Liga Zimbrilor / Potaissa Turda a câștigat la pas cu CSM Făgăraș, campionatul se întrerupe până în aprilie

Ultima partidă din etapa a 18-a a Ligii Zimbrilor programată în acest weekend a fost câștigată previzibil, fără probleme, de Potaissa Turda, care-și păstrează poziția a doua în ierarhia primului eșalon masculin. Încă nu se știe când se va încheia această rundă, din care au fost amânate două jocuri, CSU Suceava – Dinamo București și CSM Bacău – Minaur Baia Mare.

Liga Zimbrilor / Turda a avut parte de un nou meci pe muchie de cuțit, Dinamo a reușit a 16-a victorie consecutivă

Etapa a 17-a, a doua a returului sezonului regulat s-a încheiat joi seara la Sfântu Gheorghe. Rămasă fără stranieri, CSM Făgăraș a pierdut clar în fața Sucevei și se apropie vertiginos de zona fierbinte a clasamentului. Dinamo a avut din nou de furcă în fața Focșaniului, ca și în meciul din tur.

Liga Zimbrilor / Meci dramatic între Turda și Timișoara, victorii clare pentru Dinamo și Steaua

Cel mai spectaculos și echilibrat meci al etapei a XVI-a a Ligii Zimbrilor a fost cel dintre Potaissa Turda și Poli Timișoara, unul în care portarii au fost la înălțime, bănățenii fiind la câteva secunde de victorie. Călin Dedu a marcat în minutul 59 și a scos o eliminare, iar Timișoara a intrat în ultimul minut cu un om în plus și un gol avans.

Rezultate, imagini și casete tehnice din ultimele două etape ale primelor turnee din campionatul junioarelor II

Sâmbătă și duminică au loc ultimele două runde din cadrul primelor turnee ale celor 8 serii ale campionatului junioarelor II. Vă oferim rezultate, imagini și casete tehnice pe măsura disputării jocurilor. Articol în curs de actualizare.

Rezultate, casete tehnice și imagini din etapa a doua a campionatului junioarelor II

Joi se dispută partidele rundei a doua din campionatul rezervat handbalistelor junioare II, în 7 din cele 8 serii, primul turneu din seria C urmând să înceapă vineri. Vă prezentăm rezultatele și casetele tehnice pe măsură ce intrăm în posesia datelor. Articol în curs de actualizare.

Liga Zimbrilor / CSM București și Steaua au câștigat ultimele meciuri ale etapei a 14-a

Ultimele două partide ale etapei a 14-a din Liga Zimbrilor au fost câștigate de favoritele hârtiei, adică bucureștenele CSM și Steaua. Echipa primăriei capitalei s-a impus în disputa cu HC Buzău după ce s-a desprins decisiv în ultimul sfert de oră, omul decisiv fiind din nou Raul Nantes Campos.

Liga Zimbrilor / Victorii scontate pentru Minaur și Constanța

Minaur Baia Mare și HC Dobrogea Sud Constanța au obținut victorii previzibile în etapa a XII-a a Ligii Zimbrilor, însă constănțenii au avut mult de lucru pentru cele trei puncte. Deși fără principalul Adrian Petrea pe bancă și fără Csepreghi în teren, Minaur n-a avut emoții cu CSM Făgăraș.

Liga Zimbrilor / Dinamo și CSM București s-au impus fără probleme

Dinamo și CSM București și-au încheiat jocurile din cadrul turneului al doilea al Ligii Zimbrilor cu victorii lejere. Dinamoviștii au trecut de CSM Reșița și au 9 victorii din tot atâtea partide disputate în campionat, obiectivul lor fiind, de-acum, pregătirea primului meci din Liga Europeană.

Liga Zimbrilor / CSM Făgăraș câștigă cu emoții în fața Reșiței

Mutată seara din cauza unei dureri de cap a reșițeanului Trifkovic, care ulterior a ieșit negativ la testul Covid, partida dintre CSM-urile din Reșița și Făgăraș a fost plină de suspans. Ardelenii i-au folosit în premieră pe sârbul Nikola Lazic și pe muntenegreanul Marko Lasica.

Liga Zimbrilor / Victorie la limită a Buzăului, succes la scor pentru Turda

otaissa Turda și HC Buzău au câștigat primele două jocuri din etapa a V-a a Ligii Zimbrilor, în cadrul turneului de la Sfântu Gheorghe. În pofida diferenței mari de la final, turdenii n-au avut un joc tocmai simplu cu nou-promovata din Suceava, care s-a apropiat la un gol în debutul reprizei secunde.

Constanța a câștigat al doilea duel ”european” al zilei, Vasluiul a reușit prima victorie în campionat

CSM București și HC Dobrogea Sud Constanța s-au întâlnit în cel de-a doilea meci de duminică care a opus echipe de cupe europene. Prima repriză a fost echilibrată cu un plus pentru bucureșteni, care au avut un Raul Nantes Campos în mare formă, dar cei care au intrat în avantaj la pauză au fost dobrogenii.

Dunărea Călărași, la prima victorie a sezonului / Video-declarații Gabriel Armanu și Florin Ciubotariu

Dunărea Călărași a obținut joi dimineață prima victorie din campionat, în partida cu nou promovata Magnum Botoșani. Handbaliștii lui Gabriel Armanu nu au părut, însă, să se simtă foarte confortabil după înfrângerile din primele două zile.

CSM Făgăraș și Minaur au obținut victorii conturate pe final de meci / Video-declarații Adrian Chiruț și Raul Fotonea

Minaur Baia Mare a reușit miercuri a doua victorie în campionat, după succesul de marți cu CSM Vaslui. Echipa lui Adrian Petrea a avut, însă, mult de lucru în fața celor de la HC Buzău, formație ce a realizat mai multe transferuri notabile în vară.

Dinamo debutează cu victorie în campionat, CSM București face scorul etapei

La două zile după ce și-a trecut în palmares alte două trofee, Dinamo București a debutat cu o victorie în Liga Zimbrilor, în partida cu CSM Făgăraș (29-25), o echipă cu multe noutăți, dar bucureștenii au trăit periculos în repriza secundă.

Transferuri noi la Făgăraș și Mioveni / 6 echipe din primele eșaloane nu au anunțat achiziții pentru viitorul sezon

CSM Făgăraș a reușit un nou transfer important pentru stagiunea 2020-2021, este vorba Vencel Csog (foto, extremă stânga, 23 de ani). Originar din Baraolt, noul jucător al ardelenilor a debutat în prima ligă la HC Odorhei, iar în ultimele trei sezoane a jucat la HC Dobrogea Sud Constanța.