Dinamo își continuă marșul spre titlu / Ce a fost în primele 4 jocuri ale etapei din Liga Zimbrilor

Etapa a 25-a din primul eșalon masculin se desfășoară duminică la Cluj-Napoca și Turda. Dinamo a obținut 23-a victorie în campionat, în partida cu CSM București, și se îndreaptă cu pași mari spre un nou titlu de campioană. Un joc care i-a scos la rampă pe arbitrii clujeni Barbu și Badiu.

Liga Zimbrilor / Victorii categorice pentru Făgăraș, Turda și Steaua

Primele trei partide ale etapei a 22-a din primul eșalon masculin au consemnat victorii de la 8 goluri în sus pentru favorite. CSM Făgăraș a obținut o victorie prețioasă în fața Botoșaniului, după o primă repriză echilibrată,  ”împingând” momentan Suceava pe primul loc retrogradabil.

Liga Zimbrilor / Fără surprize în primele trei meciuri ale etapei a 21-a

Etapa a 21-a din primul eșalon masculin a debutat marți dimineață la Cluj-Napoca, primele trei partide oferind rezultate scontate. Suceava a început bine partida cu Vasluiul, însă a marcat un singur gol în ultimul sfert de oră al primei reprize.

Liga Zimbrilor / Dinamo pierde primele puncte în derby-ul cu Turda

Duelul primelor două clasate din Liga Zimbrilor s-a încheiat nedecis, 27-27, după un final foarte tensionat, în care ambele echipe au avut atacul prin care puteau înscrie golul victoriei. Fără să fie din cale afară de spectaculos, jocul a fost încrâncenat, cu mult prea multe și inutile comentarii la adresa arbitrilor.

Rezultate și casete tehnice din etapa a XIV-a a Diviziei A masculine

Duminică se desfășoară ultimele partide din sezonul regulat al eșalonului secund masculin, la capătul cărora vom cunoaște cele opt echipe calificate la turneul final al Diviziei A și meciurile din prima fază a acestui turneu, care va avea loc în perioada 16-18 aprilie. Vă oferim rezultatele și casetele tehnice pe măsura disputării jocurilor, iar la final programul primei runde din turneul final.

Liga Zimbrilor / Potaissa Turda a câștigat la pas cu CSM Făgăraș, campionatul se întrerupe până în aprilie

Ultima partidă din etapa a 18-a a Ligii Zimbrilor programată în acest weekend a fost câștigată previzibil, fără probleme, de Potaissa Turda, care-și păstrează poziția a doua în ierarhia primului eșalon masculin. Încă nu se știe când se va încheia această rundă, din care au fost amânate două jocuri, CSU Suceava – Dinamo București și CSM Bacău – Minaur Baia Mare.

Rezultate și casete tehnice din Divizia A masculină

De vineri după duminică se dispută primele trei etape din returul Divizie A de handbal masculin, la Suceava (seria A), Buzău (seria B) și Odorheiu Secuiesc. Trei echipe au anunțat că nu se vor prezenta, este vorba de CSM II Bacău și CSU Târgoviște din seria A și Academia Minaur Baia Mare din seria C. Vă prezentăm rezultatele și casetele tehnice ale partidelor, articolul urmând a fi actualizat până duminică, pe măsura disputării jocurilor.

Liga Zimbrilor / Turda a avut parte de un nou meci pe muchie de cuțit, Dinamo a reușit a 16-a victorie consecutivă

Etapa a 17-a, a doua a returului sezonului regulat s-a încheiat joi seara la Sfântu Gheorghe. Rămasă fără stranieri, CSM Făgăraș a pierdut clar în fața Sucevei și se apropie vertiginos de zona fierbinte a clasamentului. Dinamo a avut din nou de furcă în fața Focșaniului, ca și în meciul din tur.

