Victorii pentru fruntașe în seria B a eșalonului secund masculin

Etapa a 13-a din seria B a Diviziei A masculine a programat două meciuri duminică și unul miercuri, dat fiind faptul că CSM Alexandria a jucat în Cupa României. Lidera CS Medgidia  a jucat acasă și a învins echipa secundă a Stelei, duelul ”sateliților” dintre HC Dobrogea Sud și CSM București a fost adjudecat de constănțeni.

Cupa României / Potaissa Turda obține a doua calificare consecutivă după aruncările de departajare, Constanța câștigă la Făgăraș

Meci dramatic duminică după-amiază la Focșani, în optimile Cupei României masculine. La al doilea meci consecutiv în deplasare în cupă, Potaissa Turda a reușit o nouă calificare după aruncările de departajare. Turdenii au avut cinci goluri avans la pauză, diferență ce s-a menținut până în minutul 46, după care gazdele au revenit și au preluat conducerea în minutul 54, 22-21.

Alexandria a câștigat derby-ul cu Medgidia, Unirea Sânnicolau Mare s-a impus pe teren propriu

Seria B a eșalonului secund masculin a programat vineri, la Alexandria, disputa dintre echipele care au obținut în sezonul trecut calificarea la turneul semifinal. CSM Alexandria s-a revanșat după înfrângerea de luna trecută, suferită la Medgidia, obținând o victorie clară.

Ionuț Iancu, decisiv în victoria Constanței la Bacău / Declarații după meci

Meci aprig disputat joi seara la Bacău, acolo unde ambele combatante aveau nevoie de puncte în lupta pentru accederea în play-off. Prima repriză a fost una apărărilor și a portarilor Saldatsenka și Iancu, semn că echipele s-au studiat foarte bine, astfel încât arbitrii au semnalizat în repetate rânduri pre-pasiv.

Steaua a urcat pe podium după ce a câștigat la Vaslui, iar Minaur a pierdut la Focșani / Sandu Iacob: A fost cel mai bun meci al nostru în deplasare

Steaua București a urcat pe podiumul Ligii Zimbrilor, în urma victoriei obținute joi seara, la Vaslui. După ce oaspeții au condus cu 2 goluri la pauză, vasluienii au ținut apropae până în minutul 43, când Steaua conducea cu 20-19.

Victorii muncite pentru Constanța și Baia Mare în Liga Zimbrilor

Etapa a zecea a Ligii Zimbrilor a programat joi seara două partide, la Călărași și Baia Mare, deznodământul ambelor confruntări stabilindu-se în ultimele 10 minute. Vicecampioana HC Dobrogea Sud și-a continuat parcursul bun sub comanda noului antrenor Djordje Cirkovic.

”Sateliții” au câștigat tot în seria B a eșalonului secund masculin

Cele trei partide ale etapei a noua din seria B a Diviziei A masculine s-au disputat duminică, cu ”sateliții” echipelor din Liga Zimbrilor pe post de gazde. Lidera CS Medgidia a stat în această rundă, însă următoarele două clasate au pierdut, astfel că dobrogenii și-au păstrat avansul confortabil.

Steaua pierde la Făgăraș, Constanța câștigă acasă cu Timișoara

Ultimele două partide ale etapei a noua din Liga Zimbrilor s-au disputat la Constanța și Făgăraș. Pe litoral, bănățenii au condus la pauză, însă gazdele au preluat conducerea definitiv în minutul 34, 16-15, desprinzându-se decisiv după minutul 40.

A început primul retur din seria B a eșalonului secund masculin

Joi s-au disputat cele trei partide din etapa a opta a seriei B din Divizia A masculină. Lidera CS Medgidia a câștigat derby-ul local cu „satelitul” vicecampioanei, CSU Pitești a învins acasă echipa secundă a CSM-ului din București, în timp ce CSM Ploiești a suferit a șaptea înfrângere consecutivă.

Victorii zdrobitoare obținute de Constanța și Buzău în Cupa României

HC Dobrogea Sud Constanța și HC Buzău s-au calificat la pas în optimile Cupei României la handbal masculin. În partidele de la Galați și Timișoara, echipele care au evoluat acasă au înscris împreună doar 24 de goluri, față de cele 88 marcate de grupările care voluează în Liga Zimbrilor.

Victorii pentru Călărași și Constanța în Liga Zimbrilor / Declarații după Dunărea Călărași – CSM Vaslui

Vicecampioana HC Dobrogea Sud Constanța a izbutit să obțină joi, la Buzău, prima victorie în deplasare în campionat, la capătul unei partide pe care a avut-o la discreție după un prim sfert de oră echilibrat. Dunărea Călărași a reușit a patra victorie, în partida de pe teren propriu cu CSM Vaslui.

Șase echipe românești evoluează sâmbătă în cupele europene

Nu mai puțin de șase formații din România vor juca sâmbătă în cupele europene. Prima va fi Dinamo București, care va evolua în etapa a treia a grupelor pe terenul campioanei Rusiei, Chekhovskie Medvedi. Partida va începe de la ora 16 și va fi transmisă de Digisport, Telekom Sport și Look. Campioana Ligii Florilor, SCM Râmnicu Vâlcea, va juca în Franța, la Brest.