S-au încheiat primele turnee din Divizia A masculină / Toate rezultatele și casetele tehnice ale etapei a III-a

Duminică s-au încheiat primele turnee din cele trei serii ale eșalonului secund masculin, care au programat câte trei runde. Surpriza zilei de duminică a fost furnizată de juniorii de la CNOPJ Timișoara, care a terminat la egalitate cu U Cluj, după ce a marcat de trei ori la rând în finalul jocului.

Toate rezultatele și casetele tehnice din prima etapă a Diviziei A masculine

Vineri au început primele turnee din cele trei serii ale eșalonului secund, în săli din județul Cluj. Trei dintre partide nu s-au jucat din cauza unor neprezentări, iar cele mai echilibrate partide s-au jucat în seria C. Sighișoara a bătut Clujul după un joc cu multe răsturnări de scor.

Dinamo anunță o nouă ”repatriere”; prima echipă care renunță la turneul de promovare masculin

Dinamo București a anunțat luni un nou transfer, este vorba de o revenire la gruparea din Ștefan Cel Mare. După un sezon petrecut în Ungaria, la Tatabanya, cu care a evoluat în Cupa EHF, Andras Szasz (26 de ani) se întoarce la Dinamo, pentru care a mai evoluat în sezonul 2018-2019.

Divizia A masculin / CSM Oradea a câștigat la Craiova în ultima secundă

Cel mai interesant meci al zilei din eșalonul secund masculin s-a disputat la Craiova, unde ”studenții” din Bănie au primit vizita liderei seriei D, CSM Oradea. După o primă repriză echilibrată, încheiată cu avans minim pentru oaspeți, orădenii s-au desprins la 24-20 în minutul 51.

Divizia A masculin / CSM Oradea, la a paisprezecea victorie

Etapa a 19-a din seria D a Diviziei A masculine a programat în weekend două partide, cea de-a treia urmând să se dispute marți. Vineri, lidera CSM Oradea a câștigat la scor pe teren propriu în fața celor de la HC Beldiman Arad, la capătul unui joc care l-a mulțumit pe antrenorul George Tăutu.

Divizia A masculin / Juniorii timișoreni mai fac o victimă, victorii pentru Craiova și Oradea

Handbaliștii juniori II de la CNOPJ Timișoara au obținut o nouă victorie în seria D a Diviziei A masculine, după cea obținută săptămâna trecută în fața liderului. De data aceasta, tinerii handbaliști pregătiți de Attila Horvath au câștigat în deplasare, la Târgu Jiu, celelalte două partide ale rundei fiind câștigate de gazde.

Mare surpriză în seria D a Diviziei A masculine: lidera, învinsă de juniorii de la CNOPJ Timișoara

Etapa a 16-a din seria D a eșalonului secund masculin a adus o imensă surpriză. Lidera CSM Oradea a suferit a doua înfrângere a sezonului, fiind învinsă la Timișoara, de juniorii de la CNOPJ. După ce au intrat cu două goluri avans la pauză, juniorii timișoreni s-au desprins la 30-24 în minutul 45.

Divizia A masculin / Victorii ale primelor trei clasate în seria D

Cea de-a doua jumătate a sezonului regulat din seria D a eșalonului secund masculin a început duminică, primele trei clasate obținând victorii pe linie. Dacă lidera CSM Oradea s-a impus fără probleme în disputa cu Târgu Jiu, CSU Craiova a suferit timp de 45 de minute cu tinerii de la CNOPJ Timișoara, în timp ce Unirea Sânnicolau Mare a câștigat la Arad în ultimele 3 minute.

CSM Făgăraș a câștigat Cupa Szejke

Turneul amical desfășurat, timp de 3 zile, la Odorheiu Secuiesc, s-a încheiat sâmbătă cu ultima etapă. Conform așteptărilor, cele două echipe din Liga Zimbrilor au obținut victorii, CSM Făgăraș intrând în posesia Cupei Szejke, datorită golaverajului mai bun decât al Stelei. Iată rezultatele și casetele tehnice din ultima etapă.

Steaua și CSM Făgăraș au terminat la egalitate la Cupa Szejke

Turneul amical organizat de divizionara secundă Szejke Odorheiu Secuiesc a programat vineri etapa a doua, în care colegele de eșalon au jucat între ele. Steaua și CSM Făgăraș au terminat la egalitate, în timp ce gazdele au învins la scor pe CSM Oradea. Sâmbătă se dispută ultimele două partide ale turneului, CSM Oradea – CSM Făgăraș și Szejke – Steaua.

Turneu amical la Odorhei: victorii pentru Steaua și Făgăraș în prima zi

Lidera seriei C din eșalonul secund masculin, Szejke Odorheiu Secuiesc, organizează în aceste zile un turneu amical dotat cu Cupa Szejke, la care au fost invitate prim-divizionarele Steaua București și CSM Făgăraș, precum și lidera seriei D din Divizia A, CSM Oradea.

Oradea a câștigat derby-ul cu Craiova în Divizia A masculină / Declarațiile antrenorilor George Tăutu și Cătălin Popescu

Penultima etapă din prima jumătate a sezonului regulat din seria D a eșalonului secund masculin a programat la Oradea disputa dintre primele două clasate. După ce duelul din tur se încheiase la egalitate, lidera CSM Oradea a reușit o victorie destul de clară, cea de-a zecea a sezonului.

U Cluj și CSU Craiova au câștigat duelurile pentru locul 2 în seriile C și D din Divizia A masculină

Etapa programată în weekend în seriile C și D din Divizia A masculină a programat partide între contracandidate la locul 2. În seria C, U Cluj s-a impus la Sighișoara, în timp ce, în seria D, CSU Craiova a câștigat, pe teren propriu, disputa cu Unirea Sânnicolau Mare, dar oaspeții au reclamat arbitrajul.

CSM Oradea câștigă categoric la Târgu Jiu în Divizia A masculină

Primul meci din primul retur al seriei D din Divizia A masculină s-a disputat marți seara, la Târgu Jiu, unde echipa gazdă a primit vizita liderei CSM Oradea. După ce au pierdut în weekend în Cupa României, la Pitești, handbaliștii orădeni au avut o prestație extrem de solidă în Oltenia.