Liga Florilor / U Cluj mai face o victimă, Bogdan Burcea a fost eliminat și a făcut declarații incendiare la final

Lanterna roșie a Ligii Florilor a mai făcut o victimă, învingând o echipă a Craiovei aflată într-o prelungită criză de formă. Clujencele au controlat jocul și au condus în permanență, în timp ce experimentatele handbaliste ale grupării oltene au mai bifat o evoluție modestă.

A noua înfrângere a Craiovei în Liga Florilor

Cea de-a doua partidă a etapei a 14-a din primul eșalon feminin a fost mai degrabă dezamăgitoare vizavi de nivelul la care au evoluat două echipe cu pretenții. Chiar dacă a avut un lot mult mai complet decât în jocurile precedente, beneficiind de aportul unor jucătoare cu mare experiență ca Zamfir, Savu, Adespii sau Tudorică, gruparea pregătită de fostul selcționer Bogdan Burcea a etalat un joc slab.

Liga Florilor / Victorie la pas pentru CSM București în fața Craiovei, declarații Adrian Vasile și Bogdan Burcea

CSM București a obținut joi cea de-a douăsprezecea victorie în campionat, după un joc în care n-a avut probleme în fața SCM-ului din Craiova. Echipa olteană s-a prezentat din nou cu doar 9 jucătoare de câmp, problemele medicale fiind o telenovelă fără sfârșit în tabăra craioveană.

Liga Florilor / Craiova a bătut Brăila pe final, Zalăul a învins la pas Galațiul, declarații după meciuri

SCM Craiova a reușit o surpriză miercuri după-amiază, în etapa a 12-a a primului eșalon feminin. Cu 16 jucătoare pe raportul de joc, ceea ce nu s-a mai întâmplat de mult, echipa olteană a reușit să o învingă pe ”europeana” Dunărea Brăila într-un final în care a revenit de la minus 3.

Liga Florilor / Vâlcea a surclasat Galațiul, Bistrița a trecut de Craiova în meciul echipelor ”care au chinuit handbalul”

Primul joc al etapei a XI-a din primul eșalon feminin a fost și cel mai dezechilibrat, SCM Râmnicu Vâlcea depășind fără nicio problemă pe CSM Galați, scor 33-20. A fost un meci jucat mai mult la relanti, în care Galațiul n-a părut să emită vreo pretenție, în timp ce  Florentin Pera a avut prilejul să ofere mai multe minute unor jucătoare tinere.

Bogdan Burcea: ”Țicu, Zamfir, Tudor și Gogoriță au jucat mai mult la Baia Mare decât la Craiova în această partidă”

La finalul partidei pe care SCM Craiova a pierdut-o clar în fața celor de la Minaur Baia Mare (22-30), antrenorul grupării din Bănie a remarcat două jucătoare din echipa sa, însă și-a criticat aspru jucătoarele experimentate, din cauza lipsei de atitudine.

Liga Florilor / Victorie clară pentru Minaur în fața Craiovei în primul meci al etapei a zecea

Altădată un derby de cupe europene, partida dintre Craiova și Baia Mare, prima a etapei a X-a din Liga Florilor, a fost câștigată categoric de gruparea maramureșeană, scor 30-22. Având din nou mai multe absențe, echipa din Bănie a început greoi jocul, înscriind pentru prima dată în minutul 7, Minaur s-a desprins la 5-1 în minutul 10, iar Bogdan Burcea a cerut time-out.

Liga Florilor / Rapidul a învins Craiova în ultimul meci al etapei a VIII-a

Rapid București a reușit joi seara a doua victorie în campionat, una previzibilă în fața SCM-ului din Craiova, scor 23-19, în condițiile în care echipa olteană continuă să se confrunte cu probleme de lot, având doar 9 jucătoare de câmp pe raportul de joc. Declarațiile antrenorilor principali.

