Cupa României / Potaissa Turda obține a doua calificare consecutivă după aruncările de departajare, Constanța câștigă la Făgăraș

Meci dramatic duminică după-amiază la Focșani, în optimile Cupei României masculine. La al doilea meci consecutiv în deplasare în cupă, Potaissa Turda a reușit o nouă calificare după aruncările de departajare. Turdenii au avut cinci goluri avans la pauză, diferență ce s-a menținut până în minutul 46, după care gazdele au revenit și au preluat conducerea în minutul 54, 22-21.

Liga Zimbrilor / Ultimele două clasate au pierdut în deplasare, Turda a câștigat la Vaslui

Cele trei meciuri care au început la ora 18 joi, contând pentru ultima etapă a turului sezonului regulat, nu au consemnat surprize, chiar dacă echipele considerate outsidere au oferit replici consistente favoritelor. Ultimele două clasate au luptat din greu pentru puncte la Călărași și Făgăraș, însă au plecat cu tolba goală.

Victorii pentru Szejke Odorhei și CSM Sighișoara în seria C a Diviziei A masculine

Cele două partide ale etapei a noua din seria C a eșalonului secund masculin s-au disputat sâmbătă după-amiază, gazdele reușind să ia toate punctele. Lidera Szejke Odorheiu Secuiesc a obținut a șaptea victorie consecutivă în campionat, reușind să treacă de fosta prim-divizionară U Cluj.

Turda surclasează Focșaniul în Liga Zimbrilor

Penultimul meci al etapei a XII-a din Liga Zimbrilor s-a disputat vineri seara la Turda, Potaissa primind vizita Focșaniului, o confruntare între două echipe din partea superioară a clasamentului. Partida a fost echilibrată în primele 20 de minute, dar, de la 7-6 pentru gazde în minutul 21, turdenii au marcat de 4 ori la rând.

Turda a remizat acasă, dar s-a calificat în optimile Cupei Challenge

După ce a câștigat în deplasare prima manșă a confruntării cu campioana Letoniei (38-35), ZRHK TENAX Dobele, Potaissa Turda nu a reulșit să câștige și pe teren propriu, însă a reușit calificarea în optimile Cupei Challenge. Letonii au venit deciși să întoarcă rezultatul din tur și au condus în mare parte din timp.

Szejke Odorhei are maximum de puncte în seria C a Diviziei A masculine

Szejke Odorheiu Secuiesc și-a continuat parcursul fără greșeală în eșalonul secund, obținând cea de-a șasea victorie consecutivă, în partida de pe teren propriu cu CSM Sighișoara. După ce au intrat la pauză cu avantaj minim, gazdele au înscris de patru ori consecutiv în debutul reprizei secunde.

Finaluri încinse la București și Focșani, victorie clară a Potaissei

Primele trei partide ale etapei a noua din Liga Zimbrilor s-au disputat vineri după-amiază, două dintre dispute încheindu-se cu victorii la limită ale gazdelor, care echilibrează foarte mult lupta pentru calificarea în play-off.

Baia Mare ratează ocazia de a deveni lideră, Bacăul câștigă după patru etape

După înfrângerea suferită miercuri de Dinamo în derby-ul cu Steaua, Minaur Baia Mare avea ocazia de a trece pe primul loc dacă o învingea pe teren propriu pe Potaissa Turda. Prima repriză s-a încheiat la egalitate, după mai multe răsturnări de scor: 7-5 (min. 13), 7-9 (min. 19), 10-9 (min. 23), 13-14 (min. 29).

Adversari accesibili pentru CSM București și Potaissa Turda în Cupa Challenge

Marți, la sediul Federației Europene de Handbal, a avut loc tragerea la sorți a meciurilor din cadrul turului al treilea al Cupei Challenge. Deținătoarea trofeului, CSM București, precum și fosta deținătoare a Cupei Challenge, Potaissa Turda, s-au aflat în urna capilor de serie.