Liga Zimbrilor / Ultimele două clasate au pierdut în deplasare, Turda a câștigat la Vaslui

Cele trei meciuri care au început la ora 18 joi, contând pentru ultima etapă a turului sezonului regulat, nu au consemnat surprize, chiar dacă echipele considerate outsidere au oferit replici consistente favoritelor. Ultimele două clasate au luptat din greu pentru puncte la Călărași și Făgăraș, însă au plecat cu tolba goală.

Victorii clare pentru Dinamo, Timișoara și Minaur în Liga Zimbrilor

Festival de goluri în sala ”Dinamo” joi seara, în etapa a 12-a a Ligii Zimbrilor. Campioana Dinamo București a obținut a zecea victorie în campionat, după ce a înscris nu mai puțin de 46 de goluri în partida cu CSM Făgăraș, cu o serie de 8 goluri consecutive între minutele 50 și 57.

Steaua a urcat pe podium după ce a câștigat la Vaslui, iar Minaur a pierdut la Focșani / Sandu Iacob: A fost cel mai bun meci al nostru în deplasare

Steaua București a urcat pe podiumul Ligii Zimbrilor, în urma victoriei obținute joi seara, la Vaslui. După ce oaspeții au condus cu 2 goluri la pauză, vasluienii au ținut apropae până în minutul 43, când Steaua conducea cu 20-19.

Ultimele două clasate au pierdut pe teren propriu în Liga Zimbrilor

Ultimele două clasate din primul eșalon masculin au evoluat miercuri pe teren propriu, având statut de outsidere, confirmat de rezultatele finale. La Reșița, gazdele au primit vizita CSM-ului din București, însă n-au reușit supriza din cauza numeroaselor erori comise pe faza de atac.

Minaur a obținut victoria în ultimele secunde la Reșița, Bacăul a defilat la Craiova, CSU Târgu Jiu a câștigat acasă

După ce deznodământul partidei dintre Steaua și Potaissa Turda s-a decis la aruncările de departajare, doar câteva secunde au lipsit ca același lucru să se întâmple și la Reșița, la partida dintre CSM și Minaur Baia Mare. Bojan Butulija a debutat pe banca tehnică a gazdelor, echipa reșițeană contând pentru prima dată în acest sezon pe Trifkovic și Tevzadze.

Reșița obține prima victorie, dar rămâne fără Mihai Rohozneanu

Fără victorie în primele șapte jocuri și cu un antrenor demisionar, dar care a luat totuși loc pe bancă joi seara, CSM Reșița părea să aibă o misiune imposibilă în partida de pe teren propriu cu Focșaniul, echipă ce câștigase la Făgăraș și Buzău și remizase pe terenul lui CSM București.

CSM Reșița a pierdut la Făgăraș după ce a înscris doar 4 goluri în prima repriză / Ce a spus președintele bănățenilor

Antepenultimul meci al rundei a șaptea din Liga Zimbrilor s-a disputat vineri seara la Făgăraș între ultimele două clasate din primul eșalon masculin, singurele echipe care nu aveau nicio victorie. Gazdele au izbutit primul succes în campionat, impunându-se la pas în fața unei echipe care momentan nu are antrenor.

Victorii pentru Dinamo și Călărași în Liga Zimbrilor

ampioana Dinamo s-a impus la pas joi seara, în deplasarea de pe terenul nou-promovatei CSM Reșița, într-un duel în care s-au aflat față-n față frații Niucșor și Marius Negru (foto). Reșițenii au ținut pasul cu campioana în primele 20 de minute, după care bucureștenii s-au desprins treptat, diferența maximă fiind de 14 goluri.

Dinamo are maximum de puncte, Turda și Minaur câștigă acasă

Ultimele trei partide ale rundei a cincea din Liga Zimbrilor s-au disputat duminică și au consemnat victorii ale gazdelor. Campioana Dinamo a reușit a cincea victorie consecutivă, însă a avut mult de furcă în partida cu Dunărea Călărași, în condițiile în care și-a menajat mai mulți jucători.

Ce a fost duminică în Liga Zimbrilor la București, Reșița și Călărași

Etapa a patra a Ligii Zimbrilor a programat duminică ultimele trei partide, la București, Reșița și Călărași. În capitală, CSM București a obținut un egal in extremis în fața CSM-ului din Focșani, vrâncenii fiind la câteva secunde de o mare victorie.

Victorii la limită pentru CSM Bacău și Steaua în Liga Zimbrilor

Cele două echipe care se vor întâlni sâmbăta viitoare la Bacău au obținut victorii la limită în partidele disputate pe teren propriu în etapa a treia a Ligii Zimbrilor. CSM Bacău a reușit să lege trei victorii după ce a trecut de HC Buzău, însă băcăuanii au trăit periculos finalul de meci din cauza unor lejerități pe atacul pozițional.