Liga Florilor / Victorie importantă pentru Slatina în lupta pentru salvare

Prima partidă a zilei de miercuri, dintre CSM Slatina și Dacia Mioveni, contând pentru runda a XI-a a primului eșalon feminin, a fost una foarte importantă pentru subsolul clasamentului. Nou-promovata pregătită de Gheorghe Covaciu a avut o nouă prestație solidă și curajoasă, însă s-a stins în ultimele 10 minute și asta a costat-o scump.

Liga Florilor / Un nou transfer anunțat de CSM București, două prelungiri de contracte la Slatina

După cele două transferuri pe filieră norvegiană anunțate luni, CSM București a anunțat marți că a ajuns la o înțelegere cu pivotul Ema Ramusovic (foto), 24 de ani, componentă a naționalei Muntenegrului, care a evoluat în ultimele 5 sezoane la Buducnost Podgorica.

Liga Florilor / Victorii pentru Mioveni, Slatina și CSM București în primele jocuri ale etapei a VIII-a

Etapa a VIII-a din primul eșalon feminin a programat miercuri trei partide, primele două cu implicații în lupta pentru evitarea retrogradării. În duelul nou-promovatelor, Dacia Mioveni a învins-o pe CSM Galați la capătul unui joc pe care l-a controlat de la un capăt la altul.

Liga Florilor / Mioveni, Rapid și Cisnădie au câștigat primele meciuri ale etapei a șaptea

Etapa a șaptea a primului eșalon feminin a programat marți, în sala ”Dumitru Popescu Colibași” din Brașov, primele trei partide. Dacia Mioveni s-a impus în duelul nou-promovatelor în fața celor de la Activ Prahova Ploiești, Rapidul a trecut fără probleme, în timp ce Măgura Cisnădie a câștigat la scor în fața unei echipe din Slatina care a marcat doar 4 goluri în ultimele 30 de minute !

CSM București are maximum de puncte, Brăila a câștigat greu cu Slatina

CSM București a învins marți Rapidul și este singura echipă cu 5 victorii din tot atâtea partide disputate în Liga Florilor. Echipa pregătită de Adrian Vasile s-a desprins încă din start la 3-0 în minutul 3, Rapidul a ținut apoi aproape vreo 10 minute, după care CSM-ul n-a mai avut probleme.

CSM Slatina și Activ Prahova Ploiești obțin primele victorii ale sezonului / Alexandru Curescu: ”E o rușine, așa ceva n-am întâlnit în viața mea”

Cele două meciuri de la ora 13.45, din cadrul etapei a patra a Ligii Florilor, au adus victorii ale echipelor care porneau cu șansa a doua. Astfel, după victoriile cu HC Zalău și Rapid, Gloria Bistrița a cedat în fața celor de la CSM Slatina, la capătul unui joc în care echipa olteană a condus în permanență.

Victorie mare pentru Vâlcea în formulă restrânsă, Mioveniul a făcut instrucție cu Clujul

Primele două partide ale etapei a doua din Liga Florilor au furnizat dispute interesante și imprevizibile în cele două săli din Sfântu Gheorghe. Cea mai afectată echipă de coronavirus, SCM Râmnicu Vâlcea, a aliniat 11 jucătoare la partida cu CSM Slatina, din care 3 junioare.

Remiză surprinzătoare în primul meci al sezonului din Liga Florilor

Noua ediție a primului eșalon feminin a debutat miercuri dimineață cu un meci pe muchie de cuțit, încheiat cu un egal surprinzător, dacă ne raportăm la transferurile făcute de Rapid în această vară, dar echitabil. CSM Slatina a făcut un joc bun, n-a renunțat pe final și a revenit de la minus 2.

Focar de Covid-19 la Dunărea Brăila, Federația ezită să ia o decizie vizavi de Cupa României

Joi, 3 septembrie, sunt programate primele două partide oficiale din această toamnă, care contează, însă, pentru sezonul precedent. Este vorba de cele două sferturi de finală restante din Cupa României feminină, CSM București – CSM Slatina (ora 15, live TVR 2) și SCM Râmnicu Vâlcea – HC Dunărea Brăila (ora 18, live TVR 1).

Liga Florilor MOL / Rapidul obține o victorie mare la Slobozia, ce a spus antrenoarea Carmen Amariei

Ultimele două partide ale etapei a 19-a din primul eșalon feminin au opus ultimele patru clasate. CSM Slatina a câștigat la pas acasă, în fața celor de la U Cluj și este la 10 puncte distanță de primul loc care duce la barajul de menținere în prima divizie. La Slobozia, Rapidul a izbutit o victorie extrem de importantă în lupta pentru evitarea singurului loc care duce la retrogradarea directă.