Liga Florilor / Zalăul bate Craiova în primul meci de miercuri

HC Zalău a câștigat primul meci al zilei de miercuri, contând pentru etapa a șaptea a Ligii Florilor. După un început echilibrat, cu doar 4 goluri marcate în primele 10 minute, echipa ardeleană s-a desprins la 7-2 în minutul 19, grație formei foarte bune a experimentatei portărițe Paula Teodorescu.

Liga Florilor / Galațiul profită de situația grea a Craiovei și obține o victorie prețioasă

CSM Galați a reușit joi o victorie foarte importantă în ecuația luptei pentru evitarea retrogradării, reușind să profite de situația dificilă a celor de la SCM Craiova. Gruparea olteană a decis să se prezinte deși are 9 sportive și 2 membri ai staff-ului infectați cu Sars-Cov-2, legitimând mai multe junioare.

SCM Craiova are 11 infectări după turneul de la Sfântu Gheorghe, antrenorul de la SCM Râmnicu Vâlcea a fost și el testat pozitiv

După anunțul Gloriei Bistrița, care a înregistrat 20 de rezultate pozitive la testele Covid-19 făcute imediat după turneul de 6 zile de la Sfântu Gheorghe, o altă echipă din Liga Florilor se confruntă cu infectări în masă. Rămâne de văzut ce va ieși la testele pe care echipele din primul eșalon feminin le vor efectua luni și marți, în vederea participării la meciurile etapei a VI-a din Liga Florilor,

Liga Florilor / Victorii ale echipelor oltene în primele două meciuri ale etapei a cincea

După victoriile obținute în etapa precedentă, nou-promovatele Dacia Mioveni și Activ Prahova Ploiești au pierdut la scor partidele din runda a cincea, ultima din cadrul turneului care a început joia trecută, la Sfântu Gheorghe. Dacia Mioveni a contat în partida cu Vâlcea doar în primele 4 minute.

VIDEO / ”Jocurile” lui Bogdan Burcea: 5 greșeli de arbitraj care au favorizat victoria Craiovei cu Dacia Mioveni

SCM Craiova a pierdut duminică cu SCM Gloria Buzău, după ce a condus cu 7 goluri la pauză și a ratat un 7 metri în ultima secundă. Antrenorul Bogdan Burcea, care e și selecționerul naționalei feminine, a făcut câteva declarații incendiare la finalul jocului lăsând de înțeles că echipa sa ar fi victima unor jocuri de culise.

EXCLUSIV / Ovidiu Mihăilă: ”Jocurile despre care vorbește domnul Burcea nu au nicio legătură cu SCM Gloria Buzău”

SCM Gloria Buzău a obținut duminică seara a treia victorie în Liga Florilor, după ce a recuperat un handicap de 7 goluri în fața celor de la SCM Craiova, pe care au învins-o cu 25-24. Antrenorul echipei oltene a insinuat că rezultatul ar fi fost influențat de factori externi, idee respinsă de tehnicianul echipei buzoiene.

Buzăul învinge dramatic Craiova, Bogdan Burcea revoltat: ”Jocurile sunt jocuri, noi nu participăm la ele”

Ultimele două partide ale etapei a patra din Liga Florilor au fost veritabile thrillere, decise pe final și încheiate cu victorii la limită pentru SCM Gloria Buzău și Dunărea Brăila. Buzăul a avut o primă repriză de coșmar, intrând cu un handicap de 7 goluri în fața Craiovei care a avut în Dzhukeva un portar în mare formă.

Rapid și Minaur au încheiat la egalitate un meci splendid

Capul de afiș al etapei a doua a Ligii Florilor și-a onorat din plin statutul, Minaur Baia Mare și Rapid București oferind un meci palpitant, de înalt nivel, încheiat la egalitate, 26-26. Cu infirmeria plină de jucătoare și antrenori, printre care și principalul Costică Buceschi, echipa maramureșeană a înscris pe raportul de joc doar 12 jucătoare.