Ziua și transferul la Rapid, CSM Făgăraș continuă campania de achiziții

Rapid București a anunțat vineri un nou transfer, de data aceasta de la campioana SCM Râmnicu Vâlcea. Gruparea giuleșteană a înregimentat-o pe Alexandra Badea (22 de ani), extremă dreapta, care a evoluat în ultimele două sezoane la Vâlcea, înscriind 11 goluri în ultima ediție a Champions League.

Heidarirad mai rămâne un an la Dinamo, Rapidul a mai anunțat un transfer

Dinamo București a anunțat joi prelungirea contractului unuia dintre cei mai spectaculoși și iubiți ”stranieri” din lot în ultimele trei sezoane. Astfel, portarul iranian Saeid Heidarirad (29 de ani) va evolua pentru gruparea dinamovistă pentru încă un sezon.

Rapid a anunțat primul transfer după despărțirea de 12 jucătoare

După ce a comunicat marți că se desparte de nu mai puțin de 12 jucătoare, prim-divizionara Rapid București a anunțat miercuri că a înregimentat-o pe Claudia Constantinescu. În vârstă de 25 de ani, noua jucătoare rapidistă a evoluat timp de 5 sezoane și jumătate (2013-2019) la HC Zalău.

Rapid București și SCM Gloria Buzău sunt primele calificate în Final Four-ul Cupei României feminine

Joi s-au disputat primele două partide din sferturile de finală ale Cupei României feminine. După ce a eliminat în optimi pe SCM Craiova, Rapidul a reușit calificarea în Final Four, obținând o victorie categorică pe terenul lui U Cluj. Cel de-al doilea sfert de finală a fost mult mai echilibrat, Minaur intrând cu avantaj mimim la pauză la Buzău.

Liga Florilor MOL / Rapidul obține o victorie mare la Slobozia, ce a spus antrenoarea Carmen Amariei

Ultimele două partide ale etapei a 19-a din primul eșalon feminin au opus ultimele patru clasate. CSM Slatina a câștigat la pas acasă, în fața celor de la U Cluj și este la 10 puncte distanță de primul loc care duce la barajul de menținere în prima divizie. La Slobozia, Rapidul a izbutit o victorie extrem de importantă în lupta pentru evitarea singurului loc care duce la retrogradarea directă.

Liga Florilor / Victorii ale favoritelor sâmbătă dimineață, evoluții bune ale jucătoarelor din lotul lărgit al naționalei

Etapa a 18-a a Ligii Florilor a programat sâmbătă dimineață două partide, în care două dintre echipele aflate în lupta pentru evitarea retrogradării directe au evoluat pe teren propriu în compania unor formații din jumătatea superioară a clasamentului. N-a fost loc de surprize, chiar dacă, în ambele jocuri, echipele gazdă au ținut aproape timp de circa 35 de minute.

Liga Florilor MOL/ Buzăul a învins Rapidul în primul meci al etapei a 17-a

Prima partidă a etapei a 17-a din primul eșalon feminin s-a disputat vineri seara la Buzău, acolo unde SCM Gloria a primit o replică viguroasă din partea nou-promovatei Rapid București. Echipa feroviară a confirmat începutul bun de an, concretizat inclusiv prin calificarea în sferturile Cupei României, și a ținut aproape timp de 45 de minute.

Cupa României feminin/ Vâlcea câștigă clar la Bistrița, Rapidul elimină Craiova, victorie categorică pentru Minaur

Ultimele trei partide din optimile Cupei României feminine au opus echipe din Liga Florilor. Capul de afiș al acestei faze a fost constituit de partida de la Bistrița, dintre Gloria și campioana SCM Râmnicu Vâlcea. După o primă repriză relativ echilibrată, oaspetele au dominat mitanul secund, desprinzându-se chiar la 10 goluri, 26-16 în minutul 54, și obținând o victorie mai clară decât era de așteptat.

Luni și marți se dispută optimile Cupei României feminine

Cupa României la handbal feminin a ajuns în faza optimilor de finală, cele opt partide fiind programate la începutul săptămânii. Primul meci va avea loc luni, la Pitești, în timp ce capul de afiș al acestei faze este constituit de duelul dintre Gloria Bistrița și SCM Râmnicu Vâlcea.

Se încinge lupta în subsolul clasamentului Ligii Florilor

Etapa a XVI-a a Ligii Florilor a programat sâmbătă trei partide, în care au fost implicate ultimele patru clasate, două încheiate cu victorii ale gazdelor și una cu succesul oaspetelor. Lupta pentru evitarea locului care duce la retrogradarea directă se încinge, în condițiile victoriilor reușite de U Cluj și Rapid, care au trimis-o pe HCM Slobozia pe ultima poziție a clasamentului.

Cupa României / Fără surprize în 16-imile disputate miercuri

Nicio surpriză nu s-a înregistrat în partidele disputate miercuri în 16-imile Cupei României feminine. Echipele din Liga Florilor care au jucat pe terenul unor divizionare secunde au avansat în optimi, chiar dacă unele au avut de muncit din greu, așa cum a făcut-o Rapid la Galați.

Rapidul a fost la un pas de surpriză la Craiova în Liga Florilor

Meci aprig disputat duminică dimineață, la Craiova, în ultima etapă a turului Ligii Florilor, acolo unde Rapidul a venit însoțită de o numeroasă galerie. Gazdele s-au impus cu 23-21 la capătul unui meci echilibrat, în care ambele echipe s-au aflat la conducere, dar echipa olteană a fost mai lucidă pe final în faza de atac.

Victorii în deplasare pentru campioană și vicecampioană, Bistrița și Zalăul s-au impus pe teren propriu

SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București au obținut victorii previzibile în deplasare în partidele disputate miercuri, în cadrul etapei a XII-a a Ligii Florilor. Campioana a avut, însă, destule probleme în prima repriză a partidei de la Slobozia, desprinzându-se decisiv în primele 5 minute ale mitanului secund.