Ultimele două campioane vor disputa finala Cupei României feminine

CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea au câștigat sâmbătă cele două semifinale ale Cupei României disputate la Mioveni. Echipa bucureșteană a avut de furcă în prima repriză cu Măgura Cisnădie, însă s-a desprins încă din startul reprizei secunde și a câștigat fără mari probleme.

Liga Florilor/ Trei partide din etapa a 24-a disputate în weekend

Antepenultima etapă a campionatului primului eșalon feminin a programat sâmbătă și duminică trei partide. Astfel, Gloria Buzău și SCM Râmnicu Vâlcea au obținut victorii pe teren propriu, în timp ce CSM Slatina a produs surpriza la Cisnădie.

Liga Florilor / Victorii pentru Bistrița și Cisnădie

Etapa a 23-a din Liga Florilor a început vineri, cu două partide disputate la Bistrița și Brăila. Gloria a câștigat fără mari probleme în fața unei echipe oltene cu multe absențe, în timp ce Măgura Cisnădie a obținut la Brăila a cinsprezecea victorie a sezonului.

Rapid, Măgura și Vâlcea s-au calificat în Final Four-ul Cupei României feminine

Cupa României la handbal feminin a programat marți, 3 mai, trei dintre partidele sferturilor de finală. Performera zilei a fost CSM Galați, chiar dacă a pierdut în cele din urmă la limită în fața Măgurii Cisnădie.

Nu avem jocuri, dar le amânăm / Marți se joacă trei dintre meciurile sferturior Cupei României feminine

Programate inițial pe 27 aprilie, sferturile de finală ale Cupei României au fost reprogramate pentru 3 mai. Doar trei dintre ele, fiindcă CSM București a solicitat amânarea partidei cu Gloria Bistrița, chiar dacă antrenorul Vasile se plângea că a pierdut cu Esbjerg fiindcă n-a avut meciuri.

Liga Florilor / Fără surprize în jocurile de sâmbătă

Sâmbătă, 2 aprilie, s-au disputat trei partide ale rundei a 20-a din Liga Florilor, gazdele câștigând două jocuri, iar oaspetele unul. Buzăul a câștigat acasă duelul ”european” cu Cisnădie, Rapidul s-a impus în fața Daciei Mioveni, în timp ce Brăila a obținut victoria pe terenul ultimei clasate.

Liga Florilor / Echipele bucureștene au câștigat derby-urile zilei de sâmbătă

Etapa a 17-a a primului eșalon feminin a programat cinci partide, două dintre acestea având implicații pentru jumătatea superioară a clasamentului. La Cisnădie, Rapidul a obținut o victorie foarte importantă în fața Măgurii, păstrându-și fotoliul de lideră.

Liga Florilor / Măgura Cisnădie a câștigat restanța cu Brăila, vineri și sâmbătă se joacă etapa a 17-a

Miercuri, la Cisnădie, a avut loc o partidă restantă contând pentru etapa a zecea a Ligii Florilor, între Măgura și Dunărea Brăila, amânată în contextul participării echipei ardelene în grupele Ligii Europene. Vedeți caseta tehnică a meciului și programul etapei a 17-a.

Liga Florilor / Bistrița câștigă clar capul de afiș al primei zile din etapa a 16-a

Liga Florilor programează o etapă intermediară, cu partide programate miercuri și joi, după care campionatul se va întrerupe pentru partidele echipei naționale cu Danemarca, din preliminariile EURO 2022. Miercuri, 23 februarie, s-au disputat cinci partide, iar Gloria Bistrița a confirmat forma bună pe care o traversează.

România va avea două echipe în sferturile Ligii Europene feminine

Faza grupelor Ligii Europene feminine s-a încheiat în acest weekend, iar două dintre echipele românești au obținut calificarea în sferturile de finală ale competiției. Iar dacă SCM Râmnicu Vâlcea era deja calificată, Minaur Baia Mare a obținut calificarea după un ”cadou” făcut de polonezele de la Zaglebie Lubin.

Liga Florilor / CSM București, tot mai departe de titlu

Campioana CSM București a mai făcut un pas greșit în campionat, în partida disputată miercuri, pe teren propriu, împotriva Gloriei Bistrița, în fața căreia a terminat la egalitate, 23-23. În celălalt meci disputat miercuri, în etapa a 15-a a Ligii Florilor, Măgura Cisnădie s-a impus pe teren propriu în fața celor de la CSU Știința București.