DELO Champions League / CSM București, învinsă fără drept de apel de Rostov-Don

Campioana României a înregistrat a doua înfrângere consecutivă în Liga Campionilor feminină, pierzând sâmbătă partida cu Rostov-Don, disputată în sala ”Dinamo”, scor 27-30. Trebuie spus, însă, că scorul este profund mincinos vizavi de felul în care s-a desfășurat jocul și de diferența de valoare dintre cele două combatante.

Antrenorii români din DELO Champions League caută prima victorie

În acest weekend sunt programate partidele etapei a doua a grupelor Champions League feminine, iar cele trei echipe pregătite de antrenori români vor lupta pentru primele puncte în această ediție a competiției. Campioana României, CSM București, va primi vizita celor de la Rostov-Don, sâmbătă, de la ora 17.

Joc slab și înfrângere pentru CSM București la debutul în noua ediție a Champions League

ampioana României a debutat cu stângul în ediția 2021/2022 a Champions League, pierzând partida din deplasare cu Esbjerg, scor 21-22. Evoluția neconvingătoare a echipei bucureștene a fost, de altfel, în nota ultimelor prestații, având în Jelena Grubisic jucăptoarea numărul 1.

Bețe-n roate pentru echipa lui Florentin Pera înainte de debutul în Champions League / Ce spune antrenorul român despre această situație

Echipa pregătită de Florentin Pera, ȚSKA Moscova, va debuta în noua ediție a Champions League cu o partidă în deplasare, în Franța, la Nancy, cu echipa Metz Handball, duminică după-amiază. Echipa rusă va fi obligată să facă deplasarea în ziua meciului și să se întoarcă în Rusia imediat după încheierea partidei !

Dinamo va juca în Champions League, Minaur a primit răspuns negativ

Cu o zi întârziere față de data anunțată inițial, Federația Europeană de Handbal a dat publicității listele participantelor în ediția 2021/2022 a Champions League, atât la masculin, cât și la feminin. Vestea bună pentru România este că Dinamo București a fost una din cele 6 echipe admise pe locurile vacante în competiția masculină.

Două românce vor arbitra finala Champions League feminine

Federația Europeană de Handbal a anunțat marți brigăzile de arbitri pentru cele patru partide care vor avea loc în cadrul Final Four-ului Champions League feminine, ce se va desfășura la Budapesta în weekendul 29-30 mai. Astfel, finala competiției, care se va desfășura cu public, va fi arbitrată de cuplul Cristina Năstase – Simona Stancu.

Delo Champions League / Victorie frumoasă pentru CSM București, calificarea în Final 4 se joacă la Moscova

CSM București a câștigat sâmbătă după-amiază prima manșă a duelului cu ȚSKA Moscova cu 32-27, scor care îi oferă speranțe îndreptățite pentru calificarea în careul de ași al Ligii Campioanelor. Echipa română a făcut o primă repriză foarte bună, grație inclusiv evoluției excelente a portăriței Jelena Grubisic.

Delo Champions League / CSM București a pierdut la Metz și se va lupta cu SCM Râmnicu Vâlcea pentru un loc în sferturile de finală

CSM București a pierdut ultima partidă disputată în grupa A a Ligii Campioanelor, pe terenul grupării franceze Metz Handball, scor 22-25. Echipa bucureșteană a fost în joc circa 25 de minute, dar a suferit din nou pe faza de atac. Relevant este faptul că, în condițiile unei duble superiorități numerice a CSM-ului între minutele 9 și 11, rezultatul parțial a fost 1-1 !

Modificări în Liga Campioanelor, CSM București și SCM Râmnicu Vâlcea s-ar putea întâlni în optimi

Federația Europeană de Handbal a anunțat miercuri că toate cele 16 echipe participante în Delo Champions League vor juca în optimile de finală ale competiției, împerecherile urmînd să se facă după sistemul locul 1 din grupa A cu locul 8 din grupa B, 2 cu 7, 3 cu 6 și 4 cu 5.

