Victorie surprinzătoare a Făgărașului la Focșani, Dinamo a câștigat la Vaslui, Constanța și Călărașiul au câștigat acasă

CSM Făgăraș a furnizat surpriza primei etape a returului sezonului regulat din Liga Zimbrilor, impunându-se în deplasarea de la Focșani. Echipa pregătită de Raul Fotonea a condus pe toată durata partidei, reușind să gestioneze bine finalul de meci, în care gazdele se apropiaseră la un gol.

Cupa României / Potaissa Turda obține a doua calificare consecutivă după aruncările de departajare, Constanța câștigă la Făgăraș

Meci dramatic duminică după-amiază la Focșani, în optimile Cupei României masculine. La al doilea meci consecutiv în deplasare în cupă, Potaissa Turda a reușit o nouă calificare după aruncările de departajare. Turdenii au avut cinci goluri avans la pauză, diferență ce s-a menținut până în minutul 46, după care gazdele au revenit și au preluat conducerea în minutul 54, 22-21.

Liga Zimbrilor / Ultimele două clasate au pierdut în deplasare, Turda a câștigat la Vaslui

Cele trei meciuri care au început la ora 18 joi, contând pentru ultima etapă a turului sezonului regulat, nu au consemnat surprize, chiar dacă echipele considerate outsidere au oferit replici consistente favoritelor. Ultimele două clasate au luptat din greu pentru puncte la Călărași și Făgăraș, însă au plecat cu tolba goală.

Victorii clare pentru Dinamo, Timișoara și Minaur în Liga Zimbrilor

Festival de goluri în sala ”Dinamo” joi seara, în etapa a 12-a a Ligii Zimbrilor. Campioana Dinamo București a obținut a zecea victorie în campionat, după ce a înscris nu mai puțin de 46 de goluri în partida cu CSM Făgăraș, cu o serie de 8 goluri consecutive între minutele 50 și 57.

Victorii muncite pentru Constanța și Baia Mare în Liga Zimbrilor

Etapa a zecea a Ligii Zimbrilor a programat joi seara două partide, la Călărași și Baia Mare, deznodământul ambelor confruntări stabilindu-se în ultimele 10 minute. Vicecampioana HC Dobrogea Sud și-a continuat parcursul bun sub comanda noului antrenor Djordje Cirkovic.

Steaua pierde la Făgăraș, Constanța câștigă acasă cu Timișoara

Ultimele două partide ale etapei a noua din Liga Zimbrilor s-au disputat la Constanța și Făgăraș. Pe litoral, bănățenii au condus la pauză, însă gazdele au preluat conducerea definitiv în minutul 34, 16-15, desprinzându-se decisiv după minutul 40.

Dunărea Călărași și CSM Făgăraș s-au calificat fără probleme în optimile Cupei României

Ultimele două partide de duminică, din 16-imile Cupei României n-au adus nicio surpriză, astfel că niciuna din echipele din eșalonul secund care au evoluat acasă împotriva unor formații din primul eșalon n-a reușit să câștige sau măcar să piardă la o diferență mai mică de 9 goluri.

Baia Mare ratează ocazia de a deveni lideră, Bacăul câștigă după patru etape

După înfrângerea suferită miercuri de Dinamo în derby-ul cu Steaua, Minaur Baia Mare avea ocazia de a trece pe primul loc dacă o învingea pe teren propriu pe Potaissa Turda. Prima repriză s-a încheiat la egalitate, după mai multe răsturnări de scor: 7-5 (min. 13), 7-9 (min. 19), 10-9 (min. 23), 13-14 (min. 29).

CSM Reșița a pierdut la Făgăraș după ce a înscris doar 4 goluri în prima repriză / Ce a spus președintele bănățenilor

Antepenultimul meci al rundei a șaptea din Liga Zimbrilor s-a disputat vineri seara la Făgăraș între ultimele două clasate din primul eșalon masculin, singurele echipe care nu aveau nicio victorie. Gazdele au izbutit primul succes în campionat, impunându-se la pas în fața unei echipe care momentan nu are antrenor.

Victorii pentru Dinamo și Călărași în Liga Zimbrilor

ampioana Dinamo s-a impus la pas joi seara, în deplasarea de pe terenul nou-promovatei CSM Reșița, într-un duel în care s-au aflat față-n față frații Niucșor și Marius Negru (foto). Reșițenii au ținut pasul cu campioana în primele 20 de minute, după care bucureștenii s-au desprins treptat, diferența maximă fiind de 14 goluri.

Meciuri nebune sâmbătă, în Liga Zimbrilor

Etapa a cincea a Ligii Zimbrilor a programat sâmbătă patru partide, a căror desfășurare i-a ținut pe suporteri cu sufletul la gură până spre final. În prologul etapei, Steaua a învins-o pe HC Buzău, cu veteranii Florea și Mihalcea în prim plan, însă bucureștenii s-au desprins decisiv în ultimele 5 minute.

Bacăul suferă prima înfrângere acasă, Vasluiul obține prima victorie în deplasare, Constanța câștigă categoric pe teren propriu

Meci aprig disputat sâmbătă seara, la Bacău, acolo unde gazdele sperau să obțină, în fața unui public numeros,  a patra victorie consecutivă din acest debut de campionat. Băcăuanii n-au avut, însă, un început de meci tocmai favorabil, ratând două aruncări de la 7 metri în primele 7 minute.

Rezultate, imagini și casete tehnice din campionatele juniorilor

La sfârșitul acestei săptămâni se dispută partidele etapei a doua din campionatele juniorilor, din cadrul căreia vă prezentăm mai multe rezultate, casete tehnice și imagini. Articolul va fi actualizat pe măsură ce vom intra în posesia datelor de la partide.

Rezultate remarcabile ale echipelor de juniori din România la Smederevo Trophy 2019

Mai multe echipe românești au participat, săptămâna trecută, la un puternic turneu de juniori desfășurat în Serbia, Smederevo, la nu mai puțin de 10 categorii de vârstă. Șase dintre echipele românești au reușit să urce pe podium, două dintre acestea izbutind chiar să câștige.