Liga Zimbrilor / Turda a învins din nou Steaua, Dunărea Călărași a legat două victorii

Potaissa Turda a câștigat joi seara la Chiajna și a învins Steaua pentru a treia oară în acest sezon, după ce câștigase și în tur și în Cupa României. Steaua a început mai bine, a condus cu 3-0, dar oaspeții au revenit după primul sfert de oră și au preluat conducerea în minutul 17, 8-7.

Liga Zimbrilor / Turda câștigă acasă, Dunărea Călărași se impune categoric la Făgăraș

Potaissa Turda și-a consolidat poziția secundă din clasamentul Ligii Zimbrilor cu o victorie clară împotriva unei echipe ce pare să nu găsească ieșirea din ”gaura neagră” în care a intrat în noiembrie, băcăuanii fiind la a noua înfrângere consecutivă.

Horațiu Gal a primit cadou de ziua lui o victorie cu Dunărea Călărași

Potaissa Turda a câștigat joi partida restanță de pe teren propriu, cu Dunărea Călărași, chiar de ziua antrenorului Horațiu Gal. După un prim sfert de oră echilibrat, turdenii s-au desprins treptat, sancționând cu numeroase contraatacuri greșelile făcute de adversari pe atacul pozițional, astfel că Potaissa a intrat cu 7 goluri avans la pauză.

Calificare cu emoții pentru Potaissa Turda în sferturile Cupei Challenge

România va avea două echipe în sferturile de finală ale Cupei Challenge, după ce Potaissa Turda a obținut o calificare cu mari emoții în detrimentul ocupantei locului 7 din prima liga elvețiană, BSV Bern, în fața căreia a pierdut, 33-35. După ce pierduseră turul pe teren propriu cu 36-33, elvețienii au venit deciși să întoarcă rezultatul, iar în minutul 10 conduceau cu 8-4.

Victorii ale favoritelor joi seara, în Liga Zimbrilor / Declarații după victoria campioanei la Călărași

Etapa a 18-a a Ligii Zimbrilor s-a încheiat joi seara fără rezultate surprinzătoare, echipele favorite obținând victorii. După două meciuri fără victorie, campioana Dinamo s-a impus la Călărași, în timp ce Constanța a învins la scor, pe teren propriu, pe CSM Focșani. Turda a câștigat la Reșița, iar Timișoara i-a făcut cadou căpitanului Cristi Fenici o victorie de ziua lui de naștere.

Divizia A masculin / Szejke Odorhei a câștigat derby-ul etapei în seria C

Derby-ul etapei a XII-a din seria C a eșalonului secund masculin a opus, la Sighișoara, două echipe care au participat anul trecut la turneul semifinal al Diviziei A. Szejke Odorhei a fost echipa care a avut câștig de cauză în disputa de duminică seara, 30-24, echipa harghiteană continuându-și parcursul perfect în campionat, cu 10 victorii în 10 meciuri.

Potaissa Turda a câștigat în Elveția în Challenge Cup

Potaissa Turda a disputat duminică seara prima manșă a optimilor Cupei Challenge, pe terenul ocupantei locului al șaptelea din campionatul Elveției, BSV Bern, echipă ce a avut înscriși pe raportul de joc doar 11 jucători. După o primă repriză încheiată la egalitate, ardelenii s-au desprins la 5 goluri în primele 10 minute ale mitanului secund.

Flaviu Sâsâeac: Nu acceptăm sub nicio formă ca victoria noastră de la Timișoara să fie pusă pe seama arbitrajului

Președintele clubului Potaissa Turda s-a declarat revoltat de afirmațiile directorului SCM Timișoara cu privire la arbitrajul de la partida SCM Poli Timișoara – Potaissa Turda 24-25, din Liga Zimbrilor. Iată ce a declarat șeful clubului ardelean pentru Handbal Mania.

Final încins la Timișoara, Milos Dragas și-a executat fosta echipă

Meci dramatic duminică seara la Timișoara, în Liga Zimbrilor. SCM Poli Timișoara și Potaissa Turda au oferit o partidă echilibrată, cu numeroase răsturnări de scor. Oaspeții au condus în majoritatea timpului în prima repriză, chiar și la 3 goluri, dar bănățenii au revenit și au intrat cu avantaj minim la pauză.

Remiză la Turda în primul meci al anului din Liga Zimbrilor

Primul meci al anului din Liga Zimbrilor, în care ”bronzul” ediției trecute a primit vizita vicecampioanei, s-a încheiat nedecis (28-28), după un final de muchie de cuțit. Desfășurat într-un ritm mai degrabă bătrânesc, primul sfert de oră a fost marcat de execuțiile interilor celor două formații, cu un plus pentru cei ai Potaissei, Ghiță și Dragas.

Minaur a câștigat turneul de la Baia Mare, finala mică s-a încheiat la egalitate

Minaur Baia Mare a câștigat finala turneului amical pe care l-a organizat joi și vineri, învingând în finală pe Potaisssa Turda, care a aliniat o echipă cu mulți tineri. Finala mică, dintre CSM Reșița și CSU Suceava, s-a încheiat la egalitate. Iată rezultatele și casetele tehnice din ziua a doua a turneului.

Primele rezultate și casete tehnice ale turneului amical masculin de la Baia Mare

Minaur Baia Mare organizează joi și vineri un turneu amical în sistem ”Final Four”, la care au fost invitate Potaissa Turda, CSM Reșița și lidera seriei A din eșalonul secund, CSU Suceava. În partidele primei zile, gazdele au învins CSM Reșița, în timp ce Turda a câștigat la scor în fața Sucevei.

Victorii pentru Timișoara, CSM București și HC Buzău în Liga Zimbrilor

SCM Poli Timișoara a câștigat primul meci al etapei a 14-a din Liga Zimbrilor. Deținătoarea Cupei României s-a impus în fața Stelei, la capătul unui joc echilibrat, în care bănățenii s-au desprins decisiv în ultimele 5 minute.

Cupa României / Potaissa Turda obține a doua calificare consecutivă după aruncările de departajare, Constanța câștigă la Făgăraș

Meci dramatic duminică după-amiază la Focșani, în optimile Cupei României masculine. La al doilea meci consecutiv în deplasare în cupă, Potaissa Turda a reușit o nouă calificare după aruncările de departajare. Turdenii au avut cinci goluri avans la pauză, diferență ce s-a menținut până în minutul 46, după care gazdele au revenit și au preluat conducerea în minutul 54, 22-21.

Liga Zimbrilor / Ultimele două clasate au pierdut în deplasare, Turda a câștigat la Vaslui

Cele trei meciuri care au început la ora 18 joi, contând pentru ultima etapă a turului sezonului regulat, nu au consemnat surprize, chiar dacă echipele considerate outsidere au oferit replici consistente favoritelor. Ultimele două clasate au luptat din greu pentru puncte la Călărași și Făgăraș, însă au plecat cu tolba goală.

Victorii pentru Szejke Odorhei și CSM Sighișoara în seria C a Diviziei A masculine

Cele două partide ale etapei a noua din seria C a eșalonului secund masculin s-au disputat sâmbătă după-amiază, gazdele reușind să ia toate punctele. Lidera Szejke Odorheiu Secuiesc a obținut a șaptea victorie consecutivă în campionat, reușind să treacă de fosta prim-divizionară U Cluj.