Liga Zimbrilor / Victorii pentru Dinamo, Potaissa și Călărași, Steaua a câștigat după ce a înscris doar 4 goluri în prima repriză

Ultimele 4 meciuri din etapa a 22-a a Ligii Zimbrilor au oferit dispute echilibrate, partidele încheindu-se cu scoruri strânse. Primele două clasate, Dinamo și Potaissa Turda, au câștigat în deplasare înainte de prima întâlnire din acest sezon, care va avea loc joi, în sala ”Dinamo”.

Rezultate, imagini și casete tehnice din campionatele juniorilor

Rezultate, imagini și casete tehnice din partidele disputate în cadrul campionatelor handbaliștilor juniori I, II și III. Vă așteptăm cu informații pe pagina de Facebook Handbal Mania și pe adresa de mail handbalmania2018@gmail.com. Articol în curs de actualizare.

Liga Zimbrilor / Timișoara se impune acasă cu Vasluiul, CSM Făgăraș câștigă la Reșița

Primele două partide de joi, din cadrul etapei a 20-a a  Ligii Zimbrilor, au avut implicate echipe din jumătatea a doua a clasamentului. La Reșița, ambele echipe ținteau victoria: gazdele pentru a se apropia de penultima clasată, iar oaspeții pentru a urca un loc în clasament.

Liga Zimbrilor / Turda câștigă acasă, Dunărea Călărași se impune categoric la Făgăraș

Potaissa Turda și-a consolidat poziția secundă din clasamentul Ligii Zimbrilor cu o victorie clară împotriva unei echipe ce pare să nu găsească ieșirea din ”gaura neagră” în care a intrat în noiembrie, băcăuanii fiind la a noua înfrângere consecutivă.

Constanța își continuă seria pozitivă cu o victorie la Făgăraș

Neînvinsă din etapa a VI-a, când pierdea acasă cu Vasluiul, vicecampioana HC Dobrogea Sud Constanța și-a menținut invincibilitatea și după etapa a XVII-a a Ligii Zimbrilor. Dobrogenii s-au impus în deplasarea de la Făgăraș, 27-25, în fața unei echipe redutabile pe propriul teren, fapt confirmat și în jocul de vineri seara.

Dinamo, la a doua înfrângere în campionat, victorie clară pentru CSM București

Campioana și lidera autoritară a Ligii Zimbrilor, Dinamo București, a suferit luni seara cea de-a doua înfrângere în campionat, 26-27, pe terenul vicecampioanei HC Dobrogea Sud Constanța. Conform așteptărilor, partida a fost echilibrată și foarte încrâncenată, arbitrii Robert Harabagiu și Silviu Stănescu dictând nu mai puțin de 16 eliminări.

Victorii pentru Steaua, Minaur, Făgăraș și Focșani în Liga Zimbrilor

În afara partidei de la Bacău, în toate celelalte patru meciuri disputate joi în etapa a XV-a a Ligii Zimbrilor gazdele au luat toate punctele, mai greu sau mai ușor. Astfel, Steaua a trecut de Dunărea Călărași desprinzându-se în ultimele 10 minute, când oaspeții au reușit doar două goluri.

Rezultate, imagini și casete tehnice din campionatele junioarelor

Ca de obicei la sfârșit de săptămână, vă prezentăm rezultate, imagini și casete tehnice din campionatele handbaliștilor juniori, pe măsură ce intrăm în posesia datelor. Vă așteptăm în continuare pe pagina de Facebook Handbal Mania și pe adresa de mail handbalmania2018@gmail.com.

Steaua a câștigat jocul de verificare de la Făgăraș

CSM Făgăraș și Steaua au disputat sâmbătă o partidă de verificare, care ar fi trebuie să fie a doua din acest weekend, însă traficul le-a jucat feste steliștilor vineri și aceștia n-au mai ajuns în timp util pentru meciul programat în acea zi. Partida a fost echilibrată, cele două echipe succedându-se la conducere.

În acest weekend s-au disputat mai multe partide din campionatele handbalistelor junioare, de la care vă prezentăm rezultate, imagini și casete tehnice. Vă așteptăm în continuare cu informații din campionatele juvenile pe pagina noastră de Facebook sau pe adresa de mail handbalmania2018@gmail.com.

CSM Făgăraș a câștigat Cupa Szejke

Turneul amical desfășurat, timp de 3 zile, la Odorheiu Secuiesc, s-a încheiat sâmbătă cu ultima etapă. Conform așteptărilor, cele două echipe din Liga Zimbrilor au obținut victorii, CSM Făgăraș intrând în posesia Cupei Szejke, datorită golaverajului mai bun decât al Stelei. Iată rezultatele și casetele tehnice din ultima etapă.

Steaua și CSM Făgăraș au terminat la egalitate la Cupa Szejke

Turneul amical organizat de divizionara secundă Szejke Odorheiu Secuiesc a programat vineri etapa a doua, în care colegele de eșalon au jucat între ele. Steaua și CSM Făgăraș au terminat la egalitate, în timp ce gazdele au învins la scor pe CSM Oradea. Sâmbătă se dispută ultimele două partide ale turneului, CSM Oradea – CSM Făgăraș și Szejke – Steaua.

Turneu amical la Odorhei: victorii pentru Steaua și Făgăraș în prima zi

Lidera seriei C din eșalonul secund masculin, Szejke Odorheiu Secuiesc, organizează în aceste zile un turneu amical dotat cu Cupa Szejke, la care au fost invitate prim-divizionarele Steaua București și CSM Făgăraș, precum și lidera seriei D din Divizia A, CSM Oradea.

Victorie surprinzătoare a Făgărașului la Focșani, Dinamo a câștigat la Vaslui, Constanța și Călărașiul au câștigat acasă

CSM Făgăraș a furnizat surpriza primei etape a returului sezonului regulat din Liga Zimbrilor, impunându-se în deplasarea de la Focșani. Echipa pregătită de Raul Fotonea a condus pe toată durata partidei, reușind să gestioneze bine finalul de meci, în care gazdele se apropiaseră la un gol.

Cupa României / Potaissa Turda obține a doua calificare consecutivă după aruncările de departajare, Constanța câștigă la Făgăraș

Meci dramatic duminică după-amiază la Focșani, în optimile Cupei României masculine. La al doilea meci consecutiv în deplasare în cupă, Potaissa Turda a reușit o nouă calificare după aruncările de departajare. Turdenii au avut cinci goluri avans la pauză, diferență ce s-a menținut până în minutul 46, după care gazdele au revenit și au preluat conducerea în minutul 54, 22-21.

Liga Zimbrilor / Ultimele două clasate au pierdut în deplasare, Turda a câștigat la Vaslui

Cele trei meciuri care au început la ora 18 joi, contând pentru ultima etapă a turului sezonului regulat, nu au consemnat surprize, chiar dacă echipele considerate outsidere au oferit replici consistente favoritelor. Ultimele două clasate au luptat din greu pentru puncte la Călărași și Făgăraș, însă au plecat cu tolba goală.

Victorii clare pentru Dinamo, Timișoara și Minaur în Liga Zimbrilor

Festival de goluri în sala ”Dinamo” joi seara, în etapa a 12-a a Ligii Zimbrilor. Campioana Dinamo București a obținut a zecea victorie în campionat, după ce a înscris nu mai puțin de 46 de goluri în partida cu CSM Făgăraș, cu o serie de 8 goluri consecutive între minutele 50 și 57.