Delo Champions League / Super-victorie pentru Vâlcea în Danemarca, ce a spus antrenorul Florentin Pera

SCM Râmnicu Vâlcea a reușit duminică seara o splendidă victorie pe terenul liderei campionatului Danemarcei, scor 26-25, la capătul unui joc de infarct. De notat că echipa daneză câștigase în septembrie, la Râmnicu Vâlcea, la 9 goluri, însă jocul de la Odense a avut o cu totul altă față decât cel din toamnă.

CSM București a învins-o din nou pe Esbjerg în Champions League

CSM București și-a întrerupt sâmbătă seria negativă din Liga Campioanelor, învingând-o din nou pe Esbjerg ((28-26), după ce o făcuse și în septembrie, în Danemarca. După un început echilibrat, 4-4 în minutul 11, bucureștencele s-au desprins la 14-7 în minutul 25, intrând apoi cu 5 goluri avans la pauză, 15-10.

ȚSKA Moscova a învins din nou Vâlcea la 10 goluri

SCM Râmnicu Vâlcea a suferit o nouă înfrângere categorică în grupa B a Ligii Campioanelor, 24-34 în partida disputată duminică pe teren propriu cu ȚSKA Moscova. Doar primele 10 minute au fost echilibrate, după care echipa rusă a controlat partida cu autoritate și s-a desprins treptat, diferența maximă înregistrată diind de 14 goluri.

Vâlcea a legat două victorii în Delo Champions League

SCM Râmnicu Vâlcea a reușit miercuri seara a doua victorie consecutivă în grupa B a Ligii Campioanelor, impunându-se în restanța disputată pe teren propriu cu campioana Muntenegrului, Buducnost Podgorica, scor 25-23. O victorie foarte importantă pentru echipa vâlceană, în condițiile în care oaspetele veneau după o surprinzătoare remiză pe terenul lui Brest.

Delo Champions League / Vâlcea sparge gheața pe terenul campioanei Croației

SCM Râmnicu Vâlcea a izbutit să obțină duminică primele puncte în grupa B a Ligii Campioanelor, la a șaptea tentativă, impunându-se la Koprivnica, pe terenul campioanei Croației, scor 27-25. Fără Fernandez și Glibko, echipa vâlceană a făcut un joc bun, la fel ca și în precedenta deplasare din spațiul ex-iugoslav, când a pierdut la limită cu Buducnost.

CSM București n-a mișcat în fața ”viperelor” din Kristiansand

CSM București a pierdut sâmbătă fără drept apel, scor 22-29, partida disputată pe teren propriu în compania echipei norvegiene Vipers Kristiansand. Gruparea bucureșteană a suferit astfel a patra înfrângere în grupa A a Champions League după o evoluție slabă, oaspetele dominând categoric partida.

Vâlcea rămâne fără puncte în Champions League după un eșec usturător cu Györ

SCM Râmnicu Vâlcea a suferit duminică cea de-a șasea înfrângere în grupa B a Ligii Campioanelor, în partida disputată pe teren propriu cu cea mai bună echipă de club din lume, Györi Audi ETO KC. Fără Kristina Liscevic și Irina Glibko, echipa pregătită de Florentin Pera n-a repetat prestația bună din partida disputată în octombrie la Györ, unde a condus la pauză și a marcat 31 de goluri.

A treia înfrângere pentru CSM București în Delo Champions League

CSM București a pierdut sâmbătă, la Budapesta, cu Ferencvaros, primul meci al anului 2021, înregistrând a treia înfrângere în grupa A a Ligii Campioanelor. Fără Dragana Cvijic, Gabriela Perianu și Bianca Bazaliu, echipa bucureșteană a condus o bună parte din joc, însă a clacat pe faza ofensivă în ultimele 10 minute, când a înscris doar două goluri.