Liga Zimbrilor / Dinamo și CSM București s-au impus fără probleme

Dinamo și CSM București și-au încheiat jocurile din cadrul turneului al doilea al Ligii Zimbrilor cu victorii lejere. Dinamoviștii au trecut de CSM Reșița și au 9 victorii din tot atâtea partide disputate în campionat, obiectivul lor fiind, de-acum, pregătirea primului meci din Liga Europeană.

Liga Zimbrilor / CSM Făgăraș câștigă cu emoții în fața Reșiței

Mutată seara din cauza unei dureri de cap a reșițeanului Trifkovic, care ulterior a ieșit negativ la testul Covid, partida dintre CSM-urile din Reșița și Făgăraș a fost plină de suspans. Ardelenii i-au folosit în premieră pe sârbul Nikola Lazic și pe muntenegreanul Marko Lasica.

Liga Zimbrilor / Victorie la limită a Buzăului, succes la scor pentru Turda

otaissa Turda și HC Buzău au câștigat primele două jocuri din etapa a V-a a Ligii Zimbrilor, în cadrul turneului de la Sfântu Gheorghe. În pofida diferenței mari de la final, turdenii n-au avut un joc tocmai simplu cu nou-promovata din Suceava, care s-a apropiat la un gol în debutul reprizei secunde.

Constanța a câștigat al doilea duel ”european” al zilei, Vasluiul a reușit prima victorie în campionat

CSM București și HC Dobrogea Sud Constanța s-au întâlnit în cel de-a doilea meci de duminică care a opus echipe de cupe europene. Prima repriză a fost echilibrată cu un plus pentru bucureșteni, care au avut un Raul Nantes Campos în mare formă, dar cei care au intrat în avantaj la pauză au fost dobrogenii.

Dunărea Călărași, la prima victorie a sezonului / Video-declarații Gabriel Armanu și Florin Ciubotariu

Dunărea Călărași a obținut joi dimineață prima victorie din campionat, în partida cu nou promovata Magnum Botoșani. Handbaliștii lui Gabriel Armanu nu au părut, însă, să se simtă foarte confortabil după înfrângerile din primele două zile.

CSM Făgăraș și Minaur au obținut victorii conturate pe final de meci / Video-declarații Adrian Chiruț și Raul Fotonea

Minaur Baia Mare a reușit miercuri a doua victorie în campionat, după succesul de marți cu CSM Vaslui. Echipa lui Adrian Petrea a avut, însă, mult de lucru în fața celor de la HC Buzău, formație ce a realizat mai multe transferuri notabile în vară.

Dinamo debutează cu victorie în campionat, CSM București face scorul etapei

La două zile după ce și-a trecut în palmares alte două trofee, Dinamo București a debutat cu o victorie în Liga Zimbrilor, în partida cu CSM Făgăraș (29-25), o echipă cu multe noutăți, dar bucureștenii au trăit periculos în repriza secundă.

Transferuri noi la Făgăraș și Mioveni / 6 echipe din primele eșaloane nu au anunțat achiziții pentru viitorul sezon

CSM Făgăraș a reușit un nou transfer important pentru stagiunea 2020-2021, este vorba Vencel Csog (foto, extremă stânga, 23 de ani). Originar din Baraolt, noul jucător al ardelenilor a debutat în prima ligă la HC Odorhei, iar în ultimele trei sezoane a jucat la HC Dobrogea Sud Constanța.

Liga Zimbrilor / Victorii pentru Dinamo, Potaissa și Călărași, Steaua a câștigat după ce a înscris doar 4 goluri în prima repriză

Ultimele 4 meciuri din etapa a 22-a a Ligii Zimbrilor au oferit dispute echilibrate, partidele încheindu-se cu scoruri strânse. Primele două clasate, Dinamo și Potaissa Turda, au câștigat în deplasare înainte de prima întâlnire din acest sezon, care va avea loc joi, în sala ”Dinamo”.

Rezultate, imagini și casete tehnice din campionatele juniorilor

Rezultate, imagini și casete tehnice din partidele disputate în cadrul campionatelor handbaliștilor juniori I, II și III. Vă așteptăm cu informații pe pagina de Facebook Handbal Mania și pe adresa de mail handbalmania2018@gmail.com. Articol în curs de actualizare.

Liga Zimbrilor / Timișoara se impune acasă cu Vasluiul, CSM Făgăraș câștigă la Reșița

Primele două partide de joi, din cadrul etapei a 20-a a  Ligii Zimbrilor, au avut implicate echipe din jumătatea a doua a clasamentului. La Reșița, ambele echipe ținteau victoria: gazdele pentru a se apropia de penultima clasată, iar oaspeții pentru a urca un loc în clasament.

Liga Zimbrilor / Turda câștigă acasă, Dunărea Călărași se impune categoric la Făgăraș

Potaissa Turda și-a consolidat poziția secundă din clasamentul Ligii Zimbrilor cu o victorie clară împotriva unei echipe ce pare să nu găsească ieșirea din ”gaura neagră” în care a intrat în noiembrie, băcăuanii fiind la a noua înfrângere consecutivă.

Constanța își continuă seria pozitivă cu o victorie la Făgăraș

Neînvinsă din etapa a VI-a, când pierdea acasă cu Vasluiul, vicecampioana HC Dobrogea Sud Constanța și-a menținut invincibilitatea și după etapa a XVII-a a Ligii Zimbrilor. Dobrogenii s-au impus în deplasarea de la Făgăraș, 27-25, în fața unei echipe redutabile pe propriul teren, fapt confirmat și în jocul de vineri seara.

Dinamo, la a doua înfrângere în campionat, victorie clară pentru CSM București

Campioana și lidera autoritară a Ligii Zimbrilor, Dinamo București, a suferit luni seara cea de-a doua înfrângere în campionat, 26-27, pe terenul vicecampioanei HC Dobrogea Sud Constanța. Conform așteptărilor, partida a fost echilibrată și foarte încrâncenată, arbitrii Robert Harabagiu și Silviu Stănescu dictând nu mai puțin de 16 eliminări.

Victorii pentru Steaua, Minaur, Făgăraș și Focșani în Liga Zimbrilor

În afara partidei de la Bacău, în toate celelalte patru meciuri disputate joi în etapa a XV-a a Ligii Zimbrilor gazdele au luat toate punctele, mai greu sau mai ușor. Astfel, Steaua a trecut de Dunărea Călărași desprinzându-se în ultimele 10 minute, când oaspeții au reușit doar două goluri.

Rezultate, imagini și casete tehnice din campionatele junioarelor

Ca de obicei la sfârșit de săptămână, vă prezentăm rezultate, imagini și casete tehnice din campionatele handbaliștilor juniori, pe măsură ce intrăm în posesia datelor. Vă așteptăm în continuare pe pagina de Facebook Handbal Mania și pe adresa de mail handbalmania2018@gmail.com.