Liga Zimbrilor / Meci dramatic între Turda și Timișoara, victorii clare pentru Dinamo și Steaua

Cel mai spectaculos și echilibrat meci al etapei a XVI-a a Ligii Zimbrilor a fost cel dintre Potaissa Turda și Poli Timișoara, unul în care portarii au fost la înălțime, bănățenii fiind la câteva secunde de victorie. Călin Dedu a marcat în minutul 59 și a scos o eliminare, iar Timișoara a intrat în ultimul minut cu un om în plus și un gol avans.

Rezultate și casete tehnice din etapa a VII-a a Diviziei A masculine

Duminică, 24 ianuarie, au loc ultimele partide din turneele desfășurate la Cluj-Napoca, Turda și Mihai Viteazu, contând pentru etapa a șaptea, ultima turului sezonului regulat. Vă prezzentăm rezultatele și casetele tehnice, pe măsura disputării jocurilor.

Rezultate și casete tehnice din etapa a V-a a Diviziei A masculine

Vineri, în sălile din Cluj-Napoca, Turda și Mihai Viteazu, se dispută partidele etapei a V-a din cele trei serii ale Diviziei A masculine. În toate seriile se anunță multe partide interesante și echilibrate, cu implicații în părțile superioare ale clasamentelor. Vă prezentăm rezultatele și casetele tehnice pe măsură ce partidele se încheie și intrăm în posesia datelor.

Liga Zimbrilor / Dinamo și Turda câștigă capetele de afiș ale etapei a XIII-a

Ultimele două partide din etapa a XIII-a a Ligii Zimbrilor nu au oferit surprize, chiar dacă unul dintre meciuri se anunța mult mai echilibrat decât a fost de fapt. Duelul pentru locul al doilea, dintre Potaissa Turda și HC Dobrogea Sud Constanța  a fost câștigat previzibil de gruparea ardeleană, în condițiile în care dobrogenii au avut 8 absențe.

Liga Zimbrilor / Bacăul a ajuns la zece înfrângeri, Turda a câștigat la pas

Aflată pentru prima dată în formulă completă, dar fără antrenor principal, CSM Bacău n-a reușit să se impună în fața unei echipe ce a fost lipsită de doi oameni importanți la linia de 9 metri, Renaud-David și Nosrati. În cel de-al doilea meci al etapei a XI-a, Potaissa Turda n-a avut niciun fel de probleme în fața codașei CSM Reșița

Liga Zimbrilor / Botoșaniul și Reșița rămân cu zero puncte după zece etape

Primele două partide ale etapei a X-a din Liga Zimbrilor au avut desfășurări diferite, după cum era și de așteptat. Potaissa Turda s-a impus fără probleme în fața nou-promovatei Magnum Botoșani, revenită pe teren după 6 jocuri pierdute la ”masa verde”.

Liga Zimbrilor / Timișoara și Turda au încheiat cu victorii turneul de la Sfântu Gheorghe

Cele două performere ale etapei a opta din Liga Zimbrilor, SCM Poli Timișoara și Dunărea Călărași, s-au întâlnit duminică, în cel de-al doilea meci al etapei a IX-a. Meciul nu a dezamăgit, a fost frumos și echilibrat, bănățenii reușind să se impună grație valorii unor jucători de excepție.

Liga Zimbrilor / Buzăul și Turda au obținut victorii scontate

Meciurile al doilea și al treilea din runda a șaptea a Ligii Zimbrilor au adus victorii ale favoritelor în fața a două echipe care se întâlniseră miercuri și terminaseră nedecis. Suceava a fost, se pare, vlăguită de partida cu Vasluiul din etapa precedentă și a pierdut fără drept de apel.

Liga Zimbrilor / Victorie la limită a Buzăului, succes la scor pentru Turda

otaissa Turda și HC Buzău au câștigat primele două jocuri din etapa a V-a a Ligii Zimbrilor, în cadrul turneului de la Sfântu Gheorghe. În pofida diferenței mari de la final, turdenii n-au avut un joc tocmai simplu cu nou-promovata din Suceava, care s-a apropiat la un gol în debutul reprizei secunde.