Cupa României feminin / Brăila s-a calificat la aruncările de departajare, Buzăul este, de asemenea, în sferturi

Încă două echipe au obținut biletele pentru sferturile de finală ale Cupei României feminine, ale cărei optimi de finală se desfășoară marți, la Bistrița. Astfel, Gloria Buzău s-a impus fără mari probleme în partida cu Dacia Mioveni, după ce a condus de la un capăt la altul al jocului.

Liga Florilor / Clujul mai face o surpriză, CSM București gâfâie fără Neagu

Deși virtual retrogradată, U Cluj-Napoca nu a renunțat la luptă și a mai făcut sâmbătă o victimă, după ce a învins-o cu 32-29 pe Dunărea Brăila. Ca de obicei, golgheterele ardelencelor au fost Diana Lazăr și Rebeca Necula, U Cluj obținând a patra victorie a sezonului.

Liga Florilor / Victorii ale echipelor de pe podium în primele trei meciuri ale etapei a 23-a

Primele trei partide ale etapei a 23-a din Liga Florilor au adus pe teren chiar primele trei clasate, acestea obținând victorii fără mari emoții. Astfel, Vâlcea a trecut de Brăila după un joc echilibrat doar în primele 10 minute, apoi Minaur a învins-o fără probleme pe Măgura Cisnădie pentru ca, în cel de-al treilea meci al rundei, CSM București să mai facă un pas spre titlu.

Încă un transfer internațional la Dunărea Brăila

HC Dunărea Brăila își continuă campania agresivă de transferuri pentru sezonul viitor. Astfel, după ce a semnat cu antrenorul danez Morten Soubak și cu braziliencele Mayssa Pessoa, Ana Paula Rodrigues și Samara Da Silva, gruparea brăileană și-a asigurat serviciile internaționalei suedeze Sabina Rosengren Jacobsen.

Craiova obține a șasea victorie, Slatina pierde cu Brăila / Victorina Bora: Când o jucătoare înscrie 12 goluri, înseamnă că apărătoarea n-a fost prezentă la joc

SCM Craiova a reușit joi a șasea victorie a sezonului, a acumulat 18 puncte și a urcat pe locul 10 în clasament, depășind-o pe CSM Slatina. Echipa din Bănie a învins-o fără mari probleme pe nou-promovata Activ Prahova Ploiești, echipă a cărei revenire în eșalonul secund pare pecetluită. Dunărea Brăila a învins-o pe CSM Slatina, cu sârboaica Marina Dmitrovic în mare formă.

Liga Florilor / Rapidul și Bistrița continuă lupta pentru un loc de cupă europeană

Etapa a 19-a a Ligii Florilor a continuat la Bistrița cu două partide interesante, cu implicații atât la locurile de cupe europene, cât și la retrogradare. După victoria de joi cu Bistrița, Rapidul a obținut o nouă victorie cu o contracandidată la locurile de cupe europene, Dunărea Brăila.

Liga Florilor / Victorii pentru Mioveni, Bistrița și Brăila

A doua etapă a returului Ligii Florilor a început așa cum s-a încheiat precedenta, adică fără surprize, echipele cotate cu prima șansă obținând victorii. Astfel, Dacia Mioveni a mai făcut un pas apăsat către evitarea retrogradării, în timp ce Gloria Bistrița și Dunărea Brăila continuă cursa pentru un loc de cupe europene.

Prima etapă a returului Ligii Florilor s-a încheiat fără surprize / Ce au declarat Florentin Pera și Bogdan Burcea după derby-ul Olteniei

Ultimele trei partide ale etapei a 16-a din primul eșalon feminin s-au încheiat cu victorii ale echipelor care porneau favorite, respectiv SCM Râmnicu Vâlcea, Dunărea Brăila și CSM București. Etapa a 17-a se dispută marți, la Bistrița, citiți programul complet al rundei.

Liga Florilor / Brăila și Buzăul remizează după un meci spectaculos

În penultimul meci al turului Ligii Florilor, Dunărea Brăila și Gloria Buzău au oferit un spectacol pe cinste, cu execuții frumoase, răsturnări de scor și un final pe muchie de cuțit, partida încheindu-se cu o remiză echitabilă, 25-25. Brăila a început mai bine, a condus cu 5-2 în minutul 9, dar Buzăul a revenit în partea a doua a primei reprize.

Liga Florilor / Victorie muncită a Brăilei în fața Daciei Mioveni

Între cele două manșe cu Minaur Baia Mare, din sferturile Ligii Europene, Dunărea Brăila a întâlnit-o pe nou-promovata Dacia Mioveni, echipa care a provocat în runda precedentă schimbarea antrenorului la Gloria Bistrița-Năsăud. Brăilencele s-au impus cu 33-29, însă a fost o victorie muncită, efect al experienței superioare a jucătoarelor antrenate de Neven Hrupec.

Liga Florilor / Craiova a bătut Brăila pe final, Zalăul a învins la pas Galațiul, declarații după meciuri

SCM Craiova a reușit o surpriză miercuri după-amiază, în etapa a 12-a a primului eșalon feminin. Cu 16 jucătoare pe raportul de joc, ceea ce nu s-a mai întâmplat de mult, echipa olteană a reușit să o învingă pe ”europeana” Dunărea Brăila într-un final în care a revenit de la minus 3.

Liga Florilor / Victorie previzibilă a Zalăului, Clujul a rezistat 40 de minute în fața Brăilei

Ultimele două partide din etapa a XI-a a Ligii Florilor au avut învingătoare scontate, HC Zalău și Dunărea Brăila. Echipa pregătită de Gheorghe Tadici, convocat săptămâna viitoare la Comisia de disciplină pentru a da explicații vizavi de declarațiile pe care le-a făcut după etapa trecută, a învins nou-promovata Activ Prahova Ploiești cu 22-16.

Dunărea Brăila s-a calificat în sferturile Ligii Europene feminine

HC Dunărea Brăila a reușit sâmbătă să se califice în sferturile de finală ale Ligii Europene, după ce a învins-o, la Brăila, pe Kuban Krasnodar cu 36-32. Cu extremele Czeczi și Udriștoiu în formă foarte bună, echipa pregătită de Neven Hrupec s-a instalat la conducere din debutul jocului.

Liga Florilor / Alina Czeczi aduce victoria Brăilei în ultimele secunde

Ultimul joc al zilei de miercuri, din etapa a zecea a Ligii Florilor, a fost cel mai echilibrat și mai spectaculos. Două echipe din prima jumătate a clasamentului au oferit un joc frumos, în viteză, deznodământul partidei fiind decis la ultima fază. Cele două echipe s-au succedat la conducere, Brăila intrând la pauză cu un avans de trei goluri după ce ratase și două aruncări de la 7 metri.

Liga Europeană feminină / Brăila câștigă în Franța și va juca pentru calificarea în sferturi acasă, cu echipa lui Trefilov

Dunărea Brăila a obținut duminică, la Orleans, cea de-a doua victorie din grupa D a Ligii Europene feminine, 31-25 cu Fleury Loiret. Un succes mult mai clar decât cel obținut în fața aceleiași formații pe 10 ianuarie la Brăila, când a fost 29-27.