la 12-14.

Liga Florilor / CSM București, la a unsprezecea victorie consecutivă

Ultimul joc al zilei de marți, din etapa a XI-a a Ligii Florilor, se anunța mai echilibrat decât a fost de fapt, CSM București având doar 11 jucătoare înscrise pe raportul de joc, din care 2 junioare. Echipa bucureșteană a început în trombă, iar antrenorul Măgurii, Alexandru Weber, a cerut două time-out-uri în primele 16 minute.

Liga Florilor / Alina Czeczi aduce victoria Brăilei în ultimele secunde

Ultimul joc al zilei de miercuri, din etapa a zecea a Ligii Florilor, a fost cel mai echilibrat și mai spectaculos. Două echipe din prima jumătate a clasamentului au oferit un joc frumos, în viteză, deznodământul partidei fiind decis la ultima fază. Cele două echipe s-au succedat la conducere, Brăila intrând la pauză cu un avans de trei goluri după ce ratase și două aruncări de la 7 metri.

Liga Florilor / Victorii pentru Vâlcea, Bistrița și CSM București în primele trei meciuri ale etapei a IX-a

Marți, în Sala Polivalentă din București, s-au disputat primele trei partide ale etapei a noua din primul eșalon feminin. SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București au obținut victorii scontate cu Activ Ploiești și Dunărea Brăila, în timp ce Bistrița își continuă parcursul bun cu o victorie în fața Măgurii Cisnădie.

Liga Florilor / Minaur și Vâlcea au câștigat duelurile echipelor din partea superioară a ierarhiei

Măgura Cisnădie – Minaur Baia Mare și SCM Râmnicu Vâlcea – Dunărea Brăila au fost capetele de afiș ale zilei de joi din etapa a VIII-a a Ligii Florilor, cele două partide aducând față în față echipe din fruntea clasamentului, cu pretenții la cupe europene.

Liga Florilor / Mioveni, Rapid și Cisnădie au câștigat primele meciuri ale etapei a șaptea

Etapa a șaptea a primului eșalon feminin a programat marți, în sala ”Dumitru Popescu Colibași” din Brașov, primele trei partide. Dacia Mioveni s-a impus în duelul nou-promovatelor în fața celor de la Activ Prahova Ploiești, Rapidul a trecut fără probleme, în timp ce Măgura Cisnădie a câștigat la scor în fața unei echipe din Slatina care a marcat doar 4 goluri în ultimele 30 de minute !

Carlos Viver debutează cu o remiză pe banca Rapidului

Ultimul meci din 2020 în Liga Florilor a consemnat debutul lui Carlos Viver, antrenorul vicecampioanei mondiale, pe banca Rapidului. Din păcate pentru gruparea feroviară, n-a fost să fie prima victorie a sezonului, dar n-a fost nici înfrângere, Rapidul contabilizând a treia remiză (19-19) în șase etape.

Succese categorice pentru Buzău și Cisnădie / Gheorghe Tadici a fost exasperat de arbitrul Mihai Pîrvu: ”Nu știu dacă nu are cumva buletin de Cisnădie”

Meciurile de la două fără un sfert din Liga Florilor au consemnat diferențe categorice în favoarea echipelor din Buzău și Cisnădie. Iar dacă la partida Gloria Buzău – Crișul Chișineu-Criș n-a fost o surpriză, nu același lucru se poate spune despre victoria la 15 goluri obținută de Măgura Cisnădie în fața celor de la HC Zalău.

Vâlcea pierde la limită cu Minaur, victorie categorică pentru Cisnădie

SCM Râmnicu Vâlcea a suferit duminică prima înfrângere în campionat, 31-32 cu Minaur Baia Mare, în duelul echipelor afectate de Covid. E drept că Baia Mare a reușit s-o recupereze pe Andreea Popa, în timp ce Vâlcea a contat în continuare pe trei junioare, dar diferența a fost făcută de forma portarilor titulari.

Liga Florilor / SCM Gloria Buzău și Măgura Cisnădie au câștigat primele meciuri ale etapei a treia

Nicio surpriză în primele două partide din cadrul etapei a treia a Ligii Florilor, care se dispută vineri la Sfântu Gheorghe, echipele considerate favorite obținând victorii clare. Buzăul lui ”Coco” Mihăilă a legat două victorii, trecând fără mari emoții de U Cluj, în condițiile în care a rulat tot lotul.

Buzăul trece de Cisnădie, Brăila câștigă derby-ul Dunării de Jos / Ovidiu Mihăilă: ”Echipa noastră trăiește, nu cum se vorbește”

SCM Gloria Buzău și Dunărea Brăila sunt echipele care au câștigat partidele disputate joi de la 2 fără un sfert, în etapa a doua a Ligii Florilor. După eșecul usturător cu CSM București din runda inaugurală, handbalistele pregătite de Ovidiu Mihăilă au obținut prima victorie în campionat în urma unui joc cu Măgura Cisnădie pe care l-a controlat în totalitate.

Liga Florilor / Dacia Mioveni pierde onorabil la debutul în Liga Florilor

Primul meci al zilei a doua din primul turneu al Ligii Florilor a adus față în față o debutantă în primul eșalon feminin (Dacia Mioveni) cu o echipă aflată în insolvență (Măgura Cisnădie), cu mari datorii la fostele jucătoare, dar plină de jucătoare experimentate, a căror valoare a făcut, în final, diferența.

Directorul CSM Bacău, chemat în fața Comisiei Centrale de Disciplină / Măgura Cisnădie e în insolvență

Ultima ședință a Comisiei Centrale de Disciplină, desfășurată pe 29 septembrie, a avut pe ordinea de zi și declarațiile acordate de directorul CSM Bacău, Adrian Gavriliu, cotidianului ”Deșteptarea”, în legătură cu cazurile de infectare cu Covid-19 de la echipa băcăuană.

CSM București a câștigat marele derby cu campioana, Cisnădie s-a impus în restanța de la Slobozia

Marele derby al Ligii Florilor MOL s-a disputat miercuri seara într-o atmosferă dezolantă, fără spectatori, vicecampioana CSM București reușind să se impună la limită (23-22), după ce Vâlcea a avut în ultimul minut atacul prin care putea egala, însă n-a făcut-o.

Liga Florilor MOL / Craiova și Cisnădie au câștigat pe teren propriu

Ultimele două partide de sâmbătă, contând pentru etapa a 18-a din primul eșalon feminin au fost câștigate de echipele care au evoluat în fața propriilor suporteri. SCM Craiova s-a impus categoric în fața ultimei clasate, dar pentru Slobozia meciul cu-adevărat important urmează sâmbăta viitoare.