Buzăul câștigă finala mică a Cupei României feminine

Finala mică a Cupei României feminine se anunța interesantă, prin prisma evoluțiilor celor două combatante din semifinale. Dacă Rapidul, chiar și lipsită de mai multe jucătoare transferate în această vară, oferise o replică destul de consistentă vâlcencelor, echipa buzoiană a făcut doar act de prezență în disputa cu CSM București.

SCM Râmnicu Vâlcea e prima finalistă a Cupei României, după o victorie clară cu Rapid

Prima semifinală a Cupei României le-a opus sâmbătă dimineață pe Rapid și SCM Râmnicu Vâlcea, ambele aflate la primul joc oficial după jumătate de an. Echipa giuleșteană nu a contat pe serviciile celor trei straniere transferate în această vară, Foggea, Čavlović și Kassoma, în timp ce Florentin Pera a folosit-o pe Mireya Gonzalez doar în ultimele 7 minute.

Așteptând un semn cu privire la startul noului sezon, Rapidul a mai făcut un transfer

Așteptând programarea turneului final al Cupei României feminine, unde s-a calificat după victoria cu U Cluj din luna martie, Rapidul a anunțat joi un nou transfer. Este vorba de muntengreanca Itana Čavlović, care va împlini 23 de ani peste o săptămână și evoluează pe postul de pivot.

Ziua și transferul la Rapid, CSM Făgăraș continuă campania de achiziții

Rapid București a anunțat vineri un nou transfer, de data aceasta de la campioana SCM Râmnicu Vâlcea. Gruparea giuleșteană a înregimentat-o pe Alexandra Badea (22 de ani), extremă dreapta, care a evoluat în ultimele două sezoane la Vâlcea, înscriind 11 goluri în ultima ediție a Champions League.

Heidarirad mai rămâne un an la Dinamo, Rapidul a mai anunțat un transfer

Dinamo București a anunțat joi prelungirea contractului unuia dintre cei mai spectaculoși și iubiți ”stranieri” din lot în ultimele trei sezoane. Astfel, portarul iranian Saeid Heidarirad (29 de ani) va evolua pentru gruparea dinamovistă pentru încă un sezon.

Rapid a anunțat primul transfer după despărțirea de 12 jucătoare

După ce a comunicat marți că se desparte de nu mai puțin de 12 jucătoare, prim-divizionara Rapid București a anunțat miercuri că a înregimentat-o pe Claudia Constantinescu. În vârstă de 25 de ani, noua jucătoare rapidistă a evoluat timp de 5 sezoane și jumătate (2013-2019) la HC Zalău.

Rapid București și SCM Gloria Buzău sunt primele calificate în Final Four-ul Cupei României feminine

Joi s-au disputat primele două partide din sferturile de finală ale Cupei României feminine. După ce a eliminat în optimi pe SCM Craiova, Rapidul a reușit calificarea în Final Four, obținând o victorie categorică pe terenul lui U Cluj. Cel de-al doilea sfert de finală a fost mult mai echilibrat, Minaur intrând cu avantaj mimim la pauză la Buzău.

Liga Florilor MOL / Rapidul obține o victorie mare la Slobozia, ce a spus antrenoarea Carmen Amariei

Ultimele două partide ale etapei a 19-a din primul eșalon feminin au opus ultimele patru clasate. CSM Slatina a câștigat la pas acasă, în fața celor de la U Cluj și este la 10 puncte distanță de primul loc care duce la barajul de menținere în prima divizie. La Slobozia, Rapidul a izbutit o victorie extrem de importantă în lupta pentru evitarea singurului loc care duce la retrogradarea directă.

Liga Florilor / Victorii ale favoritelor sâmbătă dimineață, evoluții bune ale jucătoarelor din lotul lărgit al naționalei

Etapa a 18-a a Ligii Florilor a programat sâmbătă dimineață două partide, în care două dintre echipele aflate în lupta pentru evitarea retrogradării directe au evoluat pe teren propriu în compania unor formații din jumătatea superioară a clasamentului. N-a fost loc de surprize, chiar dacă, în ambele jocuri, echipele gazdă au ținut aproape timp de circa 35 de minute.

Liga Florilor MOL/ Buzăul a învins Rapidul în primul meci al etapei a 17-a

Prima partidă a etapei a 17-a din primul eșalon feminin s-a disputat vineri seara la Buzău, acolo unde SCM Gloria a primit o replică viguroasă din partea nou-promovatei Rapid București. Echipa feroviară a confirmat începutul bun de an, concretizat inclusiv prin calificarea în sferturile Cupei României, și a ținut aproape timp de 45 de minute.

Cupa României feminin/ Vâlcea câștigă clar la Bistrița, Rapidul elimină Craiova, victorie categorică pentru Minaur

Ultimele trei partide din optimile Cupei României feminine au opus echipe din Liga Florilor. Capul de afiș al acestei faze a fost constituit de partida de la Bistrița, dintre Gloria și campioana SCM Râmnicu Vâlcea. După o primă repriză relativ echilibrată, oaspetele au dominat mitanul secund, desprinzându-se chiar la 10 goluri, 26-16 în minutul 54, și obținând o victorie mai clară decât era de așteptat.

Luni și marți se dispută optimile Cupei României feminine

Cupa României la handbal feminin a ajuns în faza optimilor de finală, cele opt partide fiind programate la începutul săptămânii. Primul meci va avea loc luni, la Pitești, în timp ce capul de afiș al acestei faze este constituit de duelul dintre Gloria Bistrița și SCM Râmnicu Vâlcea.