SCM Râmnicu Vâlcea e cu un pas mai aproape de sferturile Champions League după o victorie convingătoare în Suedia / Ce a spus Marta Batinovic despre meci

Campioana României a obținut duminică a doua victorie consecutivă și convingătoare în grupele principale ale Champions League, 23-17 pe terenul campioanei Suediei. Chiar dacă nu a avut proporțiile celei obținute cu Krim Ljubljana, succesul obținut cu Savehof este dătător de speranțe în privința calificării echipei lui Florentin Pera în sferturile de finală.

CSM București a-nviat și a provocat prima înfrângere a lui Metz în Champions League

Vicecampioana României a reușit să depășească pasa proastă prin care a trecut la începutul acestui an, arătând o față cu totul schimbată, mai ales la capitolele dorință și determinare. După înfrângerea umilitoare suferită săptămâna trecută în Ungaria, CSM București a strâns rândurile și a reușit o evoluție foarte bună în fața liderei grupei principale, căreia i-a administrat prima înfrângere din acest sezon de Champions League, 32-27.

CSM București umilită în Ungaria în primul meci din grupele principale ale Champions League

Evoluție dezastruoasă și rezultat pe măsură (23-33) pentru vicecampioana CSM București în primul meci din grupa principală 1 a Champions League. Se pare că repriza pierdută în Cupa României în fața junioarelor de la Marta Baia Mare n-a fost o întâmplare, prestația echipei bucureștene la Erd fiind lamentabilă.

SCM Râmnicu Vâlcea a pierdut cu Brest, dar s-a calificat în grupele principale ale Champions League

Campioana SCM Râmnicu Vâlcea a suferit sâmbătă seara, pe teren propriu, cea de-a cincea înfrângere în grupa C a Champions League, în confruntarea cu Brest Bretagne. Vâlcencele au început bine, au condus cu 2-0 în minutul 3, însă oaspetele au revenit și au intrat cu avantaj minim la pauză.

A patra înfrângere consecutivă pentru SCM Râmnicu Vâlcea în Champions League

Campioana SCM Râmnicu Vâlcea ar fi putut să-și asigure calificarea în grupele principale ale Champions League duminică seara, în Germania, dacă ar fi terminat neînvinsă partida cu Bietigheim. Misiunea a părut posibilă timp de circa 45 de minute, însă vâlcencele au plătit tribut numeroaselor greșeli  ofensive.

CSM București pierde acasă cu campioana Danemarcei

După două victorii împotriva polonezelor de la Perla Lublin, vicecampioana României a avut o evoluție modestă pe teren propriu împotriva campioanei Danemarcei, în etapa a cincea a grupelor Champions League. A fost prima înfrângere a echipei bucureștene, însă una importantă, fiindcă CSM-ul a pierdut două puncte prețioase pentru grupele principale.

Înfrângere dramatică pe teren propriu pentru SCM Râmnicu Vâlcea

Cu Florentin Pera revenit pe bancă după problemele de sănătate care l-au dus la spital în această săptămână,  SCM Râmnicu Vâlcea a pierdut vineri seara pentru a doua oară în fața campioanei Muntenegrului, la capătul unei partide care a fost decisă de numeroasele ratări și greșeli ofensive ale gazdelor, care au irosit, printre altele, trei aruncări de la 7 metri.

Vicecampioana României a remizat cu vicecampioana Europei

CSM București a făcut un meci foarte bun vineri seara în etapa a doua a grupelor Champions League în fața finalistei ediției precedente a competiției. ”Adi Vasile a reușit să ne imprime un alt spirit”, a spus Iulia Curea după meci, iar acest lucru s-a văzut pe toată durata partidei, handbalistele CSM-ului arătând atitudine și determinare.