Liga Florilor / Rapid și CSM București au câștigat duminică două partide jucate în devans

Liga Florilor a ajuns aproape de final, ultimele trei etape urmând să se desfășoare la București de luni până joi. Totuși, duminică au avut loc două partide în devans, una din etapa a 29-a și una din ultima etapă, cele două jocuri fiind câștigate de Rapid și CSM București.

S-a încheiat etapa a 26-a în Liga Florilor

Runda a 26-a a primului eșalon feminin s-a încheiat sâmbătă seara, la Sfântu Gheorghe, cu victorii obținute de Bistrița, Slatina și Zalău. SCM Craiova pare tot mai aproape de perspectiva disputării barajului, în timp ce Zalăul a urcat pe locul 7. Etapa a 27-a va avea loc duminică, tot la Sfântu Gheorghe.

Craiova bate Zalăul în ultima secundă cu un gol contestat / Gheorghe Tadici: Nu știu dacă observatorul nu adormise la masă

Meci dramatic în etapa a 22-a a Ligii Florilor, între SCM Craiova și HC Zalău, decis la ultima fază, una controversată și vehement contestată de gruparea ardeleană. Cristina Zamfir s-a înălțat și a aruncat de la 9 metri, mingea a intrat în poartă, însă Gheorghe Tadici e convins că timpul a expirat pe săritura Cristinei Zamfir.

Liga Florilor / Zalăul și Vâlcea au câștigat fără probleme ultimele meciuri de vineri

Ultimele două partide disputate vineri în cadrul etapei cu numărul 21 din Liga Florilor au adus victorii clare ale echipelor cotate drept favorite. Astfel, HC Zalău n-a dat nicio șansă Universității Cluj, echipa clujeană traversând o perioadă deloc fastă, reușind o singruă victorie în retur.

Liga Florilor / CSM a câștigat derby-ul bucureștean, Zalăul a învins Măgura Cisnădie

HC Zalău a câștigat penultimul meci al etapei a 20-a din Liga Florilor, confirmând forma bună arătată și în precedentele două runde. Deși condusă cu 3-0 în startul jocului, echipa lui Gheorghe Tadici a revenit și a preluat conducerea în minutul 25 (11-10), intrând apoi cu 3 goluri avans la pauză, 13-10.

Liga Florilor / Zalăul a chinuit-o rău pe CSM București, schimb dur de replici între antrenorii Tadici și Vasile

Etapa a 19-a a Ligii Florilor a început în sala LPS Bistrița cu duelul dintre CSM Galați și Măgura Cisnădie. Gălățencele au fost din nou echipa păcii, pierzând fără drept de apel și e foarte ciudat de ce gruparea de la Dunăre nu folosește deloc jucătoarele de la echipa de junioare, în condițiile în care pierde fără drept de apel.

Liga Florilor / Victorii pentru Mioveni, Bistrița și Brăila

A doua etapă a returului Ligii Florilor a început așa cum s-a încheiat precedenta, adică fără surprize, echipele cotate cu prima șansă obținând victorii. Astfel, Dacia Mioveni a mai făcut un pas apăsat către evitarea retrogradării, în timp ce Gloria Bistrița și Dunărea Brăila continuă cursa pentru un loc de cupe europene.

Victorii pentru Bistrița și Baia Mare în primele jocuri ale returului Ligii Florilor / Gheorghe Tadici: Ne-a scăpat victoria printre degete în fața unei echipe care are salarii în euro cât le avem noi în lei

Returul Ligii Florilor a început luni, la Bistrița, primul joc fiind câștigat de gazdele de la Gloria în fața unei echipe gălățene venită fără antrenoarea Alexandrina Soare, absentă din motive medicale, și din ce a declarat înlocuitorul acesteia, cu gândul la următoarele turnee.

Minaur și HC Zalău au câștigat primele meciuri de miercuri din Liga Florilor / Victorina Bora acuză arbitrajul

Prima partidă de miercuri, din ultima etapă a turului Ligii Florilor,  dintre Minaur și Galați, a adus cu una de vacanță, ambele echipe utilizând toate jucătoarele, în condițiile în care nimeni nu a lăsat impresia că și-ar fi pus problema apariției vreunei surprize.

