Final de sezon regulat în seria B a Diviziei A masculine

Vineri și sâmbătă s-au disputat partidele ultimei etape din seria B a eșalonului secund masculin. Lidera CSM Alexandria a câștigat pe terenul ”satelitului” lui CSM București, CS Medgidia a pierdut la Pitești, în timp ce CSU Târgoviște a reușit a doua victorie a sezonului.

Constanța face un pas mare spre finală, victorii pentru Steaua și Timișoara

Capul de afiș al zilei de miercuri din play-off-ul Ligii Zimbrilor a fost constituit de partida de la Constanța, acolo unde s-au întâlnit primele două clasate din seria A. HC Dobrogea Sud a obținut o victorie foarte importantă în fața celor de la CSM București și s-a desprins la 5 puncte în fruntea clasamentului.

Victorii pe linie ale gazdelor în primele trei jocuri din play-off-ul Ligii Zimbrilor

Gazdele au reușit să se impună în toate cele trei partide disputate sâmbătă în cadrul play-off-ului Ligii Zimbrilor. La Constanța, în duelul ultimelor două câștigătoare ale Cupei României, HC Dobrogea Sud a învins-o pe Poli Timișoara, reușind să se desprindă decisiv în ultimul sfert de oră.

Victorii scontate pentru Constanța și Steaua / Cum arată grupele play-off-ului și prima etapă

Ultimele două partide ale sezonului regulat au adus victorii previzibile ale echipelor care au evoluat pe teren propriu, HC Dobrogea Sud Constanța și Steaua. Iată casetele tehnice ale acestor partide, componența grupelor din play-off și programul primei etape.

CS Medgidia câștigă derby-ul Dobrogei în eșalonul secund masculin

Ultimul meci al etapei a 24-a din seria B a Diviziei A masculine s-a disputat la Medgidia, acolo unde echipa gazdă a evoluat împotriva ”satelitului” celor de la HC Dobrogea Sud Constanța. Un meci al marilor ambiții locale, deși, paradoxal, punctele nu contau în ecuația calificării la turneul semifinal.

Ziua remizelor în Liga Zimbrilor

Trei dintre cele șase partide disputate miercuri în penultima etapă a sezonului regulat din Liga Zimbrilor s-au încheiat la egalitate, la capătul unor dispute pe muchie de cuțit, cu numeroase răsturnări de scor.

Constanța pierde acasă în Cupa EHF și își compromite șansele de calificare în sferturi

HC Dobrogea Sud Constanța avea nevoie de o victorie sâmbătă, pe teren propriu, în fața danezilor de la Holstebro, pentru a-și asigura calificarea în sferturile de finală înaintea ultimei etape a grupelor. Constănțenii au ținut pasul doar în primele 10 minute.

Rezultate, imagini și casete tehnice de la meciurile etapei din weekend a juniorilor

Rezultate, imagini și casete tehnice de la meciurile etapei din weekend a handbaliștilor juniori. Vă invităm să ne trimiteți imagini și copii ale rapoartelor de joc pe pagina de Facebook a site-ului sau pe adresa de mail handbalmania2018@gmail.com.

Lidera Ligii Zimbrilor pusă în mare dificultate la Bacău / Declarații după meci

Ceea ce se anunța a fi cel mai dezechilibrat meci al etapei a 23-a, între penultima clasată și lidera Ligii Zimbrilor, a fost o partidă pe muchie de cuțit, decisă în ultimele minute. După cum recunoștea după joc și Laurențiu Toma, constănțenii au intrat în sala din Bacău că sunt deja câștigători, însă, după ce au condus cu 4-2 în minutul 7 și 5-4 în minutul 8, băcăuanii au preluat conducerea.

Victorii pentru Constanța, Focșani, Timișoara și Minaur într-o etapă a oaspeților în Liga Zimbrilor

Echipele care au evoluat în deplasare au câștigat 5 din cele 7 partide ale etapei a 21-a din Liga Zimbrilor. Constanța și-a consolidat poziția de lideră după ce s-a impus la Făgăraș, nu fără emoții.

HC Dobrogea Sud obține o victorie importantă în Spania și rămâne în cursa pentru sferturi

HC Dobrogea Sud avea nevoie duminică de o victorie în Spania, la Cuenca, pentru a rămâne în cărțile calificării în sferturile de finală ale Cupei EHF. În condițiile în care FC Porto învinsese sâmbătă pe Holstebro, Constanța trebuia să câștige pentru a trece pe locul al doilea în grupă.

Constanța câștigă la Timișoara și își păstrează fotoliul de lideră

HC Dobrogea Sud Constanța i-a administrat formației SCM Politehnica Timișoara prima înfrângere pe teren propriu din acest sezon, în cel de-al doilea meci al etapei a 19-a din sezonul regulat al Ligii Zimbrilor. Cele două echipe au mers multă vreme cap la cap, într-o partidă în care pe teren au evoluat 13 români și tot atâția handbaliști din țările ex-iugoslave.