Egal dramatic între Steaua și Minaur, Vasluiul câștigă duelul moldav cu Magnum Botoșani

Meci pe muchie de cuțit vineri seara în sala ”Apollo” din București, între Steaua și Minaur Baia Mare. Maramureșenii au avut mai multe absențe importante – Csepreghi, Toledo, Araujo, dar au intrat cu patru goluri avans la pauză.  Steliștii au revenit, însă, în ultimul sfert de oră, înscriind câteva goluri ușoare după erorile ofensive ale adversarilor.

Liga Zimbrilor / Botoșaniul și Reșița rămân cu zero puncte după zece etape

Primele două partide ale etapei a X-a din Liga Zimbrilor au avut desfășurări diferite, după cum era și de așteptat. Potaissa Turda s-a impus fără probleme în fața nou-promovatei Magnum Botoșani, revenită pe teren după 6 jocuri pierdute la ”masa verde”.

Magnum Botoșani nu se prezintă la al doilea turneu al Ligii Zimbrilor !

Prima victimă a sistemului de desfășurare cu turnee în Liga Zimbrilor este nou-promovata CS Magnum Botoșani. În urma unui test efectuat la începutul acestei săptămâni, 12 jucători au fost depistați pozitiv, iar DSP Botoșani a dispus intrarea carantină a echipei. Citiți comunicatul clubului din Botoșani.

Dunărea Călărași, la prima victorie a sezonului / Video-declarații Gabriel Armanu și Florin Ciubotariu

Dunărea Călărași a obținut joi dimineață prima victorie din campionat, în partida cu nou promovata Magnum Botoșani. Handbaliștii lui Gabriel Armanu nu au părut, însă, să se simtă foarte confortabil după înfrângerile din primele două zile.

Victorii categorice pentru Timișoara și Constanța / Video-declarație Vlad Caba despre începutul de campionat

SCM Poli Timișoara s-a impus la scor în cel de-al doilea meci disputat miercuri în Sepsi Arena din Sfântu Gheorghe, contând pentru etapa a doua a Ligii Zimbrilor. După un joc în care echilibrul a durat circa un sfert de oră, antrenorul Vlad Caba a avut ocazia să ruleze tot lotul de jucători.

Dinamo debutează cu victorie în campionat, CSM București face scorul etapei

La două zile după ce și-a trecut în palmares alte două trofee, Dinamo București a debutat cu o victorie în Liga Zimbrilor, în partida cu CSM Făgăraș (29-25), o echipă cu multe noutăți, dar bucureștenii au trăit periculos în repriza secundă.

Problema promovării în Liga Zimbrilor s-a rezolvat deja: Moldova va avea 5 echipe în prima ligă masculină

artidele zilei a doua a turneului de promovare în Liga Zimbrilor, care se desfășoară în acest weekend la Sfântu Gheorghe, au clarificat situația echipelor care vor juca de marți în primul eșalon masculin. În primul meci al zilei, Magnum Botoșani a muncit mult pentru victoria cu CSM Alexandria, la capătul unui joc aspru.

Victorie categorică pentru Botoșani la debutul în turneul de promovare

Cel de-al doilea meci al turneului de promovare în Liga Zimbrilor a fost practic fără istoric, Magnum Botoșani impunându-se fără nicio problemă în fața Unirii Sânnicolau Mare. A fost rezultatul diferenței clare de valoare dintre cele două echipe, botoșănenii desprinzându-se încă din startul partidei.

Prezentarea participantelor la turneul de promovare în Liga Zimbrilor: CS Magnum Botoșani

Încheiem prezentarea participantelor la turneul de promovare în primul eșalon masculin cu CS Magnum Botoșani. Echipa din Botoșani se afla pe locul 2 în seria A a Diviziei A la ”înghețarea” sezonului, cu 10 victorii, o remiză și un eșec, la egalitate de puncte cu lidera CSU Suceava. În Cupa României, Magnum Botoșani a fost eliminată în sferturile de finală de SCM Poli Timișoara (21-24).

CS Magnum Botoșani visează la Liga Zimbrilor după victoria împotriva Sucevei

Divizionara secundă CS Magnum Botoșani s-a confruntat cu serioase probleme financiare în pauza competițională de iarnă, însă eforturile președintelui Cătălin Stoleru au făcut ca echipa să-și continue parcursul în seria A. Mai mult de cât atât, echipa din Botoșani l-a înregimentat pe experimentatul Ionuț Săulescu.

Divizia A masculin / Botoșaniul a câștigat clar derby-ul seriei A cu Suceava

După ce a depășit problemele financiare cu care s-a confruntat în pauza competițională, CS Magnum Botoșani a reușit duminică să-i administreze Sucevei prima înfrângere din campionat. Chiar dacă oaspeții au condus în primele 18 minute, botoșănenii au revenit, au intrat cu două goluri avans la pauză și s-au desprins la 5 goluri în minutul 40.

Divizia A masculin / Suceava a primit doar 3 goluri în fața ultimei clasate !

Victorii scontate în etapa a XIII-a din seria A a eșalonului secund masculin, în care primele două clasate au obținut victorii cu o săptămână înaintea confruntării directe de la Botoșani. Un scor mai puțin obișnuit s-a înregistrat la Suceava, acolo unde ultima clasată, o echipă ce pare că face turism și nu handbal, a înscris doar trei goluri în 60 de minute pe terenul liderei seriei.

Divizia A masculin / O victorie a gazdelor și una a oaspeților în seria A

Cele două meciuri ale etapei a XII-a din seria A a eșalonului secund masculin s-au disputat duminică, la Botoșani și Târgoviște. La primul meci din acest an, CS Magnum Botoșani a trecut de CSU Galați, față de care a luat un avans de 10 puncte în clasament. Politehnica Iași s-a impus categoric pe terenul ultimei clasate, în timp ce lidera CSU Suceava a stat.