Vâlcea bate Zalăul în Liga Florilor, Florentin Pera e nemulțumit de atitudinea jucătoarelor sale

SCM Râmnicu Vâlcea s-a impus previzibil în fața Zalăului în etapa a 13-a a Ligii Florilor, însă victoria echipei oltene s-a conturat în ultimele minute, după o evoluție care l-a nemulțumit pe antrenorul Florentin Pera. Zalăul a evoluat în nota obișnuită, cu determinare și agresivitate în apărare.

Liga Florilor / Craiova a bătut Brăila pe final, Zalăul a învins la pas Galațiul, declarații după meciuri

SCM Craiova a reușit o surpriză miercuri după-amiază, în etapa a 12-a a primului eșalon feminin. Cu 16 jucătoare pe raportul de joc, ceea ce nu s-a mai întâmplat de mult, echipa olteană a reușit să o învingă pe ”europeana” Dunărea Brăila într-un final în care a revenit de la minus 3.

Liga Florilor / Victorie previzibilă a Zalăului, Clujul a rezistat 40 de minute în fața Brăilei

Ultimele două partide din etapa a XI-a a Ligii Florilor au avut învingătoare scontate, HC Zalău și Dunărea Brăila. Echipa pregătită de Gheorghe Tadici, convocat săptămâna viitoare la Comisia de disciplină pentru a da explicații vizavi de declarațiile pe care le-a făcut după etapa trecută, a învins nou-promovata Activ Prahova Ploiești cu 22-16.

Liga Florilor / Victorie la limită pentru Buzău împotriva Zalăului

Meciul și suspansul în etapa a zecea a Ligii Florilor. Penultimul joc al rundei s-a înscris pe linia ultimelor 3 partide și a oferit un joc echilibrat, decis în ultimele secunde în favoarea Gloriei Buzău, scor 27-26. Zalăul a început mai bine și a condus în primul sfert de oră chiar și la 4 goluri, 10-6 în minutul 15.

Liga Florilor / Zalăul bate Craiova în primul meci de miercuri

HC Zalău a câștigat primul meci al zilei de miercuri, contând pentru etapa a șaptea a Ligii Florilor. După un început echilibrat, cu doar 4 goluri marcate în primele 10 minute, echipa ardeleană s-a desprins la 7-2 în minutul 19, grație formei foarte bune a experimentatei portărițe Paula Teodorescu.

Zalăul câștigă la scor, Gheorghe Tadici e supărat pe o parte din jucătoare

Primul meci al zilei de joi din etapa a șasea a Ligii Florilor a adus la București două echipe ardelene situate la 80 de kilometri distanță, dar așa ”a vrut mușchii” lu’ Stroe, cu binecuvântarea cuplului Dedu – Vărzaru. Zalăul s-a impus previzibil în fața unei echipe care a înscris doar 8 jucătoare pe foaie.

Succese categorice pentru Buzău și Cisnădie / Gheorghe Tadici a fost exasperat de arbitrul Mihai Pîrvu: ”Nu știu dacă nu are cumva buletin de Cisnădie”

Meciurile de la două fără un sfert din Liga Florilor au consemnat diferențe categorice în favoarea echipelor din Buzău și Cisnădie. Iar dacă la partida Gloria Buzău – Crișul Chișineu-Criș n-a fost o surpriză, nu același lucru se poate spune despre victoria la 15 goluri obținută de Măgura Cisnădie în fața celor de la HC Zalău.

Zalăul a făcut surpriza cu Brăila, Vâlcea s-a dezlănțuit cu Crișul Chișineu-Criș

Liga Florilor a furnizat vineri după-amiază încă un meci spectaculos, cu un final pe muchie de cuțit și încheiat cu o surpriză, Zalăul lui Gheorghe Tadici învingând-o la limită, 27-26, pe una din reprezentantele României în Liga Europeană.