Liga Zimbrilor / Timișoara a învins Constanța într-un final tensionat

Primul meci al etapei a 22-a din Liga Zimbrilor s-a disputat duminică dimineață, la Timișoara, între două echipe care se vor întâlni în curând și în semifinalele Cupei României. Bănățenii aveau mare nevoie de victorie, în lupta pentru accederea în play-off, în timp ce dobrogenii vizează ocuparea unui loc cât mai bun la finalul sezonului regulat.

Liga Zimbrilor / Constanța a câștigat la scor primul meci al etapei a 21-a

Etapa a 21-a din sezonul regulat al Ligii Zimbrilor a debutat luni seara, la Constanța, vicecampioana primind vizita penultimei clasate, HC Buzău. La două zile după înfrângerea cu CSM București, dobrogenii s-au „răzbunat” pe buzoieni, cu o victorie categorică.

Divizia A masculin / Lidera seriei B a fost învinsă de ”satelitul” Stelei

Etapa a 20-a din seria B a eșalonului secund masculin a înregistrat o surpriză, lidera CS Medgidia suferind a treia înfrângere în acest sezon, pe terenul echipei secunde a Stelei. Steliștii pregătiți de Ștefan Laufceac s-au aflat la conducere în majoritatea timpului, au condus cu 26-19 în minutul 51, dar, de la 28-21 în minutul 54, au primit 6 goluri consecutive.

Liga Zimbrilor / Fără patru oameni de bază, CSM București a întrerupt seria pozitivă a Constanței

De aproape 5 luni nu mai pierduse HC Dobrogea Sud Constanța vreun meci oficial, de la înfrângerea de pe teren propriu cu CSM Vaslui, din 2 octombrie. CSM București a reușit sâmbătă, pe litoral, să întrerupă seria pozitivă a constănțenilor, chiar dacă antrenorul Daniel Anca nu a avut la dispoziție patru jucători de bază.

Victorii ale favoritelor joi seara, în Liga Zimbrilor / Declarații după victoria campioanei la Călărași

Etapa a 18-a a Ligii Zimbrilor s-a încheiat joi seara fără rezultate surprinzătoare, echipele favorite obținând victorii. După două meciuri fără victorie, campioana Dinamo s-a impus la Călărași, în timp ce Constanța a învins la scor, pe teren propriu, pe CSM Focșani. Turda a câștigat la Reșița, iar Timișoara i-a făcut cadou căpitanului Cristi Fenici o victorie de ziua lui de naștere.

Rezultatele și casetele tehnice din seria B a eșalonului secund masculin

Cele trei partide ale etapei a 17-a din Divizia A masculină s-au disputat duminică, primele trei clasate obținând victorii. Alexandria s-a impus greu pe terenul ”satelitului” lui CSM București, în timp ce Medgidia a câștigat acasă după omprimă repriză încheiată la egalitate, dobrogenii desprinzându-se datorită celor 7 goluri consecutive înscrise între minutele 35 și 40.

Constanța își continuă seria pozitivă cu o victorie la Făgăraș

Neînvinsă din etapa a VI-a, când pierdea acasă cu Vasluiul, vicecampioana HC Dobrogea Sud Constanța și-a menținut invincibilitatea și după etapa a XVII-a a Ligii Zimbrilor. Dobrogenii s-au impus în deplasarea de la Făgăraș, 27-25, în fața unei echipe redutabile pe propriul teren, fapt confirmat și în jocul de vineri seara.

Dinamo, la a doua înfrângere în campionat, victorie clară pentru CSM București

Campioana și lidera autoritară a Ligii Zimbrilor, Dinamo București, a suferit luni seara cea de-a doua înfrângere în campionat, 26-27, pe terenul vicecampioanei HC Dobrogea Sud Constanța. Conform așteptărilor, partida a fost echilibrată și foarte încrâncenată, arbitrii Robert Harabagiu și Silviu Stănescu dictând nu mai puțin de 16 eliminări.

Remiză la Turda în primul meci al anului din Liga Zimbrilor

Primul meci al anului din Liga Zimbrilor, în care ”bronzul” ediției trecute a primit vizita vicecampioanei, s-a încheiat nedecis (28-28), după un final de muchie de cuțit. Desfășurat într-un ritm mai degrabă bătrânesc, primul sfert de oră a fost marcat de execuțiile interilor celor două formații, cu un plus pentru cei ai Potaissei, Ghiță și Dragas.

Divizia A masculin / Rezultate și casete tehnice din seria B

Cea de-a doua jumătate a sezonului în seria B a eșalonului secund masculin a început duminică, cu partidele etapei a XV-a. Lidera CS Medgidia a câștigat pe terenul „satelitului” vicecampioanei HC Dobrogea Sud Constanța, în timp ce echipele secunde ale Stelei și CSM-ului din București au obținut victorii.

Ciprian Șandru s-a transferat la Constanța

La scurt timp după anunțul rezilierii contractului cu Potaissa Turda, interul sânga Ciprian Șandru (28 de ani) a fost anunțat la HC Dobrogea Sud Constanța. Fost campion cu Dinamo București, handbalistul originar din Sighișoara s-a transferat în vara trecută la Potaissa Turda, unde a evoluat doar jumătate de sezon.

Victorie surprinzătoare a Făgărașului la Focșani, Dinamo a câștigat la Vaslui, Constanța și Călărașiul au câștigat acasă

CSM Făgăraș a furnizat surpriza primei etape a returului sezonului regulat din Liga Zimbrilor, impunându-se în deplasarea de la Focșani. Echipa pregătită de Raul Fotonea a condus pe toată durata partidei, reușind să gestioneze bine finalul de meci, în care gazdele se apropiaseră la un gol.

Victorii pentru fruntașe în seria B a eșalonului secund masculin

Etapa a 13-a din seria B a Diviziei A masculine a programat două meciuri duminică și unul miercuri, dat fiind faptul că CSM Alexandria a jucat în Cupa României. Lidera CS Medgidia  a jucat acasă și a învins echipa secundă a Stelei, duelul ”sateliților” dintre HC Dobrogea Sud și CSM București a fost adjudecat de constănțeni.

Cupa României / Potaissa Turda obține a doua calificare consecutivă după aruncările de departajare, Constanța câștigă la Făgăraș

Meci dramatic duminică după-amiază la Focșani, în optimile Cupei României masculine. La al doilea meci consecutiv în deplasare în cupă, Potaissa Turda a reușit o nouă calificare după aruncările de departajare. Turdenii au avut cinci goluri avans la pauză, diferență ce s-a menținut până în minutul 46, după care gazdele au revenit și au preluat conducerea în minutul 54, 22-21.