Echipele românești și-au aflat adversarele din Liga Europeană și Cupa EHF

Marți, la Viena, au avut loc tragerile la sorți ale primelor tururi din Liga Europeană și Cupa EHF, atât la masculin, cât și la feminin. În Liga Europeană feminină, România va avea patru reprezentante, dintre care doar Măgura Cisnădie va intra în turul 2 preliminar.

Patru echipe românești în Liga Europeană feminină

Federația Europeană de Handbal lista echipelor participante în ediția 2021/2022 a Ligii Europene feminine. Pe tabloul competiției se regăsesc patru echipe din România: Măgura Cisnădie (va întra în turul 2 preliminar), SCM Râmnicu Vâlcea, SCM Gloria Buzău (vor intra în turul 3 preliminar) și Minaur Baia Mare (va intra direct în faza grupelor).

Minaur Baia Mare a câștigat finala mică a Ligii Europene feminine, Nantes a cucerit trofeul

Handbalistele de la Minaur au mai îndulcit puțin amarul înfrângerii din semifinala de sâmbătă cu Nantes și au câștigat finala mică a primei ediții a Ligii Europene, al cărei turneu final se desfășoară la Baia Mare. Echipa pregătită de Costică Buceschi le-a învins cu 33-31 pe danezele de la Herning-Ikast, însă după ce echipa nordică a condus mai bine de 50 de minute.

Dezamăgire maximă la Baia Mare: Minaur a ratat pe teren propriu calificarea în finala Ligii Europene feminine

Prima semifinală a Ligii Europene feminine s-a încheiat cu o surpriză în sala ”Lascăr Pană” din Baia Mare. Gazdele de la Minaur au pierdut în fața echipei Nantes Atlantique, 34-36, la capătul unui joc în care ambele echipe au avut mari fluctuații, însă cu un finiș mai bun al grupării franceze. Este, fără doar și poate, un rezultat dezamăgitor, în condițiile în care echipa maramureșeană era cotată cu prima șansă.

Dinamo și-a încheiat cu o înfrângere parcursul în Liga Europeană masculină

Dinamo București a pierdut marți seara ultimul joc din grupa B a primei ediții din Liga Europeană masculină, pe terenul ultimei clasate, Tatran Presov, scor 27-32. Meciul nu mai avea nicio miză pentru cele două formații care, indiferent de rezultat, urmau să încheie pe ultimele două poziții în clasament, ratând calificarea în optimile de finală.

Liga Europeană masculină / Victorie de palmares pentru Dinamo în Portugalia

Cu câteva ore înainte de partida dintre Sporting Lisabona și Dinamo, EHF a comunicat rezultatele cu care au fost omologate restanțele nedisputate în Liga Europeană, iar portughezii au câștigat cu 10-0 partida cu Fuchse Berlin, rezultat care nu le mai oferea nicio șansă bucureștenilor pentru calificarea în optimi.

Dinamo pierde în Franța în Liga Europeană masculină

Handbaliștii de la Dinamo București au suferit marți seara cea de-a cincea înfrângere în grupa B a Ligii Europene masculine, 29-32 pe terenul echipei franceze USAM Nimes Gard. Dinamoviștii au acuzat unele decizii ale arbitrilor polonezi Jakub Jerlecki și Maciej Labun, însă au și gestionat defectuos anumite momente favorabile din timpul jocului.

Dunărea Brăila s-a calificat în sferturile Ligii Europene feminine

HC Dunărea Brăila a reușit sâmbătă să se califice în sferturile de finală ale Ligii Europene, după ce a învins-o, la Brăila, pe Kuban Krasnodar cu 36-32. Cu extremele Czeczi și Udriștoiu în formă foarte bună, echipa pregătită de Neven Hrupec s-a instalat la conducere din debutul jocului.

Liga Europeană masculină / Dinamo a pierdut în ultima secundă cu Kristianstad și are șanse minime de a merge în optimi

La primul meci al anului în Liga Europeană, Dinamo n-a reușit să obțină a doua victorie în grupa B, fiind învinsă din nou de IFK Kristianstad, scor 28-29. Chiar dacă au lăsat impresia că au jocul la îndemână, dinamoviștii au greșit decisiv pe final de câteva ori, iar nordicii au profitat și au făcut un pas important spre optimile de finală, înscriind golul decisiv la ultima fază a partidei.

Liga Europeană feminină / Thuringer nu mai vine la Baia Mare, Minaur merge în sferturi de pe primul loc

Echipa germană Thuringer Handball Club nu mai vine în weekend pentru cele două partide cu Minaur din grupa C a Ligii Europene feminine, după cum anunță site-ul grupării maramureșene. Decizia a fost cauzată de faptul că, la revenirea din România, echipa pregătită de Herbert Muller ar fi trebuit să intre în carantină pentru două săptămâni.

Liga Europeană feminină / Brăila câștigă în Franța și va juca pentru calificarea în sferturi acasă, cu echipa lui Trefilov

Dunărea Brăila a obținut duminică, la Orleans, cea de-a doua victorie din grupa D a Ligii Europene feminine, 31-25 cu Fleury Loiret. Un succes mult mai clar decât cel obținut în fața aceleiași formații pe 10 ianuarie la Brăila, când a fost 29-27.

Minaur Baia Mare a făcut un pas important spre sferturile de finală ale Ligii Europene feminine

Handbalistele de la Minaur Baia Mare au obținut miercuri o victorie categorică, 40-27, în partida cu norvegiencele de la Storhamar, în grupa C a Ligii Europene feminine. Partida a contat pentru etapa a cincea a fazei grupelor și a avut loc la Baia Mare, dar echipa gazdă a fost considerată Storhamar.

Minaur obține a doua victorie în Liga Europeană feminină

Handbalistele de la Minaur Baia Mare au reușit sâmbătă a doua victorie în grupa C a Ligii Europene feminine, 30-27 cu Astrahanocika Astrahan, echipă în fața căreia pierduseră categoric pe 24 ianuarie. Nici acum n-a fost un meci simplu, fiindcă echipa rusă a dominat prima repriză, conducând în permanență chiar și la 5 goluri (12-7, min. 18).

Minaur pierde fără drept de apel în Rusia în Liga Europeană feminină

Handbalistele de la Minaur Baia Mare au pierdut al doilea joc disputat în cadrul grupei C a Ligii Europene feminine, 27-33 la Astrahan, cu Astrahanocika. Din păcate, echipa maramureșeană a avut o evoluție modestă, sub așteptări, fiind dominată la toate capitolele de echipa gazdă.

Victorie pentru Dunărea Brăila la debutul în grupele Ligii Europene

Dunărea Brăila și-a început cu succes parcursul în grupele Ligii Europene feminine, impunându-se duminică, pe teren propriu, cu 29-27 în fața echipei franceze Fleury Loiret Handball, venită la Brăila fără super-vedeta Alexandra Lacrabere. Brăilencele au câștigat după un joc pe care l-au controlat în cea mai mare parte, exceptând doar finalurile de